- Podcasty
- Osobnost Plus

Poslechněte si podcast: Patriarcha Kirill tvrdí, že padlí Rusové půjdou do nebe. To už je džihád, soudí politolog Kratochvíl
„Byl jsem jedním z iniciátorů mezinárodní petice, kterou jsme podepisovali na konferenci v Oxfordu. Ta vyzývá k odsouzení moskevského patriarchy Kirilla, protože to, co říká, je nejen od pravoslavného, ale obecně od křesťanského duchovního nepřijatelné. Aby podporoval agresivní válku, aby říkal, že lidé, kteří padnou v boji, půjdou rovnou do nebe. To je prostě jako džihád. Kirill se zaprodal – tělem i duší ruskému režimu,“ odpovídá politolog Petr Kratochvíl.
Osobnost Plus
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.
Patrik Banga: Kdyby moji vrstevníci získali vzdělání, možná bychom dnes nemluvili o romském problému
Hlavním prostředkem integrace Romů v Česku by v současnosti mělo být vzdělávání, myslí si Patrik Banga, novinář, hudebník a autor knihy Skutečná cesta ven nominované na Magnesii Literu. Změnila se u nás nějak od devadesátých let situace Romů? A co bychom měli dělat dnes?
Když se blíží nebezpečí, čeští politici to vyřeší zavřením očí, míní matematik Levínský
Matematik a dramatik René Levínský se mj. věnuje odhadu chování lidí, takže za covidu predikoval i vývoj pandemie. Pokud má komentovat návrh důchodové reformy, tvrdí: „Vlastně je to trochu podobné s pandemií, protože když se blíží nějaké nebezpečí, tak to spousta našich politiků řeší tím, že zavře oči. Prostě proto, že když jedete autem proti zdi, tak je to nepříjemný pocit. A zavřením očí ten nepříjemný pocit vyřešíte.“
Analytik Mikulecký: Rusko je něco jako tupý vyhazovač před barem, Čína exekutor v bílém límečku
Dlouhou dobu neměl Západ strach z Ruska, se kterým čile obchodoval, teď zas nikdo nevaruje před Čínou, domnívá se bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. „Naši západní politici si neuvědomují, že nás zaplétají do stále hlubší závislosti na Číně. Přitom jsme se až teď zbavili energetické závislosti na Rusku,“ říká v Osobnosti Plus. Číňané už vyrábějí baterie do elektromobilů, do kterých mají i zdroje surovin, jsou největším producentem solárních panelů, léků atd.
Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin
Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.
Zeman je pragmatický populista. Černé duše a zvláštní prostředky zařídil Nejedlý, říká Kmenta
„Dlouhodobě jsem pracoval na jedné kauze a zjistil jsem, že tajná služba BIS použila metody za hranou zákona. To je podle mne v demokratickém státě neslučitelné s jejich kladným hodnocením,“ říká investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta. BIS jeho tvrzení opakovaně odmítla a připomíná, že novinář nemá pro své tvrzení důkazy.
Etnoložka: Většina šamanů v Rusku je pro Putina. Hromadí totiž moc, tíhnutí k síle je tak logické
Pravděpodobně nejznámějším z šamanů Ruské federace je Alexandr Gabyšev, který se vydal na cestu do Kremlu, aby vyhnal Putina. Ušel 2000 kilometrů, byl však zadržen a internován do psychiatrické léčebny. Se svým protiputinovským smýšlením je ale Gabyšev mezi šamany spíše ojedinělý případ. Kdo jsou šamani Ruské federace a jakou hrají roli v současném konfliktu na Ukrajině?
Rusista Příhoda: Kremelská elita nebude s Putinem páchat sebevraždu v bunkru, spíš udělá převrat
„Masová vystoupení nebo velké demonstrace v Rusku bych rovnou vyloučil, protože pro ně nejsou podmínky,“ komentuje historik a rusista Filozofické fakulty UK Marek Příhoda možnost, která by znamenala odchod Vladimira Putina. „Jsou tam i lidé proti válce, ale mlčí a my o nich nevíme. A není to malá část společnosti, ale režim je připraven lidová vystoupení rozehnat. Musel by přijít impuls z horních pater politiky,“ dodává také ředitel Akademického centra Borise Němcova.
Paranoidní způsob uvažovaní se za zdmi Kremlu snad dědí, myslí si historik Smetana
„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle. Putin tak, jak se chová dnes, není tím co před 20 lety. Připomeňme jeho výrok, podle kterého mají státy právo zajistit si svou bezpečnost způsobem, který uznají za vhodný. Slova někdy z roku 2002, které směroval k Pobaltským státům před jejich vstupem do NATO,“ připomíná historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Vetchý: Ať sebou státní sektor mrskne
Na začátku března jsme společně oslavili 10 let Českého rozhlasu Plus a i na webu nabízeli malé ohlédnutí do naší minulosti. Poslední je za jedním z našich nejvýraznějších pořadů Osobnost Plus. Rozhovor s Ondřejem Vetchým měl premiéru na začátku roku 2016 a dlouho držel rekord poslechovosti. „Bojím se skoro všeho a čím víc mě lidi na ulici poznávají, tím víc mám tendenci přejít na druhou stranu,“ řekl herec Ondřej Vetchý.
Prezident Pavel už dělá chyby. Snížení valorizace důchodů ale podepíše, míní šéfredaktor Balšínek
„Lidé, kteří jsou spojeni s Hradem, mají určitou představu, jak by měl výkon funkce prezidenta vypadat. Zatím nevíme, jakou to bude mít podobu. Ale to, že Petr Pavel se do funkce promlčel, tak to jsme říkali už od léta a začínají to opakovat i ostatní média,“ říká v Osobnosti Plus Dalibor Balšínek, šéfredaktor Echo24 a Týdeníku Echo. „Dá se totiž jednoznačně doložit, že v debatě České televize mluvil Pavel stejnou dobu jako moderátor debaty,“ dodává.