Peníze a vliv
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Co sledují sponzoři Petra Pavla? Nekupujeme si číslo na prezidenta, jen nejsme lhostejní, říká Barta

Druhé kolo boje o prezidenta Česka provází ostrá kampaň. Kromě diskuzí o válce a míru se tématem stali i lidé kolem obou kandidátů. Andrej Babiš poukázal na velké sponzory kampaně Petra Pavla s tím, že je naivní se domnívat, že nemají své zájmy. A Pavel vracel úder poukazem na spojení Babiše s firmou Agrofert.

25:31

Peníze a vliv

Vydává: Český rozhlas

Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.

Web

Před týdnem 24:46

ČNB musí dělat víc. Vysoká inflace tu jinak bude dalších 10 let, varuje ekonom Havránek

Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 15,1 procenta. Šlo o nejvyšší hodnotu od roku 1993. Podle profesora ekonomie na Univerzitě Karlově a člena Národní ekonomické rady vlády Tomáše Havránka má nejsilnější nástroje k utlumení inflace Česká národní banka, která je ale příliš nevyužívá. Na mysli má především posilování koruny prodejem části devizových rezerv.

Před 2 týdny 25:58

Na soláry si počkáte i půl roku. Některé firmy si nabraly práci na sedm let dopředu

Zájemci o vlastní fotovoltaiku by si měli prověřit firmu, která jim instalaci a obvykle i vyřízení veškerých formalit nabízí. „Doporučoval bych podívat se na to, jak dlouho je firma na trhu, jaké má recenze na internetu, protože tam se lidé rádi podělí o skutečnou zkušenost. Zeptal bych se, kolik má firma zaměstnanců,“ radí Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, který sdružuje montážní firmy v tomto oboru.

Před 2 týdny 25:07

Jaká je role prezidenta během ekonomické krize? Poslechněte si prezidentský speciál

Slibů, které slyšíme od prezidentských kandidátů, je mnoho a týkají se oblastí politického i veřejného života. Jak ale může prezident zasahovat do oblasti hospodářské? Ekonomové Jiří Rusnok a Mirek Topolánek se shodují, že přímý vliv hlavy státu na konkrétní problémy je minimální. Ve speciálním vydání pořadu Peníze a vliv k prezidentským volbám se jich ptá Jana Klímová.

Před 3 týdny 26:00

Vyměnit ministry a přepsat programové prohlášení, nabádá premiéra šéf svazu průmyslu Hanák

Vláda až na konci minulého roku rozhodla, jak pomůže velkým podnikům s rychle rostoucími cenami energií. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák je s výsledkem spokojený. Po zkušenostech s komplikovaným a zdlouhavým vyjednáním by ale uvítal, kdyby se premiér Petr Fiala (ODS) rozhodl k razantnějším změnám.

27. prosinec 2022 26:00

Co dřív nevynášelo skoro nic, začíná být zajímavé aneb Jak investovat v časech recese

Uplynulý rok byl ve znamení dvouciferné inflace, která ukrajovala rekordně rychlým tempem z hodnoty peněz. A banky, ve kterých má většina lidí své peníze uložené, zvedaly úroky. Bude to pokračovat i v roce 2023? Jaké investice se nejvíce vyplatily v uplynulém roce? A bude se ně možné spolehnout i v době, kdy se ekonomika dostává do recese?

20. prosinec 2022 25:38

Stavbu nové lanovky ve Špindlu brzdí spory s majiteli pozemků, říká podnikatel Rattaj

Ceny skipassů zdražily až o dvacet procent, lyžařů na českých sjezdovkách ale neubylo. Bude taková celá sezóna? O kolik lyžování zdražilo? A jak vidí svoji budoucnost provozovatelé lyžařských areálů a lanovek?

13. prosinec 2022 26:00

Díky cenovým stropům na energie zůstanou velké české firmy konkurenceschopné, říká Stanjura

Poté, co Zbyněk Stanjura z ODS zasedl do křesla ministra financí, se jeho hlavním cílem stalo zpomalení zadlužování Česka a snížení schodku státního rozpočtu. Koaliční vláda Petra Fialy má nyní za sebou rok. Ten ale končí mírnou ekonomickou recesí a také to je rok, který přinesl nejvyšší inflaci za poslední čtvrtstoletí. Co udělal ministr financí Zbyněk Stanjura pro to, aby to bylo lepší a co chystá na příští rok?

6. prosinec 2022 25:58

Nafty máme dost. Výzvou bude dostat ji do Česka, říká šéf Čepra Duspěva

Evropa se odstřihává od ruské ropy. V pondělí 5. prosince začal platit zákaz jejího dovozu do většiny států EU a Česká republika se k nim má připojit nejpozději za dva roky. „Česko, Slovensko a Maďarsko mají z embarga dvouletou výjimku, protože by se bez ruské ropy dovážené ropovodem Družba zatím neobešly. Česko navíc není ve výrobě pohonných hmot soběstačné,“ říká hlavní analytik poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Jsme připraveni uzavřít ropovod Družba?

2. prosinec 2022 00:27

Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu každé úterý v novém podcastu Peníze a vliv

Jak se dají zkrotit zdivočelé ceny energií? Kam až vyroste inflace? Obejdeme se bez surovin z Ruska? Kam má smysl investovat peníze? Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představí v novém podcastu Jana Klímová. Na Plusu od 6. prosince.