Rozhlasový sloupek
22. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Pavel Kroneisl: Sportující děti

Letos v létě se - ostatně tak jako každý rok - vyrojili v naší vsi u Lipna v hojném počtu cyklisté. Na tom není nic divného, ale jedna podstatná změna tady je. Jsou to elektrokola, na kterých jezdí čím dál tím mladší ročníky.

02:50

Rozhlasový sloupek

Vydává: Český rozhlas

Krátké glosy, které píší a poté i čtou zajímavé osobnosti našeho kraje.

Web

Včera 01:53

Martina Adlerová: Tady zůstaneme

Kdysi jsem v nějaké galerii zůstala stát před obrazem, který vypadal jako malovaný pod stromem. Nad hlavou vám visela větev, jenom jste ji odhrnuli, a naskytnul se vám dechberoucí výhled do dálky. Malebná kopcovitá krajina, nikde ani stopa po civilizaci. Mrkla jsem na popisek a ten obraz se jmenoval přesně tak, jak jsem se v tu chvíli cítila: Tady zůstaneme.

Před dvěma dny 02:02

Hana Hosnedlová: Opálová horečka

Každý z nás asi někdy četl nějakou knížku o „zlaté horečce“ nebo viděl film. I mě postihla, když jsem byla kdysi s kamarádkou v Severní Americe, přímo na Yukonu, v místech starých opuštěných nalezišť.

Před třemi dny 02:33

Jan Flaška: Inovační pud

Moje žena výborně vaří. Já umím uvařit jenom palačinky a pizzu z krabice. Nebýt jí, dávno bych zemřel na kurděje nebo na otravu igelitem. Její vaření má ale jednu zvláštnost.

Před čtyřmi dny 02:41

Zdena Kolářová: O chlebu

Chléb náš vezdejší dej nám dnes, prosí miliony křesťanů ve své modlitbě každý den o jídlo pro sebe a své rodiny. Často nejsou jejich modlitby vyslyšeny, a tak si lidé pomáhají všelijak.

Před pěti dny 02:10

Jiří Březina starší: Klik-klak

Stroj času je zatím jen rekvizitou autorů fantastických románů, ale občas si v čase zacestujeme i bez něj. Mně se to stalo nedávno, když jsem v jakémsi internetovém hračkářství narazil na obrázek, který mě skokem vrátil o desítky let zpátky.

Před týdnem 02:43

Ivan Mls: Evropský den bez aut

Představte si, že dnes vstanete, vyjdete z domu a uvidíte jenom chodce, cyklisty, běžce, koloběžkáře, hromadná doprava pojede přesně načas, protože nikde nebudou žádné kolony, zácpy a bouračky.

Před týdnem 02:11

Zdena Kolářová: Rajská jablíčka

Čeština má spoustu drobných nuancí, chcete-li s její pomocí přesně vyjádřit situaci nebo popsat věc.

Před týdnem 02:03

Martina Adlerová: Matka kuchařka

Vyrostla jsem na domácí stravě a svým dětem jsem chtěla dopřát totéž. Jenže ouha: neumím vařit. I když se fakt snažím. Většinou místo takzvaného pokrmu připravím takzvaný recept, který se ve finále nedá pozřít.

Před týdnem 02:00

Hana Hosnedlová: Pozadí

Spousta žen není spokojena se svým tělem. Něco se jim zdá malé, něco zase příliš velké. Největší se jim dost často zdá jejich pozadí.

Před týdnem 02:10

Jiří Březina starší: O umění vyhazovat věci

Zbavovat se nepotřebných věcí je nepochybně umění. Sám ho neovládám, což mi naštěstí nebrání o problému zasvěceně mluvit.