Epizoda 1184. březen 2022

Poslechněte si podcast: Petr Ostrouchov o letošním udělování cen Český lev za rok 2021

Skladatel, producent a právník Petr Ostrouchov je nominovaný v kategorii Nejlepší hudba na Českého lva za projekt Amerikánka. Zároveň bude i jedním z hudebních hostů sobotního ceremoniálu.

04:10

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 178Před šesti dny 05:13

Petr Forman zve na letošní festival ARENA Divadla bratří Formanů

Od 21. června do 2. července se v Praze na smíchovské náplavce uskuteční pátý ročník open air festivalu ARENA Divadla bratří Formanů. Letošní hlavní program nabízí sedm představení, mezi nimi nové počiny od souborů Rasposo a Cirkus Ronaldo, autorskou one-man show od člena populárního souboru Cirque Trottola s živým překladem Petra Formana přímo na jevišti či velkolepou venkovní show od francouzských Les P´tits Bras s lákavou vzdušnou akrobacií. Novinkou jsou víkendové divadelní pohádky pro nejmenší. Chybět nebudou ani umělecké dílny, hudební program či speciální den ukrajinských umělců. I letos je vstup do areálu festivalu zdarma.

Epizoda 177Před šesti dny 04:21

Performerka, choreografka a režisérka Miřenka Čechová o přehlídce Laterna fest 2022

V termínu od 21. do 26. června představí českému divákovi v rámci nového formátu Laterna fest ty nejlepší zahraniční multimediální divadelní inscenace, které pracují s digitálními technologiemi. Celým festivalem se budou prolínat dvě hlavní témata – nastartovaný technologický pokrok versus stále postupující environmentální krize. Díky Laterna festu mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout díla progresivních souborů z Francie, Belgie a Maďarska. Na programu jsou i interaktivní výstavy, workshopy, koncert či diskuse.

Epizoda 172Před týdnem 09:45

Ředitelka MHF Český Krumlov Gabriela Rachidi a houslista Daniel Matejča zvou na letošní ročník festivalu

31. roční MHF Český Krumlov se uskuteční od 15. 7. do 6.8. a nabídne dvě desítky koncertů i doprovodných akcí zasazených do unikátního prostředí malebného jihočeského města. Svými koncerty oslaví mj. i životní jubileum houslisty Václava Hudečka i 90. narozeniny skladatele filmové hudby Johna Williamse.

Epizoda 174Před týdnem 12:54

Ředitel MHF Dvořákova Praha Jan Simon představuje aktuální ročník festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha představuje více než dva týdny naplněné hudebními událostmi, jejichž mimořádnost je dána jak dramaturgickým uchopením ústředního tématu festivalu, tak složením účinkujících hudebníků z řad světové interpretační extratřídy. Podzimní část pražské koncertní sezóny je tak zahájena velkolepým festivalem, který nese jméno světově nejproslulejšího českého skladatele.

Epizoda 176Před týdnem 05:07

Operní režisér Marek Mokoš o scénickém open air koncertu v Litni 18.6.2022

Letní kouzlo zámeckého parku v Litni podtrhne v sobotu 18. června scénický open air koncert „Dotek lásky“, který završí 9. ročník zdejších tradičních pěveckých kurzů. Ty budou výjimečné exkluzivní účastí Operního studia Slovenského národního divadla, jehož členové budou po dobu pěti dnů v zámeckém areálu studovat a při závěrečném vystoupení předvedou, co se za svůj pobyt naučili. Na koncertu v jejich podání zazní árie raného romantismu, které budou zpracovány ve scénických obrazech zachycujících lásku v různých podobách. Námět koncertu je inspirován verši Sonetů Wiliama Shakespeara. Koncert i pěvecké kurzy se konají jako vrcholná událost 11. ročníku Festivalu Jarmily Novotné, jejž pořádá nezisková organizace Zámek Liteň.

Epizoda 173Před 2 týdny 05:54

Dramaturgyně Pražských křižovatek a Činohry ND Marta Ljubková o představení Liebestod

Excentrická performerka Angélica Liddel spojuje příběh „božského toreadora“ Juana Belmonta s hudbou Richarda Wagnera. Do Prahy přijíždí se svou nejnovější inscenací, která měla premiéru na loňském festivalu v Avignonu. Představení se uskuteční na Nové scéně Národního divadla 9. a 10. června.

Epizoda 171Před 2 týdny 06:19

Dramaturg MHF Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský představuje program letošního ročníku

metanova Litomyšl se v roce 2022 uskuteční v průběhu 27 dní od 9. června do 5. července. Přinese 44 pořadů hlavního programu, který doplní program doprovodný ve Festivalových zahradách a výstavy 18.ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle. Dramaturgii uvozuje verš básníka Jana Skácela „A znovu láska…“. Láska, která v básni „znovu, odedávna zpovzdálí překáží smrti“, měla být východiskem z bolavé „covidové“ doby. Mimořádně se však trefila i do situace, kdy se celosvětová pomoc napadené zemi postavila do cesty agresi.

Epizoda 170Před 2 týdny 10:20

Dita Hradecká informuje o prvních koncertech MHK Kutná Hora 2022

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je známý především mezi milovníky klasické hudby jako festival komorní hudby s vytříbenou dramaturgií, kterou připravuje její umělecký ředitel, uznávaný violoncellista, Jiří Bárta. Ten při přípravách klade důraz na princip dramaturgických kontrastů, přičemž se mu daří vytvářet vyváženou kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Ne jinak tomu bude i letos, kdy se od 4. do 12 června 2022 koná 15. ročník tohoto festivalu, který do Kutné Hory láká hudbymilovné publikum z celé České republiky a ze zahraničí.

Epizoda 169Před 3 týdny 05:33

Klavíristka Terezie Fialová o letošním ročníku MHF Kutná Hora, který začíná 4.6.2022

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora je známý především mezi milovníky klasické hudby jako festival komorní hudby s vytříbenou dramaturgií, kterou připravuje její umělecký ředitel, uznávaný violoncellista, Jiří Bárta. Ten při přípravách klade důraz na princip dramaturgických kontrastů, přičemž se mu daří vytvářet vyváženou kombinaci náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Ne jinak tomu bude i letos, kdy se od 4. do 12 června 2022 koná 15. ročník tohoto festivalu, který do Kutné Hory láká hudbymilovné publikum z celé České republiky a ze zahraničí.

Epizoda 168Před 3 týdny 04:13

Hobojista souboru Belfiato Quintet Jan Souček o festivalu Praha žije hudbou

Koncerty 180 hudebníků na třech desítkách míst pod širým nebem nabídne v pátek 3. června a v sobotu 4. června v centru Prahy i dalších částech města festival pouličního umění Praha žije hudbou. Do festivalu se zapojí známí muzikanti i začínající buskeři a v ulicích, na náměstích, v parcích a na dalších veřejných místech bude pod dva dny znít hudba nejrůznějších žánrů od popu přes rock, jazz, folk, hip-hop, či elektroniku až po klasiku. Mottem festivalu je „Umění patří do ulic!“ a jeho cílem je upozornit na význam kvalitního pouličního umění ve veřejném prostoru.