Pojďte s námi do zoo
22. leden 2023

Poslechněte si podcast: Pes, který vypadá jako kuna

Pes pralesní je v jihlavské Zoo chován od roku 2017. Když se vydáte lesní stezkou do mírně opomínané části zahrady, najdete zde výběh těchto psů, kteří ale vůbec nevypadají jako psi. Připomínají spíše kunovitou šelmu.

03:08

Pojďte s námi do zoo

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vás vezmeme do Zoologické zahrady v Jihlavě a díky našim skvělým průvodcům se dozvíte o jednotlivých zvířatech nečekané zajímavosti.

Web

Před šesti dny 03:44

Krokodýl Rocco je legendou jihlavské zoo, umí dát najevo i svoji náladu

Krokodýlům v jihlavské zoo už je přes padesát let. Samec Rocco je podle ošetřovatelů místní legendou. I když řada návštěvníků ho považuje za gumovou atrapu.

Před týdnem 03:44

Pojďte s námi do Zoo – tentokrát na letové ukázky dravců a sov

Od května do září vystupuje v jihlavské zoologické zahradě sokolník Eduard Školoud každý téměř den se svými dravci. Je jich 17.

Před 2 týdny 03:17

Jihlavský zápis v Evropské plemenné knize – Kočka slaništní

Zoologická zahrada v Jihlavě v rámci Evropského záchranného programu koordinuje hned tři zvířata. Jde o Krokodýla siamského, Klokánka králikovitého a Kočku slaništní.

28. květen 2023 03:08

Zvukem připomíná chřestýše, osinák africký je přitom drobný savec

Tento africký hlodavec patří mezi dikobrazy. Na první pohled vypadá jako veliký a neustále mokrý rozježený potkan. Jeho osiny jsou jednobarevně hnědé a velice lesklé, takže mu dodávají vlhký vzhled.

21. květen 2023 03:12

Ještěři bez nohou i zemní hadi podobní žížalám mají svůj domov v Řecku

V Řecku najdeme mnoho endemických druhů. To jsou zvířata nebo rostliny, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

14. květen 2023 03:13

Samice scinků šalamounských rodí obrovská mláďata, proti matce jsou zhruba třetinová

Scink šalamounský je největší druh ještěra z čeledi scinkovitých, může měřit až 80 centimetrů. Není jediným druhem stromového scinka, ale je nejlépe přizpůsobený životu na stromech. Jeho ocas tvoří dvě třetiny délky a podobně jako u chameleona nebo některých druhů opic je ocas chápavý, to znamená ovíjivý.

7. květen 2023 03:15

Karančo jižní – dravec, který se ale jako dravec nechová

Sokolovitý pták, který má potravní návyky supa, chování krkavcovitého ptáka a vzhled možná skoro až papouščí. Navíc je velmi špatný letec a je rád, že uletí několik desítek metrů.

30. duben 2023 03:18

Kromě klů mají sloni jenom 4 zuby, všechno jsou to stoličky

I sloní kly jsou vlastně zuby. U slona afrického najdete kly u samců i samic, i když u samců jsou o mnoho větší. U slona asijského je to trochu jinak. Kly mají samci, a samice je mají drobné nebo je nemají vůbec.

23. duben 2023 03:17

Výreček malý je naší nejvzácnější sovou, při spánku připomíná ulomenou větev

Výreček je opravdu drobný. Váží zhruba 70 -85 gramů, výjimečně až 100 gramů. Jeho rozpětí křídel je 45 -65 centimetrů. A Vypadá jako zmenšenina výra.

16. duben 2023 03:18

Varan papuánský je jeden z největších ještěrů na světě, svůj ocas umí použít jako nebezpečný bič

Varan papuánský je po varanu komodském druhým nejdelším druhem varana na světě. Ještě nedávno se uvádělo, že tento varan může měřit až 4 metry včetně ocasu.