11. červen 2021

Poslechněte si podcast: Pavel Bém: Větší problémy než samotný koronavirus způsobilo sociální inženýrství, které následovalo

„Covidu nelze nevěřit. Je to regulérní onemocnění, na které umírá spoustu lidí,“ říká adiktolog, psychiatr, politik a bývalý primátor Prahy Pavel Bém. Větší problémy, než samotné onemocnění ale podle něj způsobilo to, co následovalo. „Ten sociální konstruktivismus a inženýrství, které pokračuje a které se jmenuje ochrana veřejného a individuálního zdraví,“ dodává Bém, který byl ranním hostem Rádia Z. Podle bývalého primátora dá budoucnost s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou kritikům za pravdu v tom, že se v mnoha pohledech postupuje iracionálně a v rozporu s vědecky ověřitelnými fakty. Bém říká, že se málo hovoří o počtu lidí, kteří koronavirus prodělali. Ti totiž mají z počátku protilátkovou, posléze buněčnou imunitu, která je stejně nebo dokonce více účinná než ta, která vzniká po očkování, tvrdí Bém. „Základní vakcinologické pravidlo říká, že prodělání infekce poskytuje lepší imunitu než očkování. Má to svoji logiku. Když oslabím nějaký virus a pak ho naočkuju do organismu, tak imunitní odpověď je samozřejmě nižší, než když mnou projde infekce se vším všudy,“ vysvětluje Bém. Evropa je proto podle něj daleko více chráněná, než jak tvrdí Světová zdravotnická organizace. „Teď naštěstí můžeme trošičku vydechnout, protože přišlo léto a krásné počasí, a konečně se dostáváme do aspoň trochu normálního sociálního života. Děsím se toho, že na podzim přijde nějaký chytrák a bude nás děsit tím, co nás zase čeká,“ dodává bývalý primátor. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se svého hosta ptala také na jeho postoj k očkování. Bém řekl, že je rozhodně zastáncem očkování ohrožených skupin. Očkovat ty, kteří onemocnění prodělali, je podle Béma ale nesmysl. 

16:31

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 15:10

Naše čeština je oproti znakové řeči cizí jazyk, říká Leoš Mačák z Tichého světa

Říct o někom, že je hluchý považujeme za neslušné. Nejlepší je používat výraz neslyšící. Naše čeština je oproti znakové cizí jazyk,” říká Leoš Mačák z Tichého světa, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před třemi dny 16:44

Polopravdy a znalosti bez kontextu, to je problém v komunikaci o klimatických změnách, říká zakladatel a ředitel Fakta o klimatu

,,Potkávám se nejčastěji se zjednodušenou argumentací problémů nebo s polopravdami. I malá změna teploty je ve skutečnosti pro lidstvo veliká. Vidíme to až při extrémech, které přitahují pozornost. Že v zimě není sníh a v létě je u nás tepleji než u moře,” říká Ondráš Přibyla, zakladatel a ředitel Fakta o klimatu, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.  

Před čtyřmi dny 15:56

Nápad jsem dostal už ve škole, kam se Záchranka dostane jsem netušil, říká zakladatel aplikace Maleňák

,,Nezachraňuje aplikace, ale ruce záchranářů nebo dispečerů. Záchranka má pomoci v situaci, kdy člověk neví, co má dělat. V sezoně teď pomohla u 6 700 případů, často v horských oblastech. Nápad jsem dostal už na škole,” říká Filip Maleňák, zakladatel aplikace Záchranka, který by ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 16:50

Psychický stav dětí a mládeže se zhoršuje, říká vedoucí centra primární prevence organizace Magdaléna

,,Návykové látky, sebepoškozování, šikana. Proti tomu a dalším bojujeme v našem centru. Po covidu se poptávka po nás zvýšila. Psychický stav dětí a mládeže se zhoršuje. Základní problémy řešíme od první třídy, závaznější od páté,” říká vedoucí centra primární prevence organizace Magdaléna Aneta Zápotocká.  

Před týdnem 18:34

Shánět peníze na Oxford bylo mnohem těžší než se tam dostat, říká biochemička Bára Cihlová

„Profesoři měli pětkrát víc energie než já, byli nadšení do toho, co nám vysvětlovali, a byli ochotní. Strašně mě to bavilo,” popisuje svůj první rok na Oxfordu biochemička Bára Cihlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. Těší se, až opět začne školní rok. Z Česka odjíždí o dva měsíce dřív, aby před začátkem semestru ještě pracovala v Oxfordu v laboratoři. „Po získání magisterského titulu to asi bude další etapa mého života, ale doufám, že si do té doby vybuduji nějaký základ přímo v oblasti, která mě zajímá, a pak budu pokračovat ve studiu dál a budu vědec.” 

Před týdnem 16:41

Máme devátý nejstarší reaktor na světě, říká Ján Milčák z Centra výzkumu Řež

„Provozovat, vlastnit, stavět jaderné reaktory, to všechno vyžaduje povolení, je to kontrolované. Rozhodnutí, že bude výzkumné centrum v Řeži, padlo v 50. letech. Více než šedesát let zkušeností se projeví na tom, že spousta věcí je odladěna, lidi vycvičení, dlouhodobá zkušenost, tradice je velká. Díky tomu centrum provozujeme na opravdu dobré úrovni,” říká ředitel provozu reaktoru Ján Milčák, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:52

Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit, říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst

„Je potřeba si uvědomit, že Kaple svatého Kříže je světový unikát. Jedním z našich základních úkolů je nejenom památky prezentovat veřejnosti, ale primárně je chránit. Skupiny o počtu 16 osob jednou za půl hodiny je tím limitem, kterým se snažíme přispět k zachování mikroklimatu v kapli,” říká kastelán Karlštejna Lukáš Kunst, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 17:32

Fotovoltaika vyrábí levně, problém je ve skladování energie, přiznává energetická konzultantka Hlavsová

Vysoké ceny energie jsou součet mnoha faktorů - dlouhodobých i krátkodobých. Nejlevnější je fotovoltaika, ale má základní chybu, není skladovatelná,” popisuje situaci s energiemi konzultantka v energetice Martina Hlavsová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 17:45

Celý dům jsem stavěl sám, říká mladý truhlář Pospíšil

 ,,Můj obor byl jasná volba. Od malička jsem viděl pracovat tatínka se dřevem. Profesoři o mé stavbě netušili. Celý dům mi trval 3 roky. Chtěl jsem, aby každý vrut i prkno prošlo mýma rukama,” říká student truhlařiny Radek Pospíšil, který si postavil sám dům ze dřeva a byl ranním hostem na Rádio ZET. 

Před 2 týdny 16:31

Naše fotobudky jsou na večírcích v ohrožení, říká fotograf Čeřovský

Fotobudky v metru jsou dneska už pasé. My se zaměřujeme na speciální instalace, žádné běžné rekvizity a nudné pozadí. Na večírcích je fotobudka celkem v ohrožení, čím pozdější večírek, tím divočejší nápady, říká David Čeřovský.