- Podcasty
- Peníze a vliv

Poslechněte si podcast: Potraviny, stroje, zbraně. Česko zvyšuje export na Ukrajinu. Licencí je už za sto miliard korun
Česko vydalo od února loňského roku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, licence na vývoz zbraní a vojenského materiálu za zhruba sto miliard korun. Oproti předchozímu období jde o pětinásobek celkové hodnoty exportních licencí pro všechny země světa.
Peníze a vliv
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.
Autor bonmotu Česko je nemocný muž Evropy: Ekonomika poroste o necelé procento. Výhled není dobrý
Proč máme nemocnou ekonomiku? Průmysl je nejnáročnější na energie v EU hned po Bulharsku, k tomu se razantně propadla spotřeba domácností, které se potýkají s poklesem reálných mezd kvůli vysoké inflaci. Proti úspornému balíčku tak vytáhli lidé spolu s odbory do ulic. „V krátkodobém horizontu bohužel výhled není příliš dobrý,“ říká v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus ekonom z londýnské analytické společnosti Oxford Economics Tomáš Dvořák.
Zisk miliarda, za elektřinu navíc 600 milionů. „Je to mimořádný náklad,“ říká šéf ocelárny
Velké průmyslové firmy varují před dalším růstem cen energií. Zhorší to naši schopnost konkurovat v Evropě, říkají a poukazují na nově schválený rozsáhlý program pomoci pro podniky v sousedním Německu, v přepočtu za 300 miliard korun.
ČEZ se může změnit. Kvůli novým jaderným blokům i konci uhelných elektráren, říká šéf firmy Beneš
Nová energetická politika, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, by měla potvrdit zvýšení podílu jaderných a obnovitelných zdrojů v tuzemském energetickém mixu. Kapacita jaderných elektráren by se tak mohla navýšit do roku 2050 téměř na dvojnásobek a obnovitelných zdrojů by mohlo být desetkrát víc. Taková čísla očekává šéf energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš. Podle něj by to v případě jádra znamenalo stavbu čtyř velkých bloků, jako jsou nyní v Dukovanech.
Platit daně v eurech půjde, daňové přiznání ale bude dál v korunách. Systém by to nezvládl
Podniky, které mají většinu tržeb v euru, dolarech nebo librách, mají mít od ledna možnost v těchto měnách nejen vést účetnictví, ale i platit daně, a po dohodě i vyplácet svým lidem v cizí měně mzdy. Daňové přiznání ale budou muset firmy dál vyplňovat v korunách. Systémy státní správy na to totiž nejsou připraveny.
Kvůli úspornému balíčku vládě nezbyl čas na důslednější reformy, říká člen NERV Dušek
Vláda má za sebou dva roky a je v polovině svého mandátu. Opozice jí vyčítá, že v konsolidačním balíčku oproti původním slibům výrazně zvyšuje daně a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že má jen malou podporu voličů. Jaké opravdu budou dopady úsporných opatření na lidi? Jednoduchým propočtem je to zhruba 12,5 tisíce korun na člověka, říká člen Národní ekonomické rady vlády, vedoucí Katedry národního hospodářství Právnické fakulty UK a poradce Pirátů Libor Dušek.
Polsko se stalo významným ekonomickým hráčem. Nechápe české spory kvůli zadlužování, tvrdí analytik
Polsko se v posledních pár letech pasovalo ve střední Evropě na ekonomického tygra. Od konce roku 2019 až do loňska rostlo jeho hospodářství nejrychleji v Evropě. Letos ho sice stejně jako Česko postihl propad, ale i kvůli předvolební kampani tamní vláda zavedla určité pobídky, které mají zvýšit domácí spotřebu a pomoci tak ekonomice opět k růstu.
Doufám, že levnější už to nebude, říká k cenám kuřecího masa šéf Drůbežářského závodu Klatovy
Prudké zdražování potravin v tuzemsku se sice zastavilo, ceny ale zůstávají stále vysoko. Co se dá čekat ještě letos a příští rok? Podle agrárního analytika Petra Havla se s výjimkou zeleniny už snad žádné další zdražování čekat nedá. „Klesají ceny mnoha surovin a také ceny energií. Tyto poměrně významné náklady by se reálně měly odrazit v cenách potravin, které tak budou do poloviny příštího roku stagnovat či mírně klesat,“ uvádí Havel.
Zakladatel soukromých škol Kania zvažuje prodej mezinárodnímu řetězci. Možná příští rok, říká
Podnikatel Ondřej Kania po 11 letech od založení původní skupiny JK Education, nyní Consilium, jedná se zahraničními investory. Cílem je možnost začlenit skupinu provozující soukromé školy u nás, v Chorvatsku a ve Španělsku do jednoho z prestižních globálních vzdělávacích řetězců. Kania to řekl v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus. Odmítl ale, že by kupce nějak aktivně hledal.
Zásobníky, plynovody, rafinérie i nový obchodník. Stát hledá cesty k energetické infrastruktuře
Vláda chce posílit energetickou bezpečnost Česka mimo jiné nákupy některých firem, které v energetice působí. Ve hře je také opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl uzavřít dlouhodobé kontrakty na zkapalněný zemní plyn pro Česko.