- Podcasty
- Ranní úvaha

Poslechněte si podcast: Pavla Horáková: Jeskyně svatého Jeronýma
Počátkem listopadu se tradičně konají Jeronýmovy dny, víkend věnovaný přednáškám a besedám týkajícím se překladatelství a tlumočnictví. Svatý Jeroným je patronem překladatelů, jelikož je autorem Vulgaty, latinského překladu Starého i Nového zákona z původních jazyků.
Ranní úvaha
Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci.
Alena Scheinostová: Srazit slona
432. Takový je zatím počet lidí, kteří během letošního roku přišli na silnici o život. Dopravních nehod bylo zatím něco přes 81 tisíc a za devět tisíc pět set něco mohlo to, že jsme řídili příliš rychle. Tak rychle, že jsme si určitě ani nevšimli doslova statisíců dalších obětí, které zůstávají po naší jízdě kolem silnic nebo i přímo ve vozovce.
Petr Vizina: Komu fandí Bůh?
Mezi židovskými vtipy mám nejraději ten, který se doopravdy stal v Anglii mému oblíbenému rabínovi Jonathanu Sacksovi. Coby nově ustanoveného vrchního britského rabína ho kdysi pozval jiný nováček v úřadu, arcibiskup z Canterbury George Carey, aby společně sledovali fotbalový zápas na stadionu londýnského Arsenalu.
Pavla Bergmannová: Kdo s koho!
Když kapacita baterie mého mobilního telefonu klesne zhruba k deseti procentům, musím se mít na pozoru. Tak jako nedávno… Sama v noci v cizím městě mířím na ubytování. Asi v půlce cesty při náhodném pohledu na displej mobilu zjistím, že jsem se dostala na pouhých pět procent. Vyděsím se, neboť si uvědomím, že mám v telefonu všechny kódy ke vstupu.
Adam Borzič: Horizont nenásilí
Poslední roky, a reakce na události na Blízkém Východě mě o tom jen přesvědčují, si mentálně zvykáme na válku a násilí. A to i u nás, v zemičce, kde se neválčí. Násilí začínáme vnímat coby železnou nutnost. Přírodní zákonitost.
Karel Hvížďala: Hostina lidských zvláštností Woody Allena
„Naděje je věc opeřená. Ta opeřená věc není naděje. Ukázalo se, že je to můj synovec. Musím ho vzít k odborníkovi do Curychu.“ Asi se nebudu moc mýlit, když si myslím, že většina vášnivých čtenářů podle této věty uhodne autora: Woodyho Allena.
Jan Bělíček: Tisíce vrstev a paradoxů mateřství
Je možné zůstat ženou i v momentě, kdy se rozhodneme nemít děti? A jak takové rozhodnutí ženství proměňuje? Je mateřství zásadní součástí ženské identity, bez níž se něco podstatného ztrácí? Jak odolávat biologickému tlaku i tlaku okolí na zplození potomka? A jsou všichni lidé předurčení k tomu stát se dobrými rodiči?
Marie Nováková: Děti a poutníci
Vyrostla jsem ve vsi pod kopcem, na kterém stojí barokní poutní areál Maria Loreto, který stejně tak jako Velkou křížovou cestu vybudovali chebští jezuité roku 1667. Křížová cesta s 29 zastaveními byla do krajiny zasazena tak, aby odpovídala délkou i rozmístěním cestě utrpení Krista v Jeruzalémě.
Markéta Pilátová: Naživo
Čím dál častěji se mě někdo ptá, jak to mám s umělou inteligencí? Už za mě vymýšlí zápletky románů a dětských knih? Už s ní konverzuju a vedu rozpravy o životě? Už jsem to s ní vůbec zkoušela? Nezkoušela?! Není možná! Musím zkusit! Zkoušela... A co? Už jsem nahrazená? Nahraná? Z kola ven?
Martin Bedřich: Kameny tasovské
Vyrazili jsme jednou hluboko v noci kus za město, podívat se mimo jiné na jeden velký balvan. Byla úplná tma, klopýtali jsme podrostem a křovím, občas si posvítili malou baterkou. Hledali jsme ten velký kámen, který se nám ve tmě skutečně jakoby ztratil.
Jan M. Heller: Loď a Dvůr
Místnost zhruba o velikosti nákladového prostoru dodávky, ne moc světlá. Vpravo rozkládací postýlka, na které mají spát až tři děti, pro novorozeně ještě s vysouvacím šuplíkem ve spodní části. Vlevo univerzální nábytek, sloužící k přípravě i konzumaci jídla, koupání dětí i k všemu ostatnímu.