Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Petr Honzejk: Soudy odhalují Andreje Babiše jako rekordmana ve lhaní

Andrej Babiš věru neměl u soudů dobrý týden. Nejprve vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo, poté mu Nejvyšší soud nařídil omluvit se Miroslavu Kalouskovi za pět let staré dehonestující výroky. Internetoví baviči na to reagovali vtípky, že to je jasný projev “nové totality” což je nesmyslný termín, který si Babiš vymyslel, aby mohl tvrdit, že jsou všichni proti němu a nevypadal u toho jako fňukna.

03:54

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:53

Jiří Pehe: Extremistické strany u nás významně neposilují

Poslední demonstrace organizovaná mimoparlamentní stranou Právo, respekt, odbornost Jindřicha Rajchla na Václavském náměstí v Praze přilákala tisíce lidí, ale zůstala daleko za očekáváními organizátorů. Preference PRO zůstávají hluboko pod pěti procenty, která by strana musela překonat, aby se dostala do Sněmovny.

Včera 03:10

Libor Dvořák: Co dojednal Kim Čong-un v Rusku

Během nečekaně dlouhé šestidenní Kim Čong-unovy návštěvy ruského Dálného východu nebyla podepsána ani jedna oficiální dohoda. I přesto je ale jasné, oč tu šlo. Tady se rozhodně nic podepisovat nemusí.

Včera 04:09

Jan Fingerland: Republikáni jsou na křižovatce. A ještě tam chvíli zůstanou

Americká republikánská strana má za sebou dlouhé dějiny. Jeden z jejich mezníků se odehrává před našima očima, její historie se jednou bude psát podle toho, zda se něco odehrálo před Trumpem, nebo po něm. Bez ohledu na to, zda se napřesrok znovu stane prezidentem.

Včera 04:08

Tereza Zavadilová: Elon Musk, duch i karikatura dnešní doby

Elon Musk má na klíně dvouletého synka na osobním jednání s tureckým prezidentem Erdoganem. Tato fotka obletěla svět. Ukazuje jednu z tváří amerického vizionáře – tedy že kašle na staletá pravidla protokolu, bezpečnosti i diplomacie a dělá si, co chce. I lidé jako Erdogan mu to baští.

Včera 03:59

Petr Hartman: Osud ministra spravedlnosti Blažka není pouze v rukou ODS

Pavel Blažek by neměl být součástí koaliční vlády. Takový je výsledek hlasování Pirátů o dalším osudu ministra spravedlnosti. Navzdory tomu zůstává Pavel Blažek členem Fialova kabinetu. Premiér nespokojeným Pirátům vzkázal, že záleží pouze na rozhodnutí ODS.

Včera 26:12

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Přidejte učitelům? Na dluh a za nejasným účelem. Osud ministra spravedlnosti Blažka není pouze v rukou ODS. Republikáni jsou na křižovatce. A ještě tam chvíli zůstanou. Elon Musk: Duch i karikatura dnešní doby. Co dojednal Kim Čong-un v Rusku.

Včera 04:08

Petr Holub: Přidejte učitelům? Na dluh a za nejasným účelem

Kdo by se divil učitelům, že vždycky na podzim mluví o penězích. Vláda a parlament dohadují rozpočet, proto je nezbytné se ozvat, aby bylo dost peněz na platy pedagogů v příštím roce. Letos provázejí debatu o učitelských mzdách neobvykle silné emoce. V novinách se objevují titulky, že vláda na pedagogy zapomněla a riskuje tím budoucnost celé země.

Před dvěma dny 04:14

Ivan Štern: Olamování hrotů něco také stojí

Příznačná pro poslední zasedání G20 v Novém Dillí, jemuž předsedal indický premiér Modi, byla cedulka se jménem jeho země. Neoznačovala ji tradičním názvem Indie. Stálo tam Bharat. Jméno to odvozené z hinduistické literatury, psané v sanskrtu.

Před dvěma dny 04:13

Adam Černý: Když se v Číně vytrácejí ministři

Když se v 50. letech minulého století v tehdejším Československu chystal politický proces s Rudolfem Slánským, dlouhou dobu nejbližším spolupracovníkem vůdce komunistické strany Klementa Gottwalda, dal se jeho politický pád tušit ze sesazení z místa generálního tajemníka vládnoucí strany na méně exponovanou pozici místopředsedy vlády.

Před dvěma dny 04:06

Jiří Pehe: Prezidentské klání v USA jako souboj dvou nepopulárních kandidátů

Prezidentské volby ve Spojených státech v příštím roce mohou být soubojem dvou kandidátů, které za prezidenta chce jen menšina Američanů. Jak pravděpodobný republikánský kandidát Donald Trump, tak stávající prezident, demokrat Joe Biden, jsou silně nepopulární.