Osobnost Plus
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Pokud PiS vyhraje volby, dotáhne Kaczyński autokratický systém do konce, varuje exdiplomat Janyška

Už o víkendu se v parlamentních volbách rozhodne o dalším směřování Polska. „Největší hrozbou, pokud bude další čtyři roky vládnout Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského, je, že autokratický systém vládnutí dotáhne do konce,“ říká bývalý diplomat a publicista Petr Janyška. „Například si úplně podřídí všechny soudy, pravděpodobně zlikviduje tu část médií, která je ,v opozici‘. A PiS nechá otevřené dveře katolické hierarchii.“

27:01

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:19

Poohlížím se po nových pořadech, říká moderátor Jakub Železný. Vrátit se chce příští rok co nejdříve

Vyloučil, že by to souviselo s nástupem nového ředitele, ale momentálně mizí z obrazovky České televize. „Primárně teď potřebuji dát dohromady svůj zdravotní stav, abych mohl příští rok zase co nejdřív naskočit do práce,“ říká televizní moderátor Jakub Železný.

Před třemi dny 26:08

Mnohé africké státy jsou v udržitelnosti a ekologii dál než my, říká vědkyně Harmáčková

Letošní listopad byl nejteplejší v historii měření. Historicky nejteplejší bude celý letošní rok. Rozhodování pouze na základě ekonomických hodnot má negativní následky pro klima, přírodní prostředí i lidský blahobyt, plyne ze studie prestižního časopisu Nature, na které se podílela i česká vědkyně Zuzana Harmáčková.

Před čtyřmi dny 26:51

Publicista Janyška: Všichni na polské pravici ví, že chtějí-li úspěch, musí se klanět Kaczyńskému

Vychází kniha publicisty a bývalého diplomata Petra Janyšky s názvem Polsko vejpůl. „Je o tom, jakým způsobem se rodí autokratický systém, systém jednoho vládce nad celou zemí,“ říká její autor, který prostřednictvím rozhovorů s významnými Poláky mapuje současnou politickou situaci v zemi ovlivněné touhou Jarosława Kaczyńského po moci.

Před pěti dny 26:24

Havlík: Uplynulých 30 let byla anomálie. Žili jsme ve slastné iluzi, že metoda dobra tu bude navěky

To, co sledujeme nyní, je zárodek velmi nebezpečné destrukce, řekl bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík. Dnešní „zárodek destrukce“ ale podle něj není větší než ten z doby minulé. „Uplynulých 30 let byla vlastně anomálie.“

Před šesti dny 27:11

Lepší varianta není. To je důvod, proč se podpora vlády nepropadá, říká novinářka Zlámalová

„Česko připomíná talentované, ale silně zanedbané dítě, které je svázané zcela nesmyslnými zákazy a příkazy a nemá prostor vyniknout,“ říká novinářka Lenka Zlámalová. K větší prosperitě a zvýšení životní úrovně by podle ní přispěla deregulace státních zásahů do života lidí.

Před týdnem 26:52

Někdy je potřeba bouchnout do stolu a říct, jaká jsou fakta, říká etik Marek Orko Vácha

„Jsme tolerantní společnost, ale jen pokud říkáte přesně to, co si ta společnost myslí,“ uvádí kněz, etik a vysokoškolský pedagog Marek Orko Vácha. Kritizuje také antisemitistické demonstrace, které považuje za výsledek nezdařené integrace uprchlíků.

Před týdnem 26:32

„Chceš-li být něčím otrokem, nenáviď ho.“ Ridina Ahmedová o nové podcastové sérii Odpustit?

Už v neděli startuje nová podcastová série Českého rozhlasu Odpustit? Přináší osudy těch, pro které je těžké odpustit druhým, nebo naopak touží, aby bylo odpuštěno jim. „Když člověk toto téma zvedne, nutně si také musí nějakou tu inventuru udělat. A rozhodně nemůžu říct, že bych našla všechno v sobě vyčištěné, protože si každý v sobě nese různé křivdy,“ přiznává autorka podcastu a zároveň zpěvačka a performerka Ridina Ahmedová.

Před týdnem 27:00

Politolog Balík: Nastal čas, aby Fialova vláda vyměnila několik ministrů. Chce to novou dynamiku

Nespokojení lidé v ulicích a zabrzděná ekonomika – to by podle politologa Stanislava Balíka měl být impulz pro výměnu některých ministrů. „Určitě by nemělo jít o výměnu všech, asi ani poloviny ne. Protože když se podíváte, jak se podobné krize nedůvěry řeší v jiných zemích, obvykle dojde k vystřídání nějaké skupiny ministrů. Musí to ale být víc než jeden nebo dva lidé, aby tady byl dojem z nové dynamiky,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:24

Chtělo by to vrátit superhrubou mzdu, a to politici neudělají, myslí si ekonom Matějka

Hlavně proti konsolidačnímu balíčku protestovali v pondělí odboráři. Stejné kroky naopak ratingová agentura Moody's zhodnotila pozitivně. „Moody's vlastně měří, jaká je pravděpodobnost, že zkrachujete nebo že splatíme dluhy,“ vysvětluje ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI. „Když si půjčíte na byt, splácet musíte, jinak o něj přijdete. Když si půjčí stát, vlastně se nic nestane,“ dodává s tím, že Česku by se ale rozhodně zkrachovat nevyplatilo.

Před týdnem 26:36

Novinář Miřejovský: Biden mladé zklamal, čekali víc. Trumpa volit nebudou a víc možností asi nezbývá

Je otázka, jestli americký prezident Joe Biden opět přesvědčí mladé voliče, aby pro něj za rok v listopadu znovu hlasovali, naznačuje zahraniční zpravodaj České televize David Miřejovský. „Protože je zklamal, čekali od něj daleko víc. Zaznamenal jsem to už pár měsíců po posledních volbách, a to ať šlo například o Bidenovy sliby kolem větší kontroly zbraní,“ dodává v Osobnosti Plus.