Okolo češtiny
12. duben 2022

Poslechněte si podcast: Pašije. Víte, co se za tímto termínem vlastně skrývá?

S Velikonocemi se pojí i řada všelijakých specifických slov a slovních spojení. Například celému tomu velikonočnímu týdnu, který právě teď prožíváme, se říkalo a někdy pořád říká Pašijový týden. Důvodem pro to je latinský termín označující utrpení, míní se tím samozřejmě utrpení Ježíšovo.

03:51

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před dvěma dny 03:18

Nechybí (téměř) v žádné kuchyni. Jak se ale cibule objevila v českém jazyce?

Bez cibule si většina z nás nedokáže představit svá kulinářská kouzla. Je dobře dostupná po celý rok a je v ní spousta zdravých látek. Jak je to s ní z pohledu jazykového? Můžeme prozradit, že není slovenského původu. Více rozebere náš bohemista.

Před týdnem 04:05

Velký třesk. Odkud se vzalo toto slovní spojení?

Velký třesk je počátek našeho viditelného světa, moment, kdy nepředstavitelně malý, hustý a horký bod, ve kterém byla veškerá hmota vesmíru, explodoval a začal se rozpínat. Kde se ale vzalo ono slovní spojení velký třesk? Téma pro našeho bohemistu.

Před 2 týdny 03:35

Proč se klepe na dřevo? Náš bohemista zná odpověď

Pokud se nám něco daří a nechceme to zakřiknout, obvykle to musíme zaklepat. Nejlépe na dřevo. Odkud se tento zvyk vzal? Tématu se věnoval náš bohemista, poslechněte si.

Před 3 týdny 04:03

Vykřičník a otazník vedle sebe. V jakém pořadí je psát? A kdy?

Stalo se vám někdy, že jste chtěli zdůraznit otázku, ale nebyli jste si jistí, jestli v psaném textu postavit otazník před vykřičník, nebo vykřičník před otazník? Téma pro našeho bohemistu.

27. prosinec 2022 03:43

Silvestr a petardy aneb poslední den v roce optikou bohemisty

Jestlipak by se svatému Silvestrovi líbilo, kdyby viděl, co všechno na jeho svátek konáme. Taky už v uších slyšíte ty rány, které pocházejí od různých petard a světlic a kterými máme ve zvyku oslavovat příchod nového roku? Náš bohemista se na poslední den v roce podívá optikou jazyka. Připravuje Ondřej Bláha

20. prosinec 2022 05:07

Betlém. Víte, co znamená jeho doslovný překlad?

Betlém. Místo, kde se narodil Ježíš, a které v různých podobách ztvárněné vídáme rok co rok jako nedílnou součást Vánoc. Víte ale, co slovo Betlém znamená v překladu? Téma pro našeho bohemistu.

6. prosinec 2022 04:08

Spousta nových českých frazeologismů čerpá ze sportu

Velká část nových nebo alespoň relativně nových českých frazeologismů čerpá z oblasti sportu, ze sportovního slangu. Velmi známým a často užívaným je například „udělat něco z voleje“, tedy bez přípravy reagovat na podnět, který se náhle objeví. Téma pro našeho bohemistu.

6. prosinec 2022 04:04

Advent a Lucie

Znáte adventní pranostiku, která říká: Jaké jsou od Lucie do Vánoc dni, takové budou i jednotlivé měsíce příštího roku? V dalším jazykovém okénku si náš bohemista posvítí na advent a kořen jména Lucie, který se pojí se světlem.

29. listopad 2022 03:34

Kdeže ty loňské sněhy jsou...

Rčením, které má na svědomí francouzský básník François Villon, není vždy myšlena pouze bílá pokrývka krajiny. Ve většině případů hovoří spíše o věcech hezkých a užitečných, které už pominuly. Téma pro našeho bohemistu.

22. listopad 2022 03:57

Čeština disponuje značným bohatstvím přípon a předpon

Když hovoříme, každý z nás – pokud tedy zrovna mluvíme naší mateřskou češtinou – používá řadu předpon a přípon. Automaticky, nevědomky. A čeština, stejně jako další slovanské jazyky, disponuje opravdu značným bohatstvím přípon a předpon. Téma pro našeho bohemistu.