Vybrali jsme pro vás
12. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Pétanque: Hra francouzských seniorů, kterou může hrát každý. Třeba v Líšném

Čtyři velké kovové koule a jedna menší dřevěná, zvaná košonek, to je základ společenské hry pétanque, kterou prý může hrát prakticky každý. Redaktor Jaroslav Hoření se vydal na Železnobrodsko, do Líšného, kde připravují už 20. ročník turnaje v pétanque trojic.

02:30

Vybrali jsme pro vás

Vydává: Český rozhlas

Naši redaktoři pro Vás každý den chystají zajímavé reportáže, navštěvují zajímavá místa, sledují důležité kauzy a zpovídají zajímavé osobnosti. 

Web

Před dvěma dny 04:21

Chodkyně Eliška Martínková z Turnova je ve 20 letech sedmou ženou z mistrovství Evropy

Jak v rozhovoru se sportovním redaktorem Pavlem Petrem Eliška Martínková přiznala, ani nevěřila, že by se na vrcholné akce vůbec probojovala.

Před dvěma dny 03:05

Je lehký, snadno opracovatelný, průhledný a je ho možné napustit tekutinou. A vznikl náhodou

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli nový průhledný, lehoučký skleněný materiál, který odolává vysokým teplotám, kyselinám a je do něj možné třeba napustit tekutinu. Vznikl náhodou, když se vědci věnovali 3D tisku ze skla a experimentovali s materiály.

Před šesti dny 08:19

V harrachovském muzeu lyžařských legend s Pavlem Plocem, legendou skoků na lyžích

Ski Muzeum Harrachov nabízí spoustu exponátů, díky kterým se návštěvníci můžou seznámit třeba i s historií a současností skoků na lyžích. Nechybí tam ani místo pro Pavla Ploce, stříbrného z olympijských her v Calgary a bronzového ze Sarajeva. A právě s ním v harrachovském muzeu natáčel sportovní redaktor Pavel Petr.

Před týdnem 02:30

Tradiční posvícení na Dlaskově statku připomene, jak v usedlostech vypadaly oslavy polních prací

I když je svatého Václava až 28. září, na Dlaskově statku bude Svatováclavské posvícení už v sobotu 24. září. Redaktor Jaroslav Hoření se tam vydal zjistit, jak se posvícení připravovalo kdysi a dnes.

Před týdnem 02:58

Granátové šperky pro Alžbětu II. Turnovské muzeum vystavuje autorskou kopii zlatníka Urbana

V turnovském Muzeu Českého ráje instalovali velmi unikátní expozici. Je na ní k vidění autorská kopie kolekce granátových šperků, kterou pro britskou královnu Alžbětu II. zhotovil turnovský šperkař Jiří Urban.

Před týdnem 02:31

Českorajské Waldovy Matušky oslaví 90tiny Waldemara Matušky se vzácným hostem

Na koncertech skupiny Waldovy Matušky v Liberci a Kacanovech vystoupí i Olga Matušková. Ještě jako Blechová se s Waldemarem seznámila právě ve městě pod Ještědem.

Před týdnem 02:58

Prvorepubliková Schneiderova vila v Jablonci nad Nisou se mimořádně otevřela návštěvníkům

Redaktorka Ivana Bernáthová v rámci Dnů evropského dědictví navštívila ve městě skla a bižuterie zachráněnou Schneiderovu vilu.

Před týdnem 02:07

Fond liberecké knihovny se rozrostl o stovky historických knih ze zaniklého kláštera v Hejnicích

Krajská vědecká knihovna v Liberci převzala část fondu knihovny bývalého františkánského kláštera v Hejnicích na Liberecku. Obsahuje celkem 1 200 svazků, v Liberci je jich nyní téměř 500.

Před týdnem 02:37

Vytváří dary pro papeže a jako jediný na světě zhotovil Carské vejce. Rytec skla Arno Čančí

Legenda českého rytého skla Arno Čančík představuje svoje díla v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku. Výstava Gravirtuos potrvá v tamním kostele do 13. listopadu.

Před 2 týdny 02:30

Královka slaví 115 let. Je to šlechtična mezi jizerskohorskými rozhlednami, říká o ní Marek Řeháček

V sobotu 17. září pořádá Český rozhlas Liberec druhý ročník pochodu na Královku. Tentokrát bude výchozím bodem Bedřichov, kam vás zdarma dovezou v devět hodin autobusy z Liberce a Jablonce. A pak už vás čeká jedna ze tří tras od 1,7 do 7,7 kilometru na kamennou rozhlednu Královka, kam se už předem vydal cestovatel Marek Řeháček a redaktor Jaroslav Hoření.