- Podcasty
- Peníze a vliv
Poslechněte si podcast: Regulace slev by přinesla zlevnění, věří potravináři
Kolik by v obchodech stály potraviny, pokud by velká část z nich každou chvíli nebyla v nějaké slevě? Nikdo už neví. Situace je nepřehledná, slevy pokřivují trh a je otázkou, jestli by se jejich množství nemělo regulovat, soudí Potravinářská komora, sdružující výrobce jídla. Obchodníci to ale odmítají s tím, že by takový zásah spotřebitele poškodil.
Peníze a vliv
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.
Svaz: Krácení solárních dotací nevyřeší Stanjurovi rozpočet
Zákon Lex OZE III se má tento týden projednávat v senátním hospodářském výboru. Podle Marka Langa z JRD Group a vedení Svazu moderní energetiky by bylo ideální zrušit přílepky směřující ke krácení dotací pro starší solární parky. Porušují údajně ústavní principy. „Je to retroaktivní změna podmínek,“ říká Lang. Podle ministra financí se ale vláda případných žalob neobává, pravidla prý nemění.
Majitel Anycoin: Kdyby přišla regulace dřív, tak tu nejsme
Česko si za posledních 16 let od vzniku nejznámější kryptoměny bitcoin vydobylo ve světě v této oblasti výjimečné postavení. Kryptosvět přilákal softwarové nadšence, kteří vyvinuli unikátní nové technologie, jako je třeba hardwarová peněženka na kryptoměny, bitcoinové bankomaty nebo těžební pool. Jak se bude toto odvětví dál vyvíjet, je ale otázka. „Regulace je překážkou pro ty, kteří na trh teprve míří,“ říká zakladatel směnárny Anycoin Marek Kyrsch pro Český rozhlas Plus.
Rok 2024: Debaty o euru, tendr století, pád huti Liberty
Začalo to debatou o přijetí eura, do které vlil znovu život svým novoročním projevem prezident Petr Pavel. Pořad Peníze a vliv se v uplynulém roce také opakovaně vracel ke krokům vlády, které měly vést ke konsolidaci veřejných financí. A několik dílů se věnovalo zakázce století – tendru na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Hosty Jany Klímové byli ministři, podnikatelé, ekonomové i manažeři významných firem. Poslední letošní díl přináší výběr toho nejzajímavějšího.
Rafaj: Vláda s „tendrem století“ na Dukovany nehraje dobře
Zatímco letos ekonomika poroste zřejmě jen o zhruba procento, příští rok tuzemské i zahraniční instituce předpovídají Česku zrychlení na 2,5 procenta. Rizikem ale může být nepříznivý vývoj v sousedním Německu. Příležitostí naopak dobře vyjednaná spolupráce s Jižní Koreou. V pořadu Peníze a vliv o stavu a výhledu ekonomiky debatovali prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a ekonom analytického institutu Oxford Economics Tomáš Dvořák.
Asociace: Dostupné bydlení? Vpusťte investice penzijních fondů
Asociace nájemního bydlení České republiky, která sdružuje tuzemské pronajímatele bytů, navrhuje, aby se v Česku zachovaly neregulované nájmy, zjednodušilo se vyúčtování služeb i zdanění příjmů z nájmu a výrazně se urychlila výstavba nájemních bytů. Mimo jiné tím, že stát umožní investovat do nájemních bytů penzijním společnostem. Bez toho se nepodaří zastavit neustálé zdražování bydlení v Česku, které je čím dál víc nedostupné.
Šéf ERÚ: Za regulaci cen plynu nás kritizuje sdružení
Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti mají celkově příští rok klesnout. Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka se totiž sešlo několik pozitivních faktorů dohromady. Výhledově ale budou regulované ceny elektřiny i plynu dál zdražovat. Naopak podle Michala Macenauera z EGÚ Brno by měly ještě nejméně rok a půl až dva zlevňovat tržní ceny elektřiny i plynu.
Ekonom: Německé platy budou ve druhé půlce století. Možná
Vláda si pohrává s důvěrou lidí, když jsou v rozpočtu na příští rok nesrovnalosti za 40 miliard korun. V pořadu Peníze a vliv Českého rozhlas Plus před tím varuje vedoucí nového Centra veřejných financí na Univerzitě Karlově Petr Janský. Výhledově by podle něj mělo sestavování rozpočtu projít reformou. Stát by se měl spíš než na výši schodku zaměřit na to, čeho chce výdaji přesně dosáhnout. Nereálné přitom je, že by Češi mohli dosáhnout na mzdy, jaké dnes pobírají Němci.
Má smysl, abychom měli euro, nebo ne?
Pracovní skupina Národní ekonomické rady vlády nedávno dokončila analýzu dalšího postupu Česka v otázce přijetí eura. Dokument odpovídal na otázky, kdy a za jakých okolností bychom měli vstoupit do předpokoje eurozóny, neboli do evropského mechanismu směnného kurzu známého pod zkratkou ERM II. A také jaká jsou pro, nebo proti přijetí eura v Česku. Své hodnocení skupina předala premiérovi Petru Fialovi (ODS), teď by ho měla projednat vláda.
Zelenou ekonomiku ani elektroauta Trump nezastaví
Dovozní cla na zboží z Číny, Evropy i dalších zemí, která chce zavést budoucí americký prezident Donald Trump, musí donutit Evropu postavit se na vlastní nohy, říká Petr Pudil, spolumajitel Draslovky Kolín a investor v USA. Podle finančníka Gabriela Eichlera je to krátkodobé řešení, které dlouhodobě nefunguje. Trump přitom nebude chtít ekonomice škodit. Pudil i Eichler jsou hosty pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Jak se posunout v inovacích? Třeba víc platit za patenty než za vědecké články, tvrdí šéf ABB Lukáš
Modernizace průmyslu a inovace nejsou jenom o penězích, ale i o tom, jestli cítíme nutnost změny. Nový žebříček zemí podle využití průmyslových robotů ve výrobě ukazuje, že nejvíc si „konec levné práce“ uvědomují v Asii. Česko naopak v hustotě robotů přestalo dohánět vyspělé země, upozorňuje jednatel, šéf divize robotiky a automatizace švédsko-švýcarského technologického kolosu ABB ČR Vítězslav Lukáš v podcastu Českého rozhlasu Plus Peníze a vliv.