Live rozhovory
Epizoda 8610. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Pavel Trojan ad Pražské jaro 2022

Tiskový mluvčí Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro o programu a hostech nadcházejícího ročníku festivalu.

07:38

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 264Včera 04:52

Dramaturg festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Střítezský představuje program letošního ročníku

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a bohatě se propsal i do umění.

Epizoda 263Před týdnem 11:25

Dirigent Jakub Hrůša hovoří o svém ocenění v International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba

Dirigent Jakub Hrůša je absolutním vítězem cen International Dirigent Jakub Hrůša je absolutním vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudbaClassical Music Award v kategorii Symfonická hudba. Prestižní ocenění v oblasti klasické hudby si světově úspěšný český dirigent odnáší po minulém ročníku už podruhé v řadě. Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali nahrávku Jakuba Hrůši, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon, jako nejlepší v kategorii Symfonická hudba. V nejužším finále se nahrávka hudby Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera, ocitla v konkurenci dalších dvou nominovaných nahrávek: Filharmonie Oslo a jejího Sibelia také České filharmonie se Semjonem Byčkovem s Pátou Mahlerovou symfonií. Oceněné CD obsahuje Symfonii č. 1 E dur Hanse Rotta, Mahlerovu skladbu zvanou "Blumine", která původně sloužila v jeho Symfonii č. 1 D dur jako druhá věta, a Brucknerovo Symfonické preludium.

Epizoda 262Před 3 týdny 09:13

Co nás čeká v oblasti kultury 2023? Náhled kulturních událostí příštího roku připravila Zuzana Filípková

Slavní hosté, velké festivaly, nové premiéry i chystané výstavy. Co připravují kulturní instituce pro rok 2023?

Epizoda 261Před 3 týdny 09:03

Ročenka 2022 - souhrn kulturních událostí uplynulého roku očima redaktorky Zuzany Filípkové

Andrea Bocelli v Praze, slavní hosté na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl i Dvořákova Praha, zajímavé divadelní premiéry a výstavy. Co vše se událo v kultuře v uplynulém roce 2022.

Epizoda 25927. prosinec 2022 36:26

Jaké bude Národní divadlo pod vedením nových uměleckých ředitelů činohry Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky?

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka nastoupili do funkce šéfů činohry Národního divadla v září 2022 a budou zde působit následujících šest let. Jaké jsou jejich vize a plány? Velký rozhovor připravila Zuzana Filípková, která si s nimi povídala o jejich vizích, myšlenkách i celospolečenských problémech.

Epizoda 26023. prosinec 2022 06:24

Vítěz soutěže Virtuosos V4+ Roman Červinka ve vysílání rádia Classic Praha

Šestnáctiletý houslista Roman Červinka se v mezinárodní soutěži stal vítězem za Českou republiku minulý pátek, 16.12. Hostem na telefonu v dopoledním vysílání rádia Classic Praha byl den před Štědrým dnem, 23.12. Oblíbená soutěž mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4 +, které se účastní mladí hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky (a letos i Slovinska), zná své vítěze. Ve finále 16.12. vybrala odborná porota vítěze z každého státu a udělila speciální ceny výjimečným talentům. Vítězové získali peněžní odměnu ve výši 10 000 eur a vystoupí 4. března v Budapešti na koncertě s Plácidem Domingem.

Epizoda 25822. prosinec 2022 09:46

Nikol Bóková vydává ve čtvrtek 22.12. v digitální podobě své nové album

Nikol Bóková vydává již páté album během čtyř let. Po autorském debutu Inner Place (2019) následovaly nahrávky Unravel (2020) a Prometheus (2021), jenž byl v jazzové kategorii oceněn cenou Anděl. Jen půl roku po předchozím albu Elements (2022), které bylo nahráno v obsazení jazzové skupiny Nikol Bóková Quartet a bylo prvním titulem labelu Soleil et Pluie, teď přichází nové, výsostně klavírní album - Naked Pieces. Album obsahuje deset kompozic, z nichž pět je zcela nových a zbylých pět je pak založeno na hudebních motivech, které se v nějaké podobě již objevily na předchozích deskách Nikol Bókové.

Epizoda 25716. prosinec 2022 08:02

Sopranistka Mirka Časarová zve na premiéru Čardášové princezny v Divadle F. X. Šaldy v Liberci

V libereckém Divadle F. X. Šaldy připravili na závěr tohoto roku další ze svých premiér. V pátek 16. prosince se večer v premiérovém provedení rozezní zábavná opereta plná chytlavých melodií od maďarského skladatele Emmericha Kálmána Čardášová princezna. Libreto operety původně neslo název „Ať žije láska“. Své nejslavnější dílo začal Emmerich Kálmán komponovat v Mariánských lázních, a již od své premiéry se titul řadí mezi světově nejúspěšnější. Premiéru měla opereta ve Vídni v Divadle Johanna Strausse 17. listopadu 1915. Opereta je široce oblíbená v celé Evropě, zejména v Maďarsku, Rakousku, Německu a bývalém Sovětském svazu, kde byla adaptována do populárního filmu. Ostatně natočeno bylo v celém světě nespočet filmových verzí a nahrávek, což dosvědčuje, že jde bezesporu o Kálmánovo nejúspěšnější dílo.

Epizoda 25616. prosinec 2022 03:14

Jakub Hrůša zve na koncerty České filharmonie, na nich uvede mj. premiéru Sedmé symfonie Jaroslava Krčka

V současnosti nejúspěšnější český dirigent Jakub Hrůša se na třech koncertech v příštím týdnu - 14., 15. a 16. prosince - znovu setká s Českou filharmonií. Vedle Sinfonietty Leoše Janáčka v Dvořákově síni Rudolfina premiérově uvede Sedmou symfonii Jaroslava Krčka. S Druhým houslovým koncertem Bohuslava Martinů se pak k České filharmonii vrátí houslista Leonidas Kavakos.

Epizoda 25515. prosinec 2022 14:07

Balet Národního divadla uvede inscenaci Tramvaj do stanice Touha

Klasickým americkým dramatem inspirovaný balet choreografa Johna Neumeiera Tramvaj do stanice Touha uvede v české premiéře ve čtvrtek Balet Národního divadla. Psychologické drama o touze po věčném mládí, ztrátě iluzí, rozčarování z tradičních hodnot, o nepochopení a lhostejnosti vedoucích k tragédii je také plné násilí. Balet ND se proto rozhodl premiéru propojit s organizací Konsent, která chce bořit mýty o sexuálním násilí a měnit sexuální výchovu.