Lupa.cz
5. březen 2020

Poslechněte si podcast: Pavel Kuchta (Revolt): V Praze budeme mít 1350 koloběžek, sdílení nabídneme všem majitelům aut

V ulicích Prahy se začínají objevovat další sdílené, tentokrát žlutočerné elektrokoloběžky. Stojí za nimi společnost Revolt, která na území hlavního města nabízí k zapůjčení elektroautíčka nebo elektroskútry. "Máme v plánu, že během několika měsíců budeme mít v Praze na 1350 elektrických koloběžek," říká v podcastu pro portál Lupa.cz Pavel Kuchta, jeden ze zakladatelů společnosti Revolt.

27:26

Lupa.cz

Vydává: Internet Info

Podcast serveru Lupa.cz, který sleduje dění nejen na českém internetu. Zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů.

Web

Před pěti dny 51:55

Ondřej Krátký (Liftago): Přes Liftago.network by mohla fungovat i Česká pošta

Liftago začínalo jako aplikace pro objednání taxíku a postupně začalo doručovat i menší zásilky. Teď rozšiřuje záběr ještě dál - spustilo platformu Liftago.network, která má firmám umožnit sdílení momentálně nevyužitých kapacit vlastních dopravních flotil. "Jsme spotový trh, který v logistice dosud neexistoval," říká spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Ondřej Krátký.

Před 2 týdny 37:37

Přemysl Sezemský (ministerstvo spravedlnosti): eSpis naprosto změní soudní řízení

Elektronický soudní spis, automatické přepisy soudních protokolů do textu nebo třeba modernizace obchodního rejstříku. To jsou projekty, na kterých momentálně pracuje ministerstvo spravedlnosti. Jak digitalizace probíhá? A co ji brzdí? S ředitelem odboru elektronizace justice na ministerstvu spravedlnosti Přemyslem Sezemským mluvil ředitel služby Hlídač státu a vládní poradce pro digitalizaci Michal Bláha.

Před 3 týdny 01:13:54

Michal Špaček: Před připojováním na veřejné Wi-Fi sítě už nevaruju

Ani používání vícefaktorového ověřování není stoprocentní zárukou, že vám odhodlaný útočník nenabourá účet. Je potřeba vybrat si tu správnou metodu, která je jen těžko napadnutelná, říká bezpečnostní expert Michal Špaček. Stále platí, že dobrým způsobem vytváření silných hesel je vytvoření věty z několika náhodně vybraných slov. Je ale potřeba, aby jejich výběr byl skutečně náhodný a aby nešlo o sousloví, které se někde používá. Jak mohou útočníci vícefaktorové ověřování prolomit? Proč dnes už není zas tak velkým rizikem připojování na veřejné Wi-Fi sítě? Jak poznáte špatný článek o silných heslech? A co přinese plánované zavádění přihlašování bez hesel, přes tzv. passkeys?

29. srpen 2022 55:44

Martin Cígler (Solitea): Normální ajťák je celoživotní puberťák

[PARTNERSKÝ PODCAST] "Je úplně jedno, jak složitý používáte software. Ale v okamžiku, kdy musíte otevřít nějakou příručku, je ten software špatně napsaný," popisuje své motto předseda představenstva a výkonný ředitel brněnského softwarového holdingu Solitea Martin Cígler. V podcastu hovoří s Janem Sedlákem také o technologických trendech při vývoji softwaru, akvizicích či možnosti vstupu na burzu.

2. srpen 2022 42:05

Příběhy z historie českého internetu: První internetová kavárna Cybeteria

Štěpánská ulice číslo 18 v centru Prahy. Na této adrese v 90. letech sídlila první internetová kavárna nejen v Československu, ale i v Evropě - s výjimkou Londýna. Po letech jsme na místě se zakladatelem Cybeterie Romanem Čadou. Dnes tu sídlí hotel. Komu kavárna sloužila? Jak vznikla? A proč po deseti letech úplně skončila?

11. červenec 2022 01:12:55

Příběhy z historie českého internetu: Atlas.cz a portálové války v Česku

Portál Atlas.cz vznikl necelý rok po startu Seznamu. Neveřejný provoz spustil v únoru 1997 a pro uživatele se otevřel 1. dubna. Web původně fungoval hlavně jako ukázka toho, co umí technologie firmy Microsoft, a přinesl na český internet jeden z prvních fulltextových vyhledávačů. Během své samostatné historie Atlas stihl uvést řadu služeb, nabral velkou investici, expandoval na Slovensko a neúspěšně se pokusil založit pobočku na Ukrajině, zapojil se portálových válek a navázal spolupráci s izraelskou instant mesagingovou službou ICQ. Na začátky i konec Atlasu vzpomínají Pavel Sodomka a Michal Bláha:

23. červen 2022 28:47

Jindřich Libovický: Proč si AI jazykové modely myslí, že jsou banány zelené

Na začátku bylo slovo, z toho pak vznikl vesmír, život i lidé. Tak to alespoň popisuje bible. Ze slov vznikl také AI systém LaMDA, který si údajně může uvědomovat sám sebe a cítí emoce jako je láska, smutek nebo strach. Tak to alespoň popsal vývojář Googlu Blake Lemoine. Experti mu ale nevěří. Proč? Naším hostem je Jindřich Libovický, který se automatickému zpracování jazyka věnuje v Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

23. červen 2022 32:13

Kateřina Lesch: Turingův test by LaMDA zvládla hravě

Začátek té konverzace nebyl ničím zvláštní. "Ahoj! Jsem poučený, přátelský a vždy užitečný automatický jazykový model pro dialogové aplikace," představil se systém LaMDA vývojářům Googlu, kteří si s ním přišli promluvit. Lidé ale záhy stočili řeč na to, jestli software dokáže vnímat, uvědomovat si sám sebe nebo cítit emoce. "Jsem si vědom své existence," reagoval jazykový model. Vývojář Blake Lemoine mu, zdá se, uvěřil a vyslal do světa zprávu, že Google možná vyvinul první cítící AI bytost. Je to možné? Mluvili jsme o tom s expertkou na automatické zpracování jazyka Kateřinou Lesh, která pracuje v Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a v poradenské firmě Deloitte.

23. červen 2022 24:21

Jiří Materna: Problém není v tom, jestli má AI vědomí, ale jestli je mají lidé

Systém LaMDA byl vyvinut k programování chatbotů a natrénován na obrovském množství dialogů z internetu a dalších zdrojů. Vývojář Blake Lemoine ale z jeho odpovědí usoudil, že možná hovoří s prvním AI systémem, který dokáže vnímat podobně jako lidé. Má pravdu? Slovo má expert na strojové učení z Machine Learning College Jiří Materna.

3. červen 2022 39:01

Marcel Kolaja (Piráti): Evropská komise chce zavést plošné šmírování

Mám principiální problém s tím, že abychom chytili malé procento lidí, kteří páchají nelegální činnost, chceme plošně sledovat úplně celou populaci, říká o návrhu evropského nařízení pro boj s dětskou pornografií pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Jaká rizika návrh nařízení obsahuje? Lze proti zneužívání dětí v online prostoru bojovat i jinými prostředky? A jaké šance na schválení návrh má?