• Podcasty
  • Česko 2022: Život k nezaplacení
Česko 2022: Život k nezaplacení
25. květen 2022

Poslechněte si podcast: Pět tisíc pro rodiny s dětmi? Příliš široké, mířil bych na nejchudší, říká sociolog Prokop

Drahota vyvolává chudobu, životní úroveň klesá. Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě, o kterém jedná vláda, by měl být alespoň na chvíli vzpruhou pro rodiny. Co na vládní návrh říká sociolog Daniel Prokop? „Vadí mi na tom, že to je moc široké, míří to na 75 procent domácností s dětmi. Mířil bych to na užší skupinu rodin, třeba na třetinu nejchudších,“ navrhuje s tím, že tyto rodiny budou potřebovat pomoc dlouhodoběji.

20:20

Česko 2022: Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před týdnem 23:45

Češi zanedbávají prevenci rakoviny. „Stát by měl modernizovat výzvy k prohlídkám,“ myslí si Prokop

Společnost PAQ Research zveřejnila výsledky výzkumu týkající se zdravotnictví. Ptala se v něm, jestli byli lidé v posledních dvou letech na preventivních vyšetřeních rakoviny. Z těch, kteří by dle věku měli, to bylo jen 46 %. Proč lidé na kontroly nechodí? „Stát by měl zmodernizovat výzvy a přihlašování k preventivním kontrolám,“ myslí si Daniel Prokop. Jak může české zdraví a zdravotnictví ovlivnit zvýšení daně na alkohol a slazené nápoje? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 19:21

Není produktivní, aby rodiče byli čtyři roky doma s dětmi. Stát na tom tratí, říká sociolog Prokop

V Národní ekonomické radě vlády se projednává návrh na zkrácení rodičovské dovolené. Ta je v Česku nejdelší v Evropě. Jaká by tedy měla být její nová podoba? „Ekonomové navrhují, aby se její doba zkrátila na maximálně tři roky, nebyl by tam rok navíc. Řešíme dlouhodobý výpadek rodičů z trhu práce, projevuje se i tím, že pak mají nižší příjmy,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si celý rozhovor.

Před 3 týdny 19:35

Měli bychom zamezit kalkulacím s předčasným důchodem, tvrdí sociolog Prokop

V Česku roste zájem o předčasný důchod, jelikož se zatím vyplatí. Pomůžou si lidé, když o něj zažádají? „Výhodné je do něj vstoupit rok před řádným důchodem, redukce důchodu je pak menší," potvrzuje současný paradox sociolog Daniel Prokop. „Problém je, že jsou nyní vysoké valorizace a lidé, kteří teď vstoupí do předčasného důchodu, se tak dostanou na vyšší hladinu než lidé v řádném důchodu. To není spravedlivé." Poslechněte si celý rozhovor.

2. listopad 2022 19:49

Česko má špatnou prevenci ve zdraví a mnoho vězňů, mohli bychom ušetřit miliardy, míní sociolog

Cena elektřiny v České republice meziročně vzrostla v EU nejvíce – až o 62 %. Ruská agrese na Ukrajině trvá. Válka, drahota, nejistota působí na psychiku nejen Ukrajinců. „Když se psychické problémy neléčí, mají i obrovské ekonomické důsledky. Je to oblast, kterou podceňujeme a kde se nevyplatí šetřit,“ komentuje Daniel Prokop. Kde by naopak mohl stát výdaje snížit? A co vyplývá ze studie DataPAQ o českých mikroregionech? Poslechněte si rozhovor.

26. říjen 2022 19:06

Postupné zvyšování odchodového věku do důchodu je nevyhnutelné, tvrdí sociolog Daniel Prokop

Zvyšování odchodového věku do důchodu, wind fall tax a jednání o rozpočtu na příští rok. To probírají v dalším díle pořadu Jan Pokorný a Daniel Prokop. „Pracující důchodci by měli mít nižší daňové odvody,“ tvrdí Prokop. Co je to cílený tarif? Jak by měl stát zlepšit důchodový systém? A jak dopadlo jednání poslanců o dani z neočekávaných zisků? Poslechněte si celý rozhovor.

19. říjen 2022 24:55

Funguje vládní deštník proti drahotě? Nad daty od sociologů diskutují Daniel Prokop a Marian Jurečka

Kolik vydají domácnosti za energie a potraviny? Na čem Češi nejvíce šetří? A kolika lidem nezbývá z výplaty na konci měsíce ani halíř? O tom, jak pomáhají vládní opatření v praxi a v čem stát naopak zaostává si na Radiožurnálu povídal Jan Pokorný se sociologem Danielem Prokopem a vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL.

17. říjen 2022 02:37

Největším strašákem pro Čechy zůstává zdražování. Sílí obavy z jaderného útoku či havárie

Za nejsilnější hrozbu pro Českou republiku považuje zhruba 70 procent lidí zdražování. Ukazují to výsledky projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, na kterém Český rozhlas spolupracuje se společností PAQ Research. Inflace výrazně trápí jak lidi s nižším příjmem, tak i ty bohatší. Co všechno nejnovější výsledky ukazují?

12. říjen 2022 18:11

Valorizace důchodů pokryly většině seniorů stoupající náklady, tvrdí Daniel Prokop

K dispozici jsou aktuální data výzkumu PAQ Reserach, která sledují dopady cen energií na domácnosti a zda státní pomoc pomáhá. „Průměrné domácnosti vzrostly výdaje na bydlení o 570 korun,“ popisuje Daniel Prokop. „Novinka je ale zároveň velký nárůst příjmů – zkombinovaly se valorizace důchodů a jednorázové příspěvky na děti,“ dodává. Je tempo valorizace důchodů udržitelné? A jaké skupiny jsou nejvíce zatíženy náklady na bydlení a energie? Poslechněte si celý rozhovor.

5. říjen 2022 24:10

Nižší teplota topení a vody, rychlé větrání a sprcha místo vany ušetří až 5 tisíc ročně, radí Prokop

Jak inflace a energetická krize dopadají na domácnosti? Tím se zabýval výzkum organizace PAQ Research, která výsledky představí druhý říjnový týden. Jakou pomoc stát nabízí? „O zastropování ceny elektřiny a plynu nebude třeba žádat, dodavatel by to měl aplikovat v cenách. Vyšší cenu by měl snížit na stropy, cenu fixovanou a nižší by neměl zvyšovat,“ popisuje Daniel Prokop. Kolik mohou domácnosti díky podpoře získat? A na čem všem se dá ušetřit? Poslechněte si rozhovor.

28. září 2022 17:41

Zlepšit pracovní uplatnění Ukrajinců by bylo lepší pro všechny, říká Daniel Prokop

Agentura PAQ Research spolu se Sociologickým ústavem Akademie věd vydá další výsledky průzkumu mezi uprchlíky z Ukrajiny. Jaká je míra chudoby mezi ukrajinskými uprchlíky v Česku? „Více než třetina trpí příjmovou chudobou,“ říká Daniel Prokop. „Musí se pracovat na uznávání kvalifikací, jazykovém vzdělávání a předškolní výchově,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor Jana Pokorného o uplatnění ukrajinských uprchlíků, daňových reformách i komunálních volbách.