Názory a argumenty
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Petr Holub: Rozpočtová odpovědnost Petra Fialy

Zvyšovat schodek rozpočtu přes 300, nebo až 400 miliard korun, je nezodpovědné, zvlášť když to má v úmyslu Andrej Babiš. Může to být také projevem odpovědnosti, ovšem pouze v případě, že se v roli premiéra chystá deficit zvýšit Petr Fiala. K takovému absurdnímu srovnání člověk dojde, pokud prozkoumá výroky politiků ODS v uplynulých dvou letech, v opačném gardu pochopitelně i výroky politiků ANO.

02:57

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:53

Lída Rakušanová: Manipulátoři přišli k hotovému

„Nenechte se zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízejí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků Putinovy války,“ zaznívá z nejvyšších pater vládní politiky. A většinou nechybí ani dodatek, že strach lidí z energetické krize je sice pochopitelný, ale zbytečný, protože vláda přece slíbila, že se o své občany postará.

Včera 04:14

Karel Barták: Země EU se asi dohodnou na zdanění příjmů energetických firem

Po mnohaměsíčním váhání přišla Evropská komise s podnětem, aby byl na evropské úrovni stanoven pružný limit ceny dováženého zemního plynu. Tento návrh, který a priori podporuje nejméně 15 členských zemí, bude hlavním bodem mimořádné schůze ministrů energetiky „sedmadvacítky“, kterou Česko jako předseda svolalo na pátek do Bruselu.

Včera 02:34

Marek Hudema: Co může být za podezřelými útoky na plynovody Nord Stream

Ještě nedávno by to znělo jako nějaká fantastická zpráva nebo námět špionážního filmu, ale teď je to skutečnost. Někdo, neví se kdo, poškodil plynovod Nord Stream na dně Baltského moře, který vede z Ruska do Evropy. Kdo? Rusko, kterému plynovod z větší části patří, obviňuje Spojené státy.

Včera 03:39

Kateřina Perknerová: Vláda musí umět své kroky prodat

Když předseda SPD Tomio Okamura v předvolení debatě lídrů sněmovních stran uvedl, že by Česká republika měla nakupovat pro letošní topnou sezónu plyn z Ruska, vládní politici zalapali po dechu. Šéf Senátu Miloš Vystrčil posléze vmetl Okamurovi do tváře, že chtít dodávky od člověka, jehož armáda na Ukrajině vraždí civilisty, ženy a děti, je nejen nepřijatelné, ale také nehorázné.

Včera 03:29

Jiří Pehe: Vládní koalice dostala druhou šanci

Volby do obecních zastupitelstev měly být podle Andreje Babiše, předsedy nejsilnější opoziční strany hnutí ANO, referendem o vládě. Kdybychom ale Babišovu snahu udělat z voleb, ve kterých v malých obcích často parlamentní strany ani nekandidují, vzali vážně, lze konstatovat, že pro vládní koalici neskončily žádným fiaskem.

Včera 25:55

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Babiš se snaží dobýt Vystrčilovo Jihlavsko. Vládní koalice dostala druhou šanci. Země EU se asi dohodnou na zdanění příjmů energetických firem. Horší to bude s plynem. Co může být za podezřelými útoky na plynovody Nord Stream. Vláda musí umět své kroky prodat.

Včera 03:02

David Klimeš: Babiš se snaží dobýt Vystrčilovo Jihlavsko

V takovém centru pozornosti nebyla Jihlava snad od podpisu Basilejských kompaktát v roce 1436. Obměna třetiny Senátu se odehrává ve 27 obvodech, ale největší pozornost na sebe strhává Jihlavsko, kde obhajuje mandát předseda Senátu Miloš Vystrčil. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se ovšem rozhodl, že jistou obhajobu Vystrčilovi zkomplikuje. ANO zvolilo výraznou vyzyvatelku Janu Nagyovou. I když výrazná není správné slovo. Ona osobně příliš vidět není, debatám s Vystrčilem se vyhýbá.

Před dvěma dny 03:36

Jan Fingerland: Podivuhodný odkaz Jusúfa Karadávího

Islám nemá papeže ani žádnou jinou ústřední autoritu. Egyptský, a později katarský duchovní Jusúf Karadáví se ale dostal hodně blízko k tomu, aby byl považován za nejvlivnějšího islámského kazatele posledních desítek let. Nepochybně patřil i k těm velmi kontroverzním. V pondělí krátce po svých 96. narozeninách zemřel.

Před dvěma dny 03:34

Luboš Palata: Nová italská premiérka Meloniová je víc přítelkyní Fialy než Putina

Vyhrála v Itálii nedělní volby ultrapravice, nebo tam bude vládnout italská obdoba Občanské demokratické strany premiéra Petra Fialy? Záleží na úhlu pohledu. Vítězná strana Bratři Itálie vzešla z neofašismu. A její předsedkyně, vítězka voleb a zřejmá nová premiérka Giorgia Meloniová má za sebou různou minulost.

Před dvěma dny 03:39

Tereza Zavadilová: Lidé ztrácejí důvěru v nákupy i budoucnost

Spotřebitelská důvěra v Česku se podle dat publikovaných statistickým úřadem propadla na historické minimum, respektive na nejnižší úroveň od roku 2003, od kdy se tento ukazatel v tuzemsku sleduje. Podobný výsledek podává konjunkturální průzkum mezi firmami – negativní výhled mají zástupci všech sektorů s čestnou výjimkou stavebnictví, kde se v následujících měsících čeká zvýšená aktivita prý proto, že přestaly tak prudce zdražovat práce.