Host Dopoledne pod Ještědem
12. leden 2023

Poslechněte si podcast: Petr Správka - předseda představenstva akciové společnosti Silnice LK

Téma: Zimní údržba. Poměrně náročný je Liberecký kraj na zimní údržbu silnic. Do horských a podhorských oblastí vyráží v čase sněhové nadílky a mrazivého počasí technika s radlicemi a posypovým materiálem. Hodinu před polednem nám Petr Správka, předseda představenstva Silnice LK a.s. prozradí, v jakých oblastech se používá posypová sůl a kde inertní materiál, jak probíhá práce dispečera, a co všechno slouží k ošetření silnic.

16:42

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 12:52

Vysíláme živě ze Ski Stadionu v Bedřichově v Jizerských horách, den před

zahájením 56 ročníku Jizerské 50.

Před dvěma dny 17:00

Michal Čančík - vedoucí dobrovolnického centra ADRA Liberec

Alena Kejzarová - předsedkyně Asociace nestátních neziskových organizací LK. Téma: Pomáhat je radost. Pomáhají seniorům, zdravotně postiženým osobám, osamělým, nemocným nebo sociálně znevýhodněným dětem. Docházejí za nimi do nemocnic, dětských domovů, hospiců. Hodinu před polednem nás hosté seznámí s dobrovolníky, kteří mimo své hlavní povolání ve svém volném čase docházejí za lidmi, kteří jsou často odříznuti od okolního světa a pozvou nás na akci nazvanou Krajské týdny pro neziskový prostor Týnes 2023.

Před třemi dny 16:52

Adam Přibyl - arborista

Téma: Stromy v zimě. Láska ke stromům, odvaha i schopnost odhadnout případné riziko. To jsou jedny z mnoha vlastností arboristů, kteří nemalou část své profese stráví v korunách stromů. Co všechno obnáší práce se stromy, to nám hodinu před polednem prozradí zkušený arborista Adam Přibyl z Liberce.

Před šesti dny 15:39

Rok 2023 se v liberecké zoo ponese v duchu příprav na oslavy 120. výročí jejího založení

Ve znovuotevřeném pavilonu tropů v liberecké zoo, který prošel koncem roku 2022 malou rekonstrukcí, našly domov zcela nové druhy jedovatých žab. Nejenom o těchto obojživelnících si s tiskovou mluvčí zahrady Barbarou Tesařovou povídala Iveta Kalátová.

Před týdnem 17:44

Docela obyčejné dny v ulicích Liberce od 70. let minulého století. Petr Šimr a jeho Portrét města

Liberecký fotograf Petr Šimr vydal knihu s působivými černobílými snímky, které zachycují dnes už neexistující, kdysi známá, místa v Liberci. Jeho knihou Portrét města spolu s ním listovala moderátorka Iveta Kalátová.

Před týdnem 16:31

Živě od vás: Pec je fenomén, nenutí vás k ničemu, směje se pecařka Hana z Oldřichova

Navštívili jsme paní pecařku Hanu Myslivcovou v Oldřichově v Hájích. Právě dokončila pec na kolečkách pojmenovanou Bláža, se kterou jezdí do školek a učí děti, jak se pečou koláče a brambory.

Před týdnem 16:52

Irena Šedivá - výživová poradkyně

Téma: Věčné, nevděčné diety. Tukožroutská polévka nebo jídelníček bez sacharidů, to jsou klasické novoroční diety lidí s nadváhou. Že to jde i bez podobných diet, a dokonce s pocitem sytosti, nás přesvědčí hodinu před polednem výživová poradkyně Irena Šedivá.

Před týdnem 17:02

David Beneš - produktový architekt, Jablotron alarms a

s. Téma: Bezpečný domov. Každý majitel rodinného domu, bytu nebo chaty se snaží co nejlépe zabezpečit svůj majetek. V současné době se můžeme setkat s řadou stále dokonalejších zabezpečovacích systémů od alarmů, až po kamerový systém. Na co bychom měli myslet při výběru těchto bezpečnostních pomocníků, to probereme hodinu před polednem s Davidem Benešem, specialistou na zabezpečovací systémy

Před týdnem 12:22

Jan Melša - odborník na kyberkriminalitu

Téma: Dezinformace na sociálních sítích. V posledních letech se čím dál častěji setkáváme s dezinformacemi, které se šíří jako lavina. Jak rozpoznat nepravdivé informace, úmyslné lži nebo pravdivá fakta vytržení z kontextu, nejenom na to se zaměříme hodinu před polednem, s pátečním hostem, Janem Melšou, odborníkem na kyberkriminalitu.

Před 2 týdny 17:10

Michal Beneš, výrobce matrací

Téma: Zdravé spaní. Vyspat se do růžova, to si přejeme všichni. Často vstáváme polámaní a nevyspalí, a hledáme příčinu. Výrobce matrací Michal Beneš nám poradí, co všechno by měla splňovat kvalitní postel, proč někomu vyhovuje měkká, a jinému naopak tvrdší matrace. Také se dozvíme, jak fungují paměťové matrace a polštáře.