Zálety Aleny Zárybnické
25. březen 2022

Poslechněte si podcast: Petra Špalková: Byla bych špatný detektiv, nesnáším pohled na krev

Jako nikdy, Bába z ledu a Krajina ve stínu. Tři filmy, za které herečka Petra Špalková získala Českého lva. Má Thálii, Cenu Alfréda Radoka i Cenu české filmové kritiky.

30:13

Zálety Aleny Zárybnické

Vydává: Český rozhlas

To si nemůžete nechat ujít. Vypravte se s oblíbenou televizní moderátorkou každý týden na zálety!

Web

Před čtyřmi dny 27:51

Když v lese prší, padají z nebe peníze, směje se ředitel České lesnické akademie

V úterý 21. března si připomínáme Mezinárodní den lesů, a proto jsme zase vyrazili mimo studio Českého rozhlasu, a to do krkonošského lesa. Dnešní host Miloš Pochobradský je ředitelem České lesnické akademie v Trutnově. Licenci lesního pedagoga má od roku 1998, patřil mezi prvních deset v Česku.

Před týdnem 29:08

Byl jsem Kruťas i Modroočko. Kantor, který nemá přezdívku, není kantor, směje se Roman Odvárko

Psal se rok 1935, kdy místní výbor Národní jednoty severočeské dal podnět ke zřízení obecní školy ve Špindlerově Mlýně. Šlo hlavně o posílení češství v oblasti, která byla převážně německá. Prvním školním dnem tu bylo 5. září v roce 1935. Během války byla výuka přerušena a znovu obnovena hned ve školním roce 1945/1946. K zápisu tehdy přišlo 35 dětí. Svoji profesní kariéru tu strávil Roman Odvárko.

Před 2 týdny 25:59

Z kraje vinic a mandloní jsem zapadl do závěje, směje se horský vůdce Vojtěch Dvořák

Tyto Zálety jsme točili v tom nejkrásnějším studiu na světě – na hlavním krkonošském hřebeni. S krkonošským vůdcem Vojtěchem Dvořákem, který je mužem mnoha zájmů, a troufám si říct, že společným jmenovatelem všech jeho aktivit a životních radostí jsou hory, skály a voda, jsme vyrazili na skialpech na krátkou procházku po Krkonoších.

Před 3 týdny 22:59

Vysazení motoru se ukázalo jako planý poplach, vzpomíná pilot gripenu Aleš Svoboda

Dokázal to, co se žádnému Čechovi nepovedlo více než 40 let. Pilot gripenu s operačnímu zkušenostmi z armády i ze zahraničních misí, nositel doktorátu v oboru letecké a raketové techniky. Je prvním Čechem počítáno v samostatné historii České republiky, který se stal záložním astronautem Evropské kosmické agentury (ESA).

19. únor 2023 26:56

Jsem docela rád mimo svou komfortní zónu, usmívá se Vavřinec Hradilek

Pro podporu dětí ze slamu Čalantika v Bangladéši sjel část řeky Ganga. Je stříbrným olympijským medailistou z roku 2012 a dvojnásobným mistrem světa v individuálních disciplínách z let 2013 a 2017. Mezitím si střihnul hlavní roli v českém filmu Tenkrát v ráji. Hostem je vodní slalomář, kajakář Vavřinec Hradilek.

12. únor 2023 26:04

Se zbraní jsem se mazlit nechodil, směje se biatlonista Michal Šlesingr

Před pár dny oslavil 40. narozeniny. Kdysi prošlapával cestu generaci biatlonových hvězd. Když končil, protínal cílovou pásku svého posledního závodu v téměř absolutním tichu na prázdném stadionu, kvůli coronaviru do Nového Města na Moravě diváci nesměli. Stal se příkladem v poctivosti, oddanosti svému sportu i ve smyslu pro spravedlnost. Biatlonista Michal Šlesingr, přezdívaný Boušek.

5. únor 2023 26:14

Lyžař Jiří Beran: Na Jizerskou padesátku jsem se vždycky rád vracel

Přesně za týden se běží 56. ročník Jizerské padesátky. Legendární závod, kde se potkávají profíci a hobby běžci. Jeho nejslavnějším účastníkem je dnešní host. V 80. letech byl fantomem Jizerské padesátky. Závod vyhrál jako jediný 5x a proslavil se tím, že jezdil zásadně bez rukavic a s ledvinkou kolem pasu. Jiří Beran je povoláním lesník, ale hlavně je to vynikající sportovec, který se účastnil dvou mistrovství světa a dvou olympijských her.

29. leden 2023 25:40

Osmdesátileté plíce někdy fungují lépe, než ty od dvacetiletého dárce, říká profesor Lischke

Nebývá to ve studiu zvykem, ale tohoto hosta jsem se ptala, jestli si nechce nechat při rozhovoru zapnutý mobilní telefon, aby nás mohlo kdykoliv přerušit jeho vyzvánění. Kdyby bylo třeba, aby se profesor Robert Lischke vrátil do motolské nemocnice a spolu se svým týmem zachránili dalšího pacienta, který potřebuje transplantovat plíce. Je to tak už 25 let.

22. leden 2023 28:33

Manžel mi imponuje, ale někdy je úplně příšerný, směje se herečka Martha Issová

Svou první roli, princeznu v pohádce, dodnes nemá ráda. Ovšem propracovala se k nádherným úlohám a k poctivému herectví. Třikrát byla nominována na Českého lva, naposledy za Danu Zátopkovou.

15. leden 2023 30:03

Humor je základem vztahu, směje se Daniela Písařovicová

V květnu to budou dva roky od okamžiku, kdy po 16 letech opustila Českou televizi a odešla do DVTV. Málem byla muzikálovou zpěvačkou, ale nakonec se rozhodla pro vysokou školu ekonomickou. I tak jste ji mohli vidět na prknech vinohradského divadla vedle Dagmar Havlové a Tomáše Töpfera. Hostem je moderátorka a novinářka Daniela Písařovicová.