- Podcasty
- Portréty

Poslechněte si podcast: Paul Robeson. Bojovník proti rasové segregaci, který obdivoval Sovětský svaz
Syn osvobozeného otroka, který prošel dráhou herce, zpěváka, sportovce a politického aktivisty, aby se nakonec ocitl na černé listině kvůli vřelým vztahům se stalinistickým Sovětským svazem. Pro jedny oběť antikomunistického tažení mccarthyovské éry – pro jiné aktivista, který od Moskvy převzal mírovou cenu v době, kdy tato země mučila statisíce lidí v gulagu.
Portréty
Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.
Robert Maxwell: Chudý chlapec z Podkarpatské Rusi, který vybudoval mediální impérium
Vydavatelský magnát, politik a miliardář Robert Maxwell byl rozporuplnou osobností, která svého času hýbala mediálním světem. Rodák z bývalého Československa, který z ničeho vybudoval rozsáhlé impérium, býval hostem hlav států, ale i terčem nelichotivých komentářů.
Seriál Koruna se královně Alžbětě líbil, jen prý byl zbytečně dramatický
Britská královna Alžběta II. za dlouhá desetiletí vlády zažila patnáct premiérů a ve Vatikánu sedm papežů. V letech jejího panování byla postavena a zase zbourána berlínská zeď a ve Washingtonu i v Moskvě se vystřídala řada vrcholných představitelů. Nic z toho královna nekomentovala. Zůstávala přísně apolitická. I o tom hovoří v Portrétech historik Martin Kovář.
Nebudu hrobařem církve, řekl estébákům arcibiskup Josef Matocha
Jedenáct let držela komunisty ovládaná Státní bezpečnost v domácím vězení olomouckého biskupa Josefa Matochu. Naprostá izolace trvala i poté, co byly tisíce politických vězňů propuštěny v rámci amnestie v květnu 1960. Arcibiskupa Matochu připomene v pořadu Portréty historik Michal Pehr.
Kocovina z politických vášní bývá zlá, napsal Jaroslav Jírů
Rozhlasový redaktor Jaroslav Jírů zaplatil za své angažmá při vysílání v srpnu 1968 vyhazovem z rozhlasu. Pracoval jako recepční v hotelu a jako korektor – a v 90. letech na našem velvyslanectví v Paříži. K novinařině se nakonec vrátil, jak v pořadu Portréty prozradí historička Petra Loučová.
Andrej Amalrik odhadl s předstihem zánik Sovětského svazu
Před pětaosmdesáti lety, 12. května 1968, se v Moskvě narodil Andrej Amalrik. Na přelomu 60. a 70. let se proslavil knížkou, v níž předpověděl zánik Sovětského svazu. Česky vyšla v exilu a pro ty, kterým se dostala do ruky, to bylo mimořádně zajímavé čtení – jak v pořadu Portréty potvrdí historik Eduard Burget.
Maršál Koněv: Slavný osvoboditel, nebo muž na špinavou práci?
Byl to 9. květen jako řada předešlých. Přítomnost sovětské delegace na oslavách konce 2. světové války byla i v roce 1968 něčím, co obyvatelé Československa považovali za kus normality. A že delegaci vedl toho roku maršál Ivan Koněv (1897–1973), prezentovaný jako osvoboditel Prahy v roce 1945, bylo celkem logické. (Vysíláme v repríze.)
Manětín je pod věčnou ochranou duchovního Wonky. A pokládám ho za světce, říká historik umění
Šest let druhé světové války popsal ve svých denících manětínský děkan František Wonka. Nepříliš známý text přibližuje, jak se válečná léta odrazila v životě obyčejných lidí na českém venkově. O děkanu Wonkovi a jeho deníku hovoří a ukázky z něj komentuje historik Pavel Suk.
Jedním z nejvydávanějších polistopadových autorů byl Švandrlík. Za Černé barony sklidil i kritiku
Napadlo by vás, kdo byl po roce 1989 jedním z nejvydávanějších českých spisovatelů? Miloslav Švandrlík. Literární kritici sice nad jeho prací krčí rameny a pochybují, zda Švandrlík patří „do literatury“, čtenáře Švandrlíkových prací ale podobné akademické debaty nevzrušují. Jeho Černých baronů se prodal asi milion výtisků a v dobách nesvobody šlo o vůbec nejrozšířenější samizdat. (Repríza z roku 2019.)
Ivan Serov, muž, který dělal „špinavou práci“ pro Stalina i Chruščova
Byla to tehdy senzace: v květnu 2016 se v Moskvě konala slavnostní prezentace knížky Ivana Serova Poznámky z kufru. Lesk události dodala přítomnost ruského ministra kultury Vladimira Medinského. Ivan Serov nebyl jen tak nějakým autorem. Ve druhé polovině 50. let byl šéfem všemocného KGB. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Jan Adamec.
Václav Erben a jeho kapitán Exner, soudruh džentlmen
Už deset let nás dělí od smrti spisovatele Václava Erbena, otce slavné literární postavy kapitána Exnera. Jediného kapitána komunisty ovládané Veřejné bezpečnosti, kterého nikdy nikdo neoslovil „soudruhu“. Václav Erben toho ale napsal víc, jak v pořadu Portréty připomene historik Eduard Burget.