Host Dopoledne pod Ještědem
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Pavel Soukup - deratizér

Téma: Nevítaní hosté. Drobní hlodavci jako hraboši nebo hryzci jsou nevítanými hosty zahrádkářů. Dokáží totiž zničit úrodu na záhonech a jejich přemnožení odnáší i ovocné stromky. Deratizér Pavel Soukup nám hodinu před polednem prozradí, nakolik se letošní zima podepisuje na přezimování hrabošů a jak bychom si měli poradit s přemnoženými hlodavci nejenom na zahradách, ale i v našich domácnostech.

17:49

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 17:02

Mgr. František Lufinka, (SLK): starosta Železného Brodu

Téma: Jak se žije v Železném Brodu. Nevšední město skla, přírodního bohatství i lidových památek najdeme na rozhraní Českého ráje, Krkonoš a Jizerských hor. Nejenom historií, ale i současnost toho města nám připomene hodinu před polednem starosta František Lufinka.

Včera 14:00

Vysíláme živě z nejstarší sklářské školy v Evropě

Přesně na den, roku 1856 byla zahájena výuka v Odborné sklářské škole v Kamenickém Šenově. Co všechno se od té doby změnilo, jaký je zájem ze strany studentů o řemesla v oblasti broušení, malování nebo rytí skla, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem, kdy se přihlásíme ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

Před dvěma dny 12:00

Vracíme se zpátky do lavic, v Základní škole sportovní v Tanvaldu

Jak se daří žákům a učitelům na Základní škole sportovní v Tanvaldu, to jsme se vypravili zjistit v den, kdy si v Česku připomínáme Den učitelů 28 března, kdy se narodil Jan Amos Komenský. S ředitelkou Janou Tůmovou se projdeme školou, nahlédneme do jednotlivých tříd, dozvíme se, jak jsou na tom s fyzičkou a navštívíme i malou školní zoologickou zahradu.

Před třemi dny 17:22

Martin Pudil: ornitolog

Téma: Ptačí nářečí Jaro je tu i s tradičním ranním ptačím zpěvem, který na nás působí jako poděkování za přilepšení na krmítkách v zimě. Co si v tomto období zpěvní ptáci sdělují, jaká byla letošní zima pro ptactvo očima ornitologa, kteří opeřenci se vrací jako první z dalekých krajin, nakolik jsou si čápi věrní a jak dopadlo sčítání, v rámci akce Ptačí hodinka, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem s ornitologem Martinem Pudilem.

Před šesti dny 19:58

Jan Melša - rogalista

Téma: Ikarus na rogalu. Létání je vášeň a kdo mu jednou propadne, už ho nikdy neopustí. Své o tom ví Jan Melša, který si létání na rogalu vychutnává už hezkých pár let. Hodinu před polednem se dozvíme, jak vypadaly jeho začátky, která místa jsou vhodná k létání, na co si musí dát pozor, kam až nejdále doletěl a další zajímavosti z tohoto nevšedního světa.

Před týdnem 16:10

Dušan Milka - pěstitel kaktusů

Téma: Pichlavá krása. Někdo je nemusí a pro někoho jsou láskou na celý život a tak dokáže těmto zajímavým rostlinám odpustit popíchané ruce. Jak nám potvrdí hodinu před polednem pěstitel kaktusů Dušan Milka, právě tito solitéři mají své kouzlo a dokáží být nevšední součástí našich domovů.

Před týdnem 19:24

Vysíláme živě z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, které se od prvního března opět otevřelo svým návštěvníkům

Hodinu před polednem se projdeme prostorami s více jak pěti tisíci exponáty o přírodě a historií tohoto regionu, také nahlédneme do expozice exotických živočichů a pozveme naše posluchače na připravovanou výstavu Příběh českolipské vagónky a další akce, na kterých bychom neměli chybět.

Před týdnem 16:05

Jana Loosová - ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci

Téma: Když jarní pyly škodí. S jarem přicházejí pro alergiky starosti, jak zvládnout pylovou sezónu. Na co si mají dát v tomto období pozor, jak se alergická reakce na pyl projevuje a jak se proti ní účinně bránit, nejenom to probereme hodinu před polednem s Janou Loosovou, ředitelkou Krajské hygienické stanice.

Před týdnem 16:09

Aleš Chudoba - Zbraně Liberec

Téma: Sportovní zbraně Sportovní střelba je vhodná pro všechny věkové kategorie. Jde o oblíbený koníček, který existuje mnoho let a také zajímavý způsob, jak se naučit bezpečnosti a zacházení se zbraní. Které typy zbraní jsou nejvhodnější pro začátečníky a jak s nimi zacházet, nejenom to probereme v našem vysílání s odborníkem Alešem Chudobou.

Před týdnem 16:54

Martin Rybář - chovatel, organizátor Fauna trhy

Téma: Fauna trhy. Plazy, ještěrky, hadi, krmný hmyz, exotické ptactvo, akvarijní ryby. To všechno najdeme na fauna trzích v Centru Babylon v Liberci už tuto sobotu 18.března. Co všechno obnáší chov těchto živočichů, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem s organizátorem a chovatelem Martinem Rybářem.