Za obzorem
25. červen 2023

Poslechněte si podcast: Peru je v politické krizi. Neustále

Peru se v posledních letech potýká s politickou nestabilitou, která má příčiny hluboko v moderní historii země. Protesty po předčasném odchodu dalšího prezidenta silové složky nekompromisně potlačovaly a desítky mrtvých demonstrantů upoutaly pozornost lidskoprávních organizací.

26:34

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před týdnem 24:12

Svět začíná bojovat o vodu – a už nejde jen o Afriku

Indus, Ganga, Brahmaputra, Iravádí nebo Mekong. Na vodách z těchto velkých řek závisí živobytí stovek milionů lidí v jižní a jihovýchodní Asii. A ještě jedno mají společné: všechny pramení na Tibetské náhorní plošině a Čína toho stále víc využívá. K výrobě elektřiny, ale také k vyvíjení tlaku na okolní země.

Před 2 týdny 25:06

Niger po převratu: Ze situace nejvíc těží místní džihádisté a možná i wagnerovci

Nigerská junta se u moci drží i skoro dva měsíce po převratu. Přestože západoafrické ekonomické sdružení ECOWAS hrozilo několik týdnů možnou vojenskou intervencí, pravděpodobnost, že k ní dojde, dál klesá. Zčásti kvůli iniciativě Alžírska nebo dobré pověsti nigerské armády, zčásti kvůli nestabilitě severní Nigérie, odkud by intervence musela být vedena.

Před 3 týdny 25:18

Ztracený svět indických Židů: Zůstaly po nich jen opuštěné synagogy

Malabárské pobřeží v dnešním jihoindickém státu Kérala bylo od pradávna centrem námořního obchodu. Koření sem z dalekých krajů lákalo kupce a mezi nimi i Židy. Zpátky na Blízký východ s sebou přiváželi nejen pepř, ale i slova z místního jazyka, která si našla cestu až do hebrejské bible.

3. září 2023 24:04

Kuba prochází další z mnoha ekonomických krizí

U moci jsou přitom stále komunisté, a to už od roku 1959. A ti stále využívají odkaz zesnulého kubánského vůdce Fidela Castra. Hlasí se k němu i současný vládce Miguel Díaz-Canel. O životnosti castrismu na Kubě natáčel Eduard Freisler.

27. srpen 2023 24:28

Kambodža se stala další asijskou zemí pod nadvládou jednoho rodinného klanu

Premiér Hun Sen si v červnových volbách zajistil další vítězství, když nechal uvěznit hlavní tváře opozice nebo je vyhnal do exilu. V půlce srpna ho pak po 40 letech u moci nahradil v čele vlády jeho syn Hun Manet. Hun Sen zanechává svou zemi v hlubokém bahně korupce, klientelismu a závislosti na Číně. O jeho politickém odkazu je tento díl pořadu Za obzorem.

27. srpen 2023 24:28

V kambodžském přístavu Sihanoukville zřejmě vzniká utajená čínská vojenská základna

Kambodžu už za pár dní čekají parlamentní volby. Málokdo přitom pochybuje, jak dopadnou. Premiér Hun Sen vládne v zemi už od roku 1985 a ani tentokrát nenechává nic náhodě. Opoziční lídři skončili ve vězení nebo utekli do exilu, a vládní Kambodžská lidová strana tak nemá žádného výrazného soupeře. Ve volbách se navíc poprvé o hlasy uchází i Hun Senův syn a připravuje se na to, že v budoucnu převezme otěže jedné z nejvíc zkorumpovaných zemí světa.

20. srpen 2023 24:40

Maduro se pasoval do role komiksového Supermana. Říká si Súper Bigote (Super Knír)

Venezuelský socialistický vůdce Nicolás Maduro je u moci přesně deset let. Za tu dobu přežil různé pokusy o sesazení: od atentátu přes nájezd žoldáků, impeachment, půlroční pouliční protesty i paralelní prezidentství šéfa domácí opozice. I proto se dnes Maduro sám pasuje do role Supermana, komiksového hrdiny s názvem Super Knír, respektive Súper Bigote.

13. srpen 2023 24:24

Potlačování kultury, nucené vlastenecké vzdělávání, ale taky mučení a sterilizace žen

Příběhy, které už několik let opakovně přinášejí Ujgurové, kterým se podařilo utéct před čínskou vládou. Jak se situace menšin v západní Číně změnila za covidové pandemie? Téma pro reprízu pořadu Za obzorem Jany Karasové.

13. srpen 2023 24:24

Ujgurové? Nucené sterilizace, ponižování a nedobrovolná výuka čínštiny

Před rokem exiloví představitelé Čínou pronásledovaných Ujgurů vyzývali k bojkotu zimních olympijských her. Peking je hostil jen krátce po vynesení rozsudku takzvaného Ujgurského tribunálu, který pronásledování Ujgurů označil za genocidu. Na konci loňského srpna vydal zprávu o situaci v autonomním regionu taky Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

6. srpen 2023 25:12

Znám ženu, které vojáci hodili dítě do ohně, říká příslušník Rohingů. Ty z Barmy vyhánějí buddhisté

Buddhismus spolu s taoismem platí za nejvíce mírumilovné, v podstatě pacifistické náboženství. Buddhisté ve všech koutech Asie, Evropy, a dokonce i Ameriky nebo Oceánie vám řeknou, že neubližování tvoří základní kámen jejich věrouky. Jak je tedy možné, že tak mírumilovné náboženství stále častěji toleruje, a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?