Zahrádkářské tipy
7. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Pěstování citrusů dodá našemu bytu středomořský nádech

Stálezelené citrusy překvapí už před nasazením plodů. Jejich květy příjemně voní. Pěstitele těší i to, že květy citrusů často zdobí rostlinu společně s plody. Co je základem úspěchu při pěstování? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

03:19

Zahrádkářské tipy

Vydává: Český rozhlas

Tipy, které předávají zahrádkáři zahrádkářům.

Web

Před dvěma dny 03:16

Které rostliny můžeme v zimě vysadit do truhlíků a jak o ně pečovat?

I v zimních měsících mohou naše okna nebo balkony zdobit truhlíky s živými rostlinami. Když ovšem nezapomeneme na zásadu číslo jedna: zalévat. Pro které rostliny se rozhodnout, to poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Před týdnem 03:22

Jaké jsou chyby v péči o pokojové rostliny v zimě? Moc zaléváme, nehnojíme a přinášíme domů škůdce

Žloutnoucí listy, černé mušky smutnice, poletující po bytě, plíseň na zemině v květináči, třásněnky, svilušky, puklice a vlnatí červci. Problémy a škůdci, se kterými se u pokojových rostlin v zimě setkáváme. Jak se jich zbavit poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Před 2 týdny 02:37

Může kvést hvězdník, nesprávně uváděný jako amarylis, modře? Hodí se červivé švestky na pálení?

Jak se na zahradě zbavit pýru? Hodí se červivé švestky na pálení? A je možné, aby se z květináče vyklubal modrý hvězdník? Na vaše dotazy odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Před 3 týdny 03:10

Můžeme vinnou révu pěstovat i v květináči? Ano, ale pozor, aby v zimě nenamrzl kořenový systém

Kam a jak na podzim vysazujeme vinnou révu? A jak v zimě ochránit tu, kterou jsme se rozhodli pěstovat v květináči? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

10. listopad 2023 02:57

Proč na růžích nezůstaly žádné listy nebo listy jiných růží mají vykousaná kolečka?

Listy asi vykousala včela čalounice. Vypadají ozdobně, což pěstitel, toužící po nedotčeném růžovém keříku, neocení. Jejího „uměleckého“ zásahu si navíc většinou všimne až ve chvíli, kdy už včela není přítomna. Pak jsou veškeré zásahy zbytečné. Za opadané listy růží pravděpodobně může černá skvrnitost. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

3. listopad 2023 03:18

Pomrzly vám na jaře meruňky? Nebo spíš onemocněly moniliózou? Dá se tomu předejít

Moniliová spála (úžeh) peckovin napadá především meruňky, slivoně a višně, v menší míře broskvoně nebo třešně. Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Vypadají jako spálené. Zasažené květy neopadávají a připomínají poškození mrazem. Kadeřavost broskvoní způsobuje deformace a padání listů, snižuje výnosy, zkracuje životnost stromu a snižuje jeho odolnost vůči mrazu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

27. říjen 2023 03:33

Zdecimoval obaleč jablečný vaši letošní úrodu jablek? Zkuste mu v tom příští rok zabránit

Měli jste na jaře jabloně a slivoně obsypané květy, ale úroda pak nestála za nic? Co to mohlo způsobit, to nám poví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

20. říjen 2023 03:06

Popraskala vám mrkev a petržel je rzivá? Proč se to stalo a jak tomu příště zabránit?

Popraskaná mrkev, to je problém nevyrovnané dodávky vody. Rzivá petržel vypovídá především o kvalitě půdy. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

13. říjen 2023 03:23

Můžeme kompostovat listy z ořešáku? A co banány, kávovou sedlinu nebo čerstvě posekanou trávu?

„Listy z ořešáku kompostovat můžeme. Společně s dalšími tvrdými listy je ale raději sklidíme rotační sekačkou. Tím se rozmělní a budou se rozkládat stejně rychle, jako listy měkčí (z jabloní, hrušní apod.).

6. říjen 2023 02:51

Dýně před mrazíky schovejte pod deku a sklízejte je výhradně se stopkou

Tykví se pěstuje více druhů. Tykev velkoplodá, tykev obecná, tykev muškátová a další. První dvě jsou relativně chladuvzdorné a lidově se jim říká dýně, to tykev muškátová a tykev olejná (semena má bez bílých slupek) potřebují k vyzrání teplé léto. Dříve se pěstovaly s rizikem do zralosti nedotažené sklizně. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.