22. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Pavel Havlíček: Ukrajinu raději v EU než v NATO? I z členství v EU vyplývají bezpečnostní garance

Analytik z Asociace pro mezinárodní otázky se zamýšlí, proč je podle průzkumů veřejného mínění většina Čechů pro vstup Ukrajiny do EU, ale v otázce Severoatlantické aliance jsou rozděleni. S moderátorem Vladimírem Krocem také probírají : Jak důležitý moment je zahájení přístupových rozhovorů EU s Albánií a Severní Makedonií? Má se Evropa připravit na budoucnost bez ruského plynu a ukrajinského obilí? A co přinesla trojstranná schůzka Rusko, Turecko a Írán v Teheránu?

26:19

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 26:35

Imunolog Václav Hořejší: Covid už můžeme brát jako jiná onemocnění. Povinné očkování není nutné

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek přiznal, že ho zaskočila letní vlna covidu. Prý ji nikdo nečekal. „Dalo se to čekat,“ oponuje imunolog Václav Hořejší. „Ale nemoc vyvolaná nynějšími variantami koronaviru je v nynějších podmínkách relativně mírná.“ V audiozáznamu pořadu Jak to vidí… Hořejší ještě vzpomíná na srpen 1968 a vysvětluje, proč si myslí, že Ukrajinci vedou marný boj, proč penzijní reforma není vůbec naléhavá nebo jakým způsobem je „naše demokracie pokažená“.

Před dvěma dny 25:26

Michal Smetana: Běžní Rusové jsou proti jaderným zbraním. Riziko je ale nejvyšší za dobu od 80. let

Negativní postoj Rusů k použití jaderných zbraní vyplynul z výzkumu, jehož spoluautorem je bezpečnostní analytik Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Za jakých okolností průzkum vznikl? Co by se muselo stát, aby byl prezident Putin ochoten jaderný arzenál použít, a v jakém jsou zbraně stavu? I to si můžete poslechnout v audiozáznamu pořadu Jak to vidí… Moderuje Vladimír Kroc.

Před třemi dny 26:34

David Mareček: Událostí hudebního léta je i pianoštafeta v Brně. Hrály děti i zkušené osobnosti

Letošní hudební sezona na evropských pódiích je pestrá. Jednou z významných událostí je i Maraton hudby v Brně. Zúčastnil se ho i host moderátora Vladimíra Kroce hudební pedagog a ředitel České filharmonie David Mareček. „Do Brna přináší všechny hudební druhy, které si umíte představit,“ představuje festival. Čím je pro umělce Mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž? Jaký repertoár představí Česká filharmonie na turné po Skotsku a Španělsku? Poslechněte si v audizáznamu.

Před čtyřmi dny 27:08

Dušan Drbohlav: Ukrajinci pracují v nekvalifikovaných profesích. Pomoci bychom mohli s češtinou

Situaci uprchlíků v naší zemi zatím zvládáme dobře, míní sociální geograf Dušan Drbohlav v pořadu Jak to vidí... Zlomový okamžik očekává na podzim. Česko by mělo pomoci lidem s Ukrajiny s češtinou, aby měli lepší šance najít si práci. V audiozáznamu si můžete poslechnout i další názory. Jak v Česku přijali ukrajinští krajané válečné uprchlíky ze své země? A jaké šance mají ukrajinské děti, když na podzim znovu nastoupí do českých škol? Moderuje Zita Senková.

Před pěti dny 26:13

Politolog Petr Just: Před volbami sílí vyhrocené emoce. Nadávky a agresi podporují i sociální sítě

Kampaň před podzimními volbami i vztahy mezi vládní koalicí a hnutím ANO se vyhrocují. „Jde méně o politická témata, ale více o emoce,“ míní politolog Petr Just. „Není to jen český fenomén, i jinde se společnost polarizuje.“ V audiozáznamu si můžete poslechnout i další názory politologa Petra Justa. Má Evropská unie zakázat Rusům vstup na své území? Co politolog říká zprávě, že francouzský soud začal předběžné vyšetřování expremiéra Andreje Babiše? Moderuje Zita Senková.

Před šesti dny 26:16

Alena Anežka Gajdůšková: Mohou být velká hospodářství ekologická?

Je zahradní designér a zahradník jedno a to samé? Kde jsou kořeny jejího zájmu o udržitelný způsob života a tradice? Jaké inspirace nachází v životě předků? Mohou být velká hospodářství ekologická? Daří se dělat zázraky i na malé zahrádce? Za jakou cenu někdy vydrží dovážené ovoce mnohem déle než to, které si sami utrhneme ze stromu? Jak připravit chlebový kvásek? Podaří se nám i doma upéct vynikající chleba?

Před týdnem 26:43

Kateřina Šafaříková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 26:16

Jiří Pondělíček: Tohle USA ještě nezažily. Do Trumpovy rezidence vtrhla FBI kvůli ničení dokumentů

FBI svůj zásah v Trumpově sídle na Floridě zdůvodnila ohrožením národní bezpečnosti. „Je to skutečně bezprecedentní. Stejně jako to, co udělal Donald Trump,“ prohlašuje amerikanista. Čemu všemu aktuálně bývalý americký prezident čelí? Stojí za jeho úspěchem pouze značka, kterou vybudovala jeho bývalá manželka Ivanka Trumpová? A jaké jsou výsledky mise Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu? Poslechněte si v záznamu rozhovoru pořadu Jak to vidí...

Před týdnem 26:04

ekonomka Ilona Švihlíková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před týdnem 25:02

Konflikt na Ukrajině může být první vlaštovka světové války, varuje historik David Svoboda

Rusko útočí na Ukrajinu už 167. den. Na Ukrajinu dorazily raketomety z Německa i USA. EU poslala Ukrajině finanční pomoc ve výši miliardy eur. Kam až sahají hranice spojenectví? A jaká by měla být reflexe války na Ukrajině, až jednou skončí? Historik David Svoboda se v audiozáznamu ještě zamyslí, jak se bude vyvíjet geopolitika 21. století, a vysvětlí, co podle něj tvoří podstatu ukrajinství.