Názory a argumenty
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Petr Hartman: Česká důchodová reforma zatím spíš ve stylu von Bismarcka

Financování důchodů je dlouhodobě neudržitelné. Stárnutí populace přímo volá po důchodové reformě. Ta by měla zajistit, aby se lidé mladší 40 let dožili důstojné penze. Tyto a podobné výroky z úst politiků slýchají občané České republiky opakovaně už desítky let.

03:50

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:23

Ondřej Soukup: Sociologie ve službách Putinovy tajné služby

V dobách sovětského vůdce Josifa Stalina byla sociologie považována za buržoazní pavědu. To se nedá říct o současném Kremlu. Nejenže si objednává výzkumy u státních a polostátních sociologických služeb, ale tajná služba FSO (Federální služba ochrany), podléhající přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi, má vlastní sociology. To je patrně světový unikát. Protože Putinův režim zlikvidoval za 20 let politický život, sociologické výzkumy jsou pro Kreml jedinou zpětnou vazbou.

Včera 03:48

Julie Hrstková: Tryzna za EET

Poslanci schválili zrušení elektronické evidence tržeb (EET), je to tečka za projektem, který se v různých podobách plánoval dvě dekády a nakonec jej prosadil podnikatel a politik Andrej Babiš. Zrušení EET měla aktuální koalice v plánu hned od počátku. Což ovšem neznamená, že to je dobrý nápad. EET s sebou nesla zátěž od počátku. Za prvé se někdejší ministr financí a premiér Babiš zhlédl v chorvatském modelu a nikoliv v systémech, které používají vyspělé země na západě.

Včera 02:45

Marek Hudema: Letošní trend – tichá rezignace v práci

Tichá rezignace v práci, neboli anglicky quiet quitting, se stala trendem letošního roku. Zejména mladší lidé, ti kteří se narodili po polovině 90. let, si uvědomili, že práce není všechno. V průběhu covidových uzávěr zjistili, že jsou tu i jiné hodnoty: rodina, přátelé, koníčky. Ne jen honění se za kariérou.

Včera 04:13

Karel Hvížďala: Politika a omezená moc marketingu

Slovo marketing je složenina z anglického slova market, česky trh, a koncovka -ing vyjadřuje v angličtině zpravidla děj anebo akci, činnost či proces zaměřený na uspokojování potřeb zákazníka. Politika je zase slovo odvozeno z latinského polis, město a obvykle označuje metodu rozhodování určité skupiny lidí s pluralitními názory, což v naší civilizaci je demokracie.

Včera 02:44

Petr Holub: Němci přece jen odmítli komunistickou utopii

Nepracovat a nechat si od státu platit 12 až 13 tisíc korun měsíčně, nemluvě o tom, že bydlení bude zadarmo. Je to ideální představa o životě, který by se tak dal prožít sice ve vší skromnosti, přesto v pohodlí a klidu. Na takovou vyhlídku se mohli těšit občané sousedního Německa zvláště ve chvíli, když zákon s tímto obsahem schválila berlínská sněmovna, tedy Bundestag.

Včera 26:00

Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Debata o zdanění vína ukazuje, proč vláda nedá rozpočet do pořádku. Tryzna za EET. Němci přece jen odmítli komunistickou utopii. Letošní trend: tichá rezignace v práci. Politika a omezená moc marketingu.

Včera 03:32

Petr Šabata: Debata o zdanění vína ukazuje, proč vláda nedá rozpočet do pořádku

„Jestli se mi to podaří, nevím,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) o prosazení kroků, díky nimž by měl klesnout v roce 2024 strukturální schodek státního rozpočtu o 70 miliard korun. Kdo sleduje každodenní výroky členů koalice, musel si už závěr udělat – pane ministře, nepodaří se to.

Před dvěma dny 10:01

Den pohledem renomovaných komentátorů (zkrácená verze)

Před dvěma dny 03:49

Klára Notaro: Listopadová připomínka teroristických útoků ve Francii

V listopadu si Francie připomíná tragické události z roku 2015, kdy několik islámských teroristických komand napadlo různá místa v Paříži. A právě nyní byl do kin uveden dramatický film Novembre, Listopad, režiséra Cedrika Jimeneze.

Před dvěma dny 04:38

Karel Barták: EU provádí kampaň, která je pro ni samotnou škodlivá

Ve vestibulech metra a na zastávkách autobusů se objevily plakáty a světelné billboardy, které kolemjdoucím sdělují, že oni jsou Evropská unie. Činí to s jistou dávkou důvěrné familiárnosti: Ty jsi Evropa, tykají každému, a kdyby to byl cizinec, dodávají na vysvětlenou: You are EU.