- Podcasty
- Slepá mapa

Poslechněte si podcast: Jedí jen šneky a moc se nemyjí. Francouzi jsou obětí mnoha stereotypů
Paříž pravidelně okouzluje turisty svou architekturou, světoznámými památkami či řadou muzeí a galerií. Jak se však v dvoumilionové metropoli žije? O tom ví své Čech Jindřich Oukropec, který v ní čtyři roky bydlel. Jaká místa vyhledávají obyvatelé a v čem se zásadně liší od Pražanů? A jaké stereotypy o Francouzích a Pařížanech jsou založené na pravdě?
Slepá mapa
Že nemůžete zrovna vyrazit do zahraničí? Nevadí. Michael Švarc a jeho hosté vás každé druhé úterý vezmou na výlet do známých i neznámých koutů naší planety, za poznáním tamní kultury i gastronomie.
Došel pěšky z Olomouce do Íránu. Lidé ho měli za blázna
Chození po horách bylo pro Lukáše Hajduka vždy srdcovou záležitostí. Když se ve svém životě dostal do bodu, kdy mu nevyšly vztahy a ani v práci neprožíval ideální období, rozhodl se pro očistu těla i duše intenzivním putováním. Z Olomouce se vydal pěšky do Íránu a po cestě zdolal i několik pětitisícovek, včetně Araratu. O svých zážitcích vypráví Hajduk v novém díle podcastu Slepá mapa.
Čtyři roky žila v Austrálii. Na pavouky velikosti dlaně si brzy zvykla
Touha zdokonalit si angličtinu zavedla Radku Darebnou do Austrálie. Z několikaměsíční návštěvy Sydney se nakonec vyklubal čtyřletý pobyt, během nějž měla česká cestovatelka možnost vidět takřka celou zemi, ale i množství exotických ostrovů v Oceánii. O obřích pavoucích, pracovních zkušenostech u protinožců, ale také o bydlení s domorodci na Vanuatu vypráví Darebná v novém dílu podcastu Slepá mapa.
Uzbeci jsou nejhodnější národ na světě, shodují se čeští sourozenci
Sourozenci Martina a Josef Ptáčkovi jsou vícenásobnými mistry světa v bojových sportech. Jejich vášeň je před třemi lety zavedla do Uzbekistánu, který si okamžitě zamilovali. Na zemi vyzdvihují nejen její přírodní krásy a gastronomické pochutiny, ale hlavně hrdé a přívětivé obyvatele. O tom, proč je považují za nejhodnější národ světa, vyprávějí v novém dílu podcastu Slepá mapa.
Taxikář ji udeřil a zamkl v autě. Cesty do Iráku Češka přesto nelituje
Od návštěvy Iráku zrazuje své občany snad většina států světa. Češka Tereza Knihová se do něj přesto toužila vypravit a svého rozhodnutí nelituje, i když se během pouhých čtyř dní stačila dostat do několika nepříjemných situací. Při jedné ji fyzicky napadl bagdádský taxikář. O zážitcích z návštěvy této blízkovýchodní země vypráví cestovatelka v novém dílu podcastu Slepá Mapa.
Život v Hongkongu? V miniaturních a předražených bytech často bydlí celé rodiny
Hongkong je melting pot, kde se potkává západ s východem. Před pandemií šlo také o nejnavštěvovanější metropoli světa. Jak se ve městě, které proslulo i extrémně drahými nanobyty a množstvím lidí žije? O tom si v nejnovější epizodě podcastu Slepá mapa povídají Michael Švarc a Rudolf Bernart, který v Hongkongu tři roky bydlel.
Hlavy tady sekají výjimečně, říká Češka žijící v Saúdské Arábii
Saúdská Arábie je jednou z nejkonzervativnějších zemí světa. Podle organizace Amnesty International v ní navíc dlouhodobě dochází k porušování lidských práv. Češka Adriana Kobulejová, která v zemi od roku 2016 žije, ale tvrdí, že se mnoho věcí obrátilo k lepšímu. O životě v Saúdské Arábii, náboženské policii i fyzických trestech vypráví v premiérové epizodě podcastu Slepá mapa.
Best of 2022: Bizarní dánské zvyky, nečitelný Brusel i odvážná cesta do Afghánistánu
Konec roku patří bilancování. A ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci je i tématem posledního letošního dílu podcastu Pas a pusu. Moderátor pořadu Michael Švarc v něm připomene pět rozhovorů, které se staly jeho osobními favority. Posluchače tak čeká návrat do Dánska, Egypta, Afghánistánu, Bruselu či mezi letecký palubní personál.
Před 16 lety si svépomocí postavil plachetnici. Pak s ní doplul i do Arktidy
Do Grónska, Karibikem, přes Atlantik nebo kdysi obávanou Severozápadní cestou kolem Kanady. Tady všude se plavil český cestovatel Miroslav Račan na své plachetnici Sněhurka, kterou si před 16 lety svépomocí zkonstruoval. Od té doby ji považuje za svůj druhý domov, kde často tráví značnou část roku. O svých zážitcích vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu.
Na karibském Roatánu našlo mnoho Čechů druhý domov
Když se řekne Karibik, spousta lidí si vybaví hlavně Kubu, Jamajku nebo Dominikánskou republiku. Řada Čechů však svůj druhý domov našla na honduraském ostrůvku Roatán, kam je nalákaly příjemné teploty, průzračné moře i klidnější životní tempo. Jedním z těchto Čechů je i Marek Vaňura, který na ostrově žije rovných 10 let. O svých zkušenostech vypráví v nové epizodě podcastu Pas a pusu.
Vyrazil jako turista do Afghánistánu. Člen Tálibánu ho prováděl zámkem
Afghánistán provází pověst jedné z nejnebezpečnějších zemí světa, davy turistů se do něj proto dvakrát nehrnou. Čecha Vladimíra Košťála však stát, kterému od loňského podzimu oficiálně vládne hnutí Tálibán, přitahoval svou historií, a tak se rozhodl ho blíže poznat. Co vše během své osmidenní cesty zažil, si můžete poslechnout v nejnovějším díle podcastu Pas a pusu.