Osobnost Plus
4. září 2023

Poslechněte si podcast: Historik Hlaváček: Když se dnes někdo hlásí k Husákovu gulášovému socialismu, je to morální problém

Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr se sice ústavním soudcem nestane, podle historika a filozofa Petra Hlaváčka je s podivem, že se svou minulostí vůbec kandidoval. „Neměl by rozhodně usilovat o post, který má strážit ústavnost, právní stát a principy demokracie. To měl ostatně vyhodnotit i prezidentský panel vedený Janem Kyselou – možná si mohli trochu ,zagooglovat‘ a vůbec jsme nemuseli tuto kauzu řešit,“ říká.

26:14

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 26:49

Ekonom Sedláček: Vláda špiona a vraha není schopna vyhrát nad armádou bývalého komika. To je paradox

Volby na Slovensku dopadly podle ekonoma, filozofa a pedagoga Metropolitní univerzity Praha Tomáše Sedláčka podle očekávání. „Slovensko dlouhodobě projevovalo nejvíc proruské tendence ze všech členských zemí EU. Možná už před rokem se v průzkumech veřejného mínění nad 50 procent Slováků vyjádřilo, že podporují vítězství Ruska, jen 30 procent si přálo, aby vyhrála Ukrajina, respektive aby došlo k vrácení hranic do původních mezí, a zbytek pak nevěděl.“

Před čtyřmi dny 26:31

Didaktik dějepisu Pinkas: Historie má být otevřená diskusi, a nikoli závazná k jednotné interpretaci

Nad otázkami, jak se učíme o svých moderních dějinách a zda umíme o historii vzdělávat se v Osobnosti Plus zamýšlí didaktik dějepisu a historik Jaroslav Pinkas, který učil na řadě pražských gymnázií a řadu let pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů. Nyní spolupracuje s Národním pedagogickým institutem a učí na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Před týdnem 26:28

Tomáš Klvaňa: Po Kubě už neštěkne ani pes, jen občas zavrčí

Kuba byla ještě v 60. letech významný geopolitický hráč, což už dnes rozhodně neplatí, tvrdí bývalý novinář Tomáš Klvaňa, dnes pedagog na pražské New York University. „Kubánci o tom nevědí. Když jste ,v tom‘, tak máte stále pocit, že mezinárodní situace je podobná a stále jste tím velkým hráčem,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:27

Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, říká novinář Moláček

„Mnozí, kteří hlásali dezinformační narativy ohledně covidu-19, teď hlásají úplně stejně dezinformační narativy o válce na Ukrajině,“ tvrdí novinář z Deníku N Jan Moláček. „Férově musím dodat, že ne všichni. Protože jsou vědci nebo i laici, kteří nepřešli na tuto novou tematiku a zůstali věrní své původní. Ale týká se to naprosté většiny ,antivaxerské‘ scény,“ dodává v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:02

Greenfluencerka: Většina tvrzení fast fashion značek o jejich udržitelnosti jsou lži a vágní fráze

O udržitelnost v módním průmyslu se dnes už starají i známé fast fashion značky. Anebo jde jen o greenwashing, lživé kampaně značek, jejichž produkce má závažné sociální a environmentální dopady? „Ročně vyrábíme 100 až 150 miliard kusů oblečení, z toho 30 procent se nikdy neprodá,“ říká greenfluencerka Natália Pažická.

Před týdnem 26:24

Přemýšlejte, než někoho označíte za zlo. Až jednou přijde, nikdo vás neuslyší, nabádá marketér Horák

„Česko je pořád velice střízlivá a fajn země,“ myslí si odborník na politický marketing a spisovatel Jakub Horák. Odpovídá tak na otázku, jestli je naše politická kultura jiná než jinde. „A pokud jde o středo a východoevropský prostor, nejsme na tom nijak špatně,“ dodává s tím, že například o Slovensku by to stejné neřekl.

Před týdnem 26:43

Jsem systematik a puntičkář. Kdo bude moderovat Události, zatím neřeším, říká ředitel ČT Souček

Nově zvolený generální ředitel České televize Jan Souček chce ve zpravodajství uvádět informace do kontextu. „Udělám pro to všechno, ale ČT je obrovská zaoceánská loď, kde když začnete otáčet kormidlem, změny poznáte až po čase,“ říká v Osobnosti Plus. „Jednou z dominant mého projektu je důraz na aktuální publicistiku, na aktuální publicistické formáty.“

Před 2 týdny 26:21

Filozof by neměl být hlavní mravokárce a společnost vychovávat, míní filozofka Matějčková

Poslanci ve Sněmovně překročili další metu „slušného chování“ – padají ostrá slova i nadávky. Má o jejich kultuře rozhodovat jen volič? Nebo by je měla nějak „umravňovat“ veřejnost? „Nemyslím, že by filozof měl být hlavním mravokárcem a společnost snad i vychovávat,“ tvrdí filozofka a dnes i novinářka Týdeníku Echo Tereza Matějčková, donedávna pravidelný host podcastu Plusu Čekání na prezidenta.

Před 2 týdny 25:58

Putin dělá z Ruska Severní Koreu. Musíme nádor zlikvidovat, než metastazuje, říká analytik Votápek

Setkání severokorejského a ruského diktátora hodnotí bývalý český generální konzul v Petrohradu a zahraničně-politický analytik Vladimír Votápek jako slabost ruské strany. „Když prezident Vladimir Putin vstupoval do úřadu, byl vítaným členem G8, shromáždění nejvýznamnějších ekonomik a politiků světa. Teď je členem nějaké čtyřky, kdy se může scházet leda tak s Kim Čong-unem, s Alexanderem Lukašenkem a případně se může ještě ,kamarádit‘ s Íránem. To je dost velký sešup.“

Před 2 týdny 26:09

Úkolovat literaturu je trošku nebezpečné, myslí si spisovatelka Kateřina Tučková

Napsala Žítkovské bohyně, Vyhnání Gerty Schnirch a naposledy Bílou Vodu. Na první pohled to může vypadat, že Kateřina Tučková vyhledává hlavně ženská témata vytlačovaná na okraj společnosti. „Nikdy to nebylo tak prvoplánové, že bych pátrala po tématu, které by zvedlo ze židlí českou společnost. Naopak je to hodně niterní proces, protože si ta témata našla mne,“ říká v Osobnosti Plus.