Naše nej...
7. květen 2021

Poslechněte si podcast: Pět písmen a zážitek na celý život. Expozice S.K.L.E.M. je výjimečná

Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevřelo stálou expozici moderního českého skla. Díky velkorysé a působivé instalaci díla předních českých umělců dostávají další rozměr.

04:30

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před 2 týdny 04:59

Pardubičtí pávi jako symbol. Zámku dodávají tu pravou atmosféru

Pávi patří k pardubickému zámku už skoro třicet let. Daří se jim, chovná skupina se rozrostla. Na nádvoří, v parkánu i na zámeckých valech pávy potkáte téměř na každém kroku.

Před 3 týdny 05:04

Trampské muzeum už nebude mobilní. Našlo svůj domov

Před dvanácti lety začal zakladatel trampského muzea Jiří Fred Jedlička z Holic hledat místo, kde by rozsáhlou sbírku tisíců předmětů ze světa trampingu vystavil. Teď už připravuje stálou expozici.

2. září 2022 04:57

U Vysokého Mýta žijí predátoři. Uvidíte je docela zblízka

Přestože Pardubický kraj nemá klasickou zoologickou zahradu, je celá řada možností, kde se setkat s exotickými zvířaty. Nově třeba s aligátory.

24. červen 2022 04:24

Nejvíc denivek kvete v Mravíně

Jaroslav Vintera patří mezi největší pěstitele denivek v Česku. V jeho Denivkové zahradě najdete stovky odrůd a kultivarů této rostliny, jejíž květ září jen jeden den.

17. červen 2022 04:12

Jedno z nejmenších muzeí najdete v Bystrém. Patří ševcovskému řemeslu

Roubenka čp. 137 se řadí k nejstarším chalupám ve městě. A protože se v ní kdysi šily boty, vzniklo tu malé muzeum s expozicí ševcovského řemesla. To k Bystrému patřilo už tradičně.

10. červen 2022 04:31

Růžovému paloučku daly název galské růže. Jsou nezdolné a legendární

Uprostřed polí poblíž obce Újezdec u Litomyšle se nachází místo, které je opředené legendami a také prostými, přitom výjimečnými růžemi. Vyrostly prý ze slz českých bratří.

3. červen 2022 05:05

Nejvíc loriů žije v Janově. Uvidíte je v zoo?

Marcel Kohout z Janova u Litomyšle je zřejmě největší chovatel papoušků lori v celé Evropě. Zároveň se stará také o vlastní farmu na indonéském ostrově Bali. V Janově by chtěl vybudovat zoologickou zahradu.

27. květen 2022 04:55

Planičkův orloj je jedinečný. Osud jeho autora ale spíš děsí

Čtyřicet ozubených kol a zajímavý mechanismus. Dílo vyučeného krejčího, který zabil své dvě ženy, vznikalo z touhy uspět a stvořit něco velkolepého. Orloj vystavuje Městské muzeum Ústí nad Orlicí.

20. květen 2022 04:04

Expozice mincí na pardubickém zámku je unikátní. Teď získala prestižní ocenění

Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších numismatických sbírek v Česku. V roce 2021 otevřelo ve sklepení zámku novou expozici mincí s názvem Peníze si do hrobu nevezmeš.

13. květen 2022 04:27

Císař Rudolf II. zavítal na Svojanov. Virtuálně a se svou sbírkou

Na hradě Svojanově u Poličky dlel před staletími král Přemysl Otakar II. nebo císař Karel IV. O tom, že by Svojanov navštívil císař Rudolf II., nevíme nic. Na hradě se ale teď o tomto vládci a milovníku umění dozvíte všechno.