Ranní úvaha
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Petr Vizina: Co se stát mělo, nestalo se

„Co se stát mělo, nestalo se, co nikdo nečekal, přišlo.“ Tímhle konstatováním končí ve Stavovském divadle okouzlující hudební představení Bakchantky o svobodě a síle třeštících divoženek, které starověký dramatik Euripidés nechal rejdit po kopcích.

03:45

Ranní úvaha

Vydává: Český rozhlas

Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci. 

Web

Dnes 05:00

Jan Bělíček: Uvidět v banalitě antické proporce

Celá řada čtenářů a čtenářek už je na termín autofikce pravděpodobně alergická. Pokud se zajímáte o nejnovější světovou prózu, vyskočí na vás v podstatě odkudkoliv. Co je tak zvláštního na tom, že spisovatelé a spisovatelky mluví o svém vlastním životě? Nedělali to tak odjakživa? Z čeho jiného, než z vlastní zkušenosti by měla vůbec imaginace vycházet?

Včera 05:04

Petr Borkovec: Tady zvířecí sanitka, dobré ráno!

Od šesti sedíme s Janou ve zvířecím záchranářském kanclu v Michli a čekáme, kdo první dneska zavolá a ohlásí nějakou nepříjemnost, která se dotýká divokých zvířat v Praze. Jana si dělá papíry, nějaké vyúčtování, myslím, a já – nic, čekám s ní na telefon a dívám se z okna na Botič, jestli se někde nemihne ledňáček. Ledňáčků je tady víc nežli kachňat, řekla mi Jana. Zatím jsem žádného neviděl.

Před dvěma dny 04:48

Vladimír Just: Jsme děti zapomnění?

Koncem března tohoto roku vyvrcholily pokojné, až dojemně nesmělé, ba ostýchavé protestní akce vysokoškolských pedagogů humanitního směru, a konkrétně filosofických fakult, po celé republice. Akce, zaměřené proti ostudnému, opakuji ostudnému finančnímu ohodnocení jejich práce.

Před třemi dny 04:18

Marie Nováková: Zázrak

Jste kuřáci? A Kouříte balené cigarety s filtrem? Tak dobře poslouchejte. Byla jednou jedna mladá žena. Do odjezdu vlaku jí zbývalo deset minut, a tak se zastavila před nádražím, že si ještě zakouří. Když vytahovala z batohu tabák, papírky a filtry, přišoural se k ní bezdomovec a požádal ji o cigáro. Žena byla v dobré náladě, a tak přihodila ještě pade.

Před šesti dny 04:58

Alena Zemančíková: Žít, kde tě nechtějí

Někdy jsem svědkem hovoru, kdy se slušní lidé baví o Ukrajincích, kteří u nás žijí. V dopravních prostředcích, v čekárně u lékaře, v divadle před představením, na józe. „Už je tu těch Ukrajinců moc a trvá to dlouho a tak velké skupiny příchozích prostě nedělají dobrotu.“ Vzpomenu si vždycky na případ našeho stěhování. Ale to musím začít z dálky.

Před týdnem 03:21

Petr Vizina: Kinterova mírnost v plechovce

Jeden výtečný český herec se kdysi vrátil z exilu nadšený zdravým životním stylem. Kromě pohybu na zdravém vzduchu k hercově životnímu stylu patřilo vegetariánství. Spřízněnou duši u nás potkal hned první den natáčení filmu. Ukázalo se, že jeden z jeho mladších kolegů je – shodou okolností – rovněž přesvědčený vegetarián.

Před týdnem 03:46

Pavla Horáková: Drobné skutky laskavosti

Existují studie, podle nichž jsou pro pocit životního štěstí a spokojenosti stejně důležité každodenní drobné kladné interakce s cizími lidmi jako pevné vztahy s nejbližšími. Vzpomenu si na to pokaždé, když se na mě někdo na ulici usměje, pomůže mi s kufrem, nebo když naopak já můžu někomu podat zboží z horního regálu, protože tam na rozdíl od něj dosáhnu.

Před týdnem 04:04

Eva Janáčová: Znovu objevená Amra

Cestovat na konci zimy do teplých krajů, jako je třeba Jordánsko, má své neopakovatelné kouzlo. Kamenitá poušť se díky dešťům probudí ze spánku a jinak nehostinná krajina se na pár týdnů v roce promění v malebný orientální koberec, jenž hraje nejrůznějšími barvami.

Před týdnem 04:43

Adam Borzič: Moudrost je ženského rodu

Žijeme ve světě, který pomalu překračuje tisícileté dědictví patriarchátu. Patriarchát není definován jen nadvládou mužů nad ženami, ale principem nadvlády jako takovým. Patriarchální dynamiku zakládá dvojice ovládajících a ovládaných. Emancipační impuls volající po rovnosti může přinést v posledku osvobození všem – i ovládajícím, může je osvobodit od otročení moci.

Před týdnem 04:19

Daniel Raus: Časy se mění

Časy, ty se vážně mění, zpíval kdysi Bob Dylan. A měl pravdu. Psala se léta šedesátá, od války uplynulo dvacet zim a na scéně se zjevila fungl nová generace. Vlastně si nežila špatně, jen cítila, že svět je nemocný pacient. Hnutí za lidská práva nabralo na síle, stejně jako protesty proti válce ve Vietnamu.