Interview Martina Kováře
24. srpen 2021

Poslechněte si podcast: Petr Pavel: Někteří ministři mluvili jinak na půdě aliance než doma

Podle bývalého předsedy Vojenského výboru NATO generála Petra Pavla by měl být Afghánistán poučením nejen pro Západ, ale pro všechny další mocnosti. V Interview Martina Kováře tak reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, který řekl, že se Západ bude muset do této země dříve či později vrátit. Čeští politici údajně v minulosti na mezinárodní úrovni nedokázali jasně artikulovat své názory a postoje. „Někteří ministři, kteří se účastnili jednání Rady NATO na úrovni ministrů obrany a ministrů zahraničí, hovořili jinak na půdě aliance a jinak doma. A dnes dávají na odiv svůj kritický postoj k věci, který ale v době, kdy mohli a měli, tak nevyjádřili,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel. Afghánistán by tak měl být pro všechny milníkem a část odpovědnosti padá i na nás, jako členskou zemi Severoatlantické aliance. Podle generála Pavla nebylo možné donekonečna v Afghánistánu udržovat bojovou misi. V největším rozmachu bylo v této zemi až 140 tisíc aliančních vojáků. Konflikt v Afghánistánu začal 7. října 2001 jako součást operace Trvalá svoboda, která začala jako odpověď na teroristické útoky z 11. září. Na začátku července se americká armáda stáhla ze země. „Každá mise, ať už je bojová nebo asistenční, se po určité době trvání setká s operační únavou. A to se týká i veřejnosti. Pokud je pokrok příliš malý, tak velice rychle vyprchá podpora,“ řekl Petr Pavel k rozhodnutí aliančních sil opustit zemi. Viníků současné situace je podle Pavla více. Jak uvedl v Interview Martina Kováře není možné stahovat se ze země bez naplnění daných podmínek ke konkrétnímu datu. „Přestože ty podmínky nebyly splněny a mezi nimi ta základní, to znamená dosažení nějaké základní dohody mezi Talibanem a afghánskou vládou, tak i přesto k tomu odchodu došlo,“ kriticky dodává armádní generál ve výslužbě. Výsledek afghánské mise je tak lekcí v mnoha směrech a je to neúspěch, který se musí analyzovat. Na druhou strany pro ty, kteří Západu nepřejí, to je dobrá zpráva a můžou dlouhodobě poukazovat na nesprávnost západních strategií o prosazování demokracie ve světě. „Samozřejmě, že se to dá zneužít i propagandisticky ve smyslu toho, že Spojené státy nedodrží slovo a když jsou dlouhodobě vystaveni těžkostem, tak odejdou. Ono to tak černobílé samozřejmě není,“ shrnuje Petr Pavel.

20:49

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 21:15

Historik Ivan Šedivý: Mnichov i srpen 1968 znamenaly ztrátu iluzí

„Myslím, že připomínat si Mnichovskou dohodu smysl má, ale už z jiných důvodů než před dvaceti lety. Přestalo to být historickým traumatem. To je to hlavní, co se změnilo,” říká historik Ivan Šedivý, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Na druhou stranu to otevírá spoustu otázek, na které je možné odpovídat různými způsoby. Ty otázky jako by byly nadčasové.” 

Před čtyřmi dny 21:02

Václav Klaus: Vládě asi nezbude nic jiného, než zvyšování daní

„Současná vláda se chová úplně stejně jako vláda Andreje Babiše. Profesor Fiala pouze mystifikačně ve své znakové řeči signalizuje, že jsou něco úplně jiného,” říká bývalý prezident Václav Klaus, který byl hostem Interview Martina Kováře.  Vládě podle něj nezbude nic jiného, než zvyšování daní a utahování opasků.

Před pěti dny 20:32

Už to nikdy nebude jako dřív. Ceny potravin se nevrátí na úroveň před válkou, říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová

,,Trh se úplně změnil. Bojím se, že už to nikdy nebude jako dřív. Musíme se rozloučit s tím, kolik stály potraviny před válkou a touto krizí,” říká Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory, která byla hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:40

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. 

Před týdnem 19:57

Česká republika zastropováním cen energií předvedla na své poměry skvělý časový výkon, říká ekonom Štěpán Křeček

Energetická krize má mnoho příčin a válka na Ukrajině je jen jednou z nich. Stále probíhají diskuze na téma, jestli zastropování cen nepřišlo pozdě. Podle ekonoma Štěpána Křečka předvedla Česká republika na své poměry skvělý výkon. Poradce premiéra byl hostem Interview Martina Kováře

Před týdnem 20:31

Vláda čelí těžkým zkouškám. Není se čemu divit, že opozice posiluje, říká politolog Pehe

O víkendu se uskuteční komunální volby a volby do třetiny Senátu. Podle politologa Jiřího Pehe, ale bude těžké odhadnout, zda přinesou zlom i v celostátní politice. ,,Těmito volbami se nemění politické trendy, ale nepodceňoval bych volby prezidentské,” říká Jiří Pehe v Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:31

Královna byla pro Brity majákem stability na pozadí neustálých změn, myslí si Jan Brunner

Obyvatelé ostrovního státu se s Alžbětou více než týden emotivně loučili a v mnoha případech to bylo hodně osobní. Co všechno znamená pro Británii smrt Alžběty II.? „Odešla legenda. Skončila druhá alžbětinská éra. Pro Velkou Británii jako takovou to ale příliš znamenat nebude, protože Karel III. je podle mě asi vůbec nejpřipravenější král v dějinách a nastupuje na trůn jako vůbec nejstarší král,” říká v Interview Martina Kováře na Rádiu ZET bývalý zástupce velvyslance v Londýně Jan Brunner. 

Před 3 týdny 20:43

Kardiologie udělala velký pokrok, ale zodpovědnost leží v našich rukách, varuje kardiolog Linhart

V léčbě kardiologických onemocnění se věda velmi posunula. Vymyslelo se několik nových postupů a léků. Je to oblast zajímavá a velmi dynamická, říká kardiolog Aleš Linhart, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před 3 týdny 20:38

Miroslav Kalousek: Sklízí ten, kdo nezasel

Oficiálně z politiky odešel, ale velké slovo v ní stále má. Na Twitteru ho sleduje přes 280 tisíc lidí. „Demokracie potřebuje aktivní občany,” říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 3 týdny 21:05

Vidím světlo na konci tunelu, říká energetický poradce Michal Šnobr

,,Energetický kolaps hrozil a pokud by nezasáhla vláda nebo Evropská komise na evropském trhu, tak si nechci představit, jak bychom dopadli,” říká energetický poradce Michal Šnobr, který byl hostem Interview Martina Kováře.