Hovory
27. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Petrof vyrábíme v Hradci Králové. Řešíme jen, aby nás v Číně neokopírovali, říká šéfka firmy

Jak složité je pro firmu převést část výroby do zahraničí? A proč je to vůbec v případě královehradecké rodinné firmy Petrof nutnost? V čem je kouzlo klavírů z Česka, že dobývají nejslavnější koncertní haly i srdce světových virtuosů? Hostem Hovorů Vladimíra Kroce je generální ředitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová, členka Národní ekonomické rady vlády.

23:10

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Před dvěma dny 23:23

Nádory varlat jsou velmi agresivní, operujeme do dvou dnů od diagnózy, říká urolog Zachoval

„Rakovina prostaty je na vzestupu, nehledě na to, že populace stárne a je to onemocnění těch starších. Také máme lepší diagnostiku, takže zjistíme dřív, že jde o rakovinu. Ale proč nemocných přibývá, to zatím stále není jasné. Určitě v tom hraje roli i genetika, nebo to, jak a v jakém prostředí žijeme,“ vysvětluje Roman Zachoval, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Před třemi dny 23:54

Nejvíc jsem pyšný na narození a odchov mláděte luskouna naší Šišky, říká šéf pražské zoo Bobek

„Nejdůležitější událostí pražské zoologické zahrady roku 2023, bylo narození a odchov mláděte luskouna krátkoocasého, tedy naší slavné Šišky,“ zdůrazňuje ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Jednak je to vůbec první mládě luskouna této skupiny živočichů, což je v evropském měřítku naprostý unikát. Ale navíc jsou luskouni vysoce ohrožení, a to lovem, zejména kvůli jejich šupinám, které se používají v tradiční čínské medicíně.“

Před čtyřmi dny 23:20

Změna klimatu je vnímána jako aktivistické téma, co má potenciál rozdělovat, říká oceněná analytička

Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2023 získal Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky. Jeho členové se snaží o práci na osvětě, kultivaci diskuse a přemosťování názorových rozdílů, které ve veřejném prostoru panují. „Klima není jenom o ochraně ledních medvědů, ale o našich každodenních životech,“ říká analytička Vendula Kazlauskas.

Před pěti dny 23:16

Slováci jsou dezorientovaní a frustrovaní. Fico zpochybňuje základy státu, varuje spisovatelka

Slovensko je jen pár týdnů po volbách a vítězství Smer-SD Roberta Fica, a už nastaly změny v policii a některá média mají zákaz vstupu na slovenský Úřad vlády. „Celkově vnímám Fica jako nějakého autokrata z feudálních dob, který si usurpoval moc pro sebe a který si myslí, že si může dělat, co chce,“ kritizuje slovenská spisovatelka Monika Kompaníková.

Sezóna 1Epizoda 5Před šesti dny 22:49

Zámek Lnáře koupil dědeček v dražbě. Předchozí majitel ho přivedl na buben, říká restituent Vaníček

Zámek Lnáře nedaleko jihočeské Blatné leží na někdejší demarkační linii. Na konci 2. světové války se u něj sešli Američané, Sověti i armáda generála Vlasova. „Nevím, kdo pak dal před zámek ceduli, že zde byl ubytován generál Vlasov, ale podle otce to není přesné. Protože on byl zajat americkými vojáky. Možná, že tam byl jako vězeň, ale rozhodně nebyl host,“ říká Ivan Vaníček, potomek slavného pražského advokáta, který zámek ještě před válkou koupil.

Před týdnem 23:42

Každý vložil do oživení bývalého brownfieldu osobní energii, říká architekt Smíchov City Redčenkov

„Mám radost, že se při práci na pražském projektu Smíchov City potkali zajímaví architekti a výsledkem jsou zajímavé symbiózy. Každý z tvůrců vložil do oživení bývalého brownfieldu mnoho osobní energie,“ říká architekt Boris Redčenkov z ateliéru A69.

Před týdnem 23:16

Prokrastinace a chybějící smysl života jdou ruku v ruce, tvrdí publicista Ludwig

Autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig tvrdí, že velkým paradoxem současného západního světa je, že i když prodáte firmu za několik miliard, nutně to neznamená, že jste spokojený a hlavně šťastný člověk. „Proto dnes firmy řeší krizi smyslu práce – a je to i jeden z důvodů, proč je tak velký růst depresí,“ tvrdí podnikatel a publicista v pořadu Hovory.

Před týdnem 24:01

Dívat se na výkon a neposlouchat city není dobře, tvrdí psycholožka. Má i cvičení na akutní stres

Psycholožka Barbora Vavřichová pomáhá ve své psychologické poradně na ČVUT hlavně tamním studentům. A co je nejvíc trápí? „Často to jsou velmi vysoké nároky, které si studenti kladou sami na sebe, ale také nároky, které na ně klade systém i společnost. A s tím může být těžké žít spokojený život,“ odpovídá.

Před týdnem 24:00

Sluch je sval, který se musí trénovat, popisuje student. S kochleárním implantátem se učil slyšet

Petr Kudrnovský se narodil jako neslyšící a svět prostřednictvím zvuků a řeči začal poznávat ve svých čtyřech letech, a to po implantaci kochleárního implantátu. „Řeč jsem se učil asi stejně jako malé děti, jen to bylo posunuté asi o dva roky,“ vysvětluje v pořadu Hovory. „Do té doby jsem s okolím komunikoval zjednodušeným znakovým jazykem, mimikou a vlastně rukama, nohama. Když jsem začal slyšet, bylo to něco absolutně nového,“ vzpomíná.

Před týdnem 23:38

Materiál naší psychické energie je nezničitelný a zůstává v prostorech, míní výtvarnice Ženatá

„To, co není vidět, je téma, které zviditelňuji. Pojmenovávám síly, které na nás působí, dávám jim poté nějaký tvar nebo podobu,“ popisuje svou tvůrčí práci výtvarnice a psychoterapeutka Kamila Ženatá. „Odjakživa jsem chtěla vědět, co je za vším a jaké síly tím vším hýbou – ať už v přírodě, nebo v lidské mysli,“ vysvětluje.