Dopolední Region
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Patrik Pařízek sbírá poklady ze šuplíků. Lidem radí, jak natáhnout kukačky

Berounský rodák Patrik Pařízek propadl kouzlu starých hodin. Sběratelskou vášeň přetavil v profesi a v pražském Mozarteu spolu se společníkem Janem Štěpánkem vybudovali jedinečné hodinářství. Když vstoupíte dovnitř, ohromí vás rachot tisícovky mimořádných časoměrných přístrojů.

03:12

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před dvěma dny 03:09

Pro Pavla Eclera je místo kastelána zámku Veltrusy životní výzva

Zámek Veltrusy byl v roce 2002 zcela poškozen povodněmi. Jeho postupná renovace byla skutečnou výzvou a to zaujalo tehdejšího kastelána zámku Bučovice, Pavla Eclera. Právě v Bučovicích získal pověst krizového manažera. Své schopnosti uplatnil při celkové renovaci veltruského zámeckého areálu. Dnes si k zámku vytvořil až osobní vztah.

Před třemi dny 02:17

Propadl jsem kouzlu starých tisků, říká majitel 25 výtisků Hájkovy Kroniky České Petr Bílek

Přibližně 600stránková Kronika Česká Václava Hájka z Libočan spatřila světlo světa poprvé před 480 lety. Od té doby vyšly desítky dalších vydání. Část z nich má ve sbírce Petr Bílek a právě teď je vystavuje v rakovnickém Muzeu Tomáše Garrigua Masaryka.

Před třemi dny 05:31

TIPY NA VÍKEND: Jarní zemědělec v Lysé nad Labem nebo oslavy sv. Prokopa na Sázavě

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před čtyřmi dny 03:28

Knedlíkárna v Kosově Hoře sází na jednoduchost. Ty nejlepší recepty vymyslely už naše babičky

Jak uvařit dobrý knedlík? Šárka Stehlíková z Knedlíkárny nedaleko Sedlčan říká, že v jednoduchosti je síla. Není potřeba nic vymýšlet, naše babičky ty nejlepší postupy vymyslely už dávno. Za úspěchem knedlíků z Kosovy Hory jsou zkušené kuchařky, poctivá ruční práce a kvalitní suroviny.

Před pěti dny 03:25

Běla Papežová plete už téměř 90 let. Její výrobky dělají radost dětem i dalším babičkám

Paní Běla Papežová za tři roky oslaví 100. narozeniny. Její děti už jsou v důchodu. Ona sama má ale energie na rozdávání. Smutky zahání prací pro druhé. Spolu s dalšími babičkami z kolínského SeniorCentra SeneCura plete dárky, které pomáhají ostatním.

Před šesti dny 03:17

Místo, kde se historie snoubí s vinařstvím. V Klučově u bývalého hradiště roste vinná réva

Chtěli byste spojit výlet do míst, kde se psala historie, s ochutnáváním vína? Nemusíte jezdit až na Moravu, stačí dorazit do středočeského Klučova. Rodinné vinařství, které na Českobrodsku funguje od roku 2017, působí v místech, kde se vinná réva pěstovala už v dobách Karla IV.

Před týdnem 06:27

TIPY NA VÍKEND: Jaro na vsi v Přerově nad Labem nebo jarní jarmark v Ratajích nad Sázavou

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před týdnem 03:13

Pro Šárku Petrášovou se práce v sociálních službách stala srdeční záležitostí

Šárka Petrášová původně chtěla pracovat ve zdravotnictví v oboru ergoterapie. Vždy ale měla blízko také k výtvarným činnostem, a tak ještě na studiích přijala místo vedoucího terapeutické tvůrčí dílny ve společnosti POHODA. Nakonec jí práce v sociálních službách natolik oslovila, že ve společnosti POHODA zůstala už 14 let a dnes tu působí jako vedoucí sociálních služeb.

Před týdnem 03:28

Jsem rád, že jsem strýce zažil, říká prasynovec Josefa Lady, Antonín Jedlička mladší

Cenným svědectvím časů dětství Josefa Lady je model hrusické návsi, který vyrobil pan Antonín Jedlička. Byl synem Marie, rozené Ladové, Josef Lada byl tedy jeho strýc. A syn pana Jedličky, také Antonín, Ladův prasynovec, tento a další modely předvádí návštěvníkům.

Před týdnem 03:04

Mladoboleslavský florbalista Jakub Bína už má tři tituly a svoje umění předává i těm nejmenším

S florbalem začínal na Vysočině, odkud dnes 24letý Jakub Bína zamířil do Pardubic. Pak jeho cesta vedla do Mladé Boleslavi, kam ho zlákala superligová nabídka. Se Středočechy vybojoval už 3 tituly. S Jakubem Bínou natáčel reportér Pavel Petr.