Slepá mapa
Sezóna 1Epizoda 251. únor 2022

Poslechněte si podcast: Jedí jen šneky a moc se nemyjí. Francouzi jsou obětí mnoha stereotypů

Paříž pravidelně okouzluje turisty svou architekturou, světoznámými památkami či řadou muzeí a galerií. Jak se však v dvoumilionové metropoli žije? O tom ví své Čech Jindřich Oukropec, který v ní čtyři roky bydlel. Jaká místa vyhledávají obyvatelé a v čem se zásadně liší od Pražanů? A jaké stereotypy o Francouzích a Pařížanech jsou založené na pravdě?

38:23

Slepá mapa

Vydává: Novinky.cz

Že nemůžete zrovna vyrazit do zahraničí? Nevadí. Michael Švarc a jeho hosté vás každé druhé úterý vezmou na výlet do známých i neznámých koutů naší planety, za poznáním tamní kultury i gastronomie.

Web

Sezóna 2Epizoda 6Před třemi dny 54:50

Došel pěšky z Olomouce do Íránu. Lidé ho měli za blázna

Chození po horách bylo pro Lukáše Hajduka vždy srdcovou záležitostí. Když se ve svém životě dostal do bodu, kdy mu nevyšly vztahy a ani v práci neprožíval ideální období, rozhodl se pro očistu těla i duše intenzivním putováním. Z Olomouce se vydal pěšky do Íránu a po cestě zdolal i několik pětitisícovek, včetně Araratu. O svých zážitcích vypráví Hajduk v novém díle podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 5Před 2 týdny 54:37

Čtyři roky žila v Austrálii. Na pavouky velikosti dlaně si brzy zvykla

Touha zdokonalit si angličtinu zavedla Radku Darebnou do Austrálie. Z několikaměsíční návštěvy Sydney se nakonec vyklubal čtyřletý pobyt, během nějž měla česká cestovatelka možnost vidět takřka celou zemi, ale i množství exotických ostrovů v Oceánii. O obřích pavoucích, pracovních zkušenostech u protinožců, ale také o bydlení s domorodci na Vanuatu vypráví Darebná v novém dílu podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 428. únor 2023 01:01:47

Uzbeci jsou nejhodnější národ na světě, shodují se čeští sourozenci

Sourozenci Martina a Josef Ptáčkovi jsou vícenásobnými mistry světa v bojových sportech. Jejich vášeň je před třemi lety zavedla do Uzbekistánu, který si okamžitě zamilovali. Na zemi vyzdvihují nejen její přírodní krásy a gastronomické pochutiny, ale hlavně hrdé a přívětivé obyvatele. O tom, proč je považují za nejhodnější národ světa, vyprávějí v novém dílu podcastu Slepá mapa.

Sezóna 2Epizoda 314. únor 2023 49:51

Taxikář ji udeřil a zamkl v autě. Cesty do Iráku Češka přesto nelituje

Od návštěvy Iráku zrazuje své občany snad většina států světa. Češka Tereza Knihová se do něj přesto toužila vypravit a svého rozhodnutí nelituje, i když se během pouhých čtyř dní stačila dostat do několika nepříjemných situací. Při jedné ji fyzicky napadl bagdádský taxikář. O zážitcích z návštěvy této blízkovýchodní země vypráví cestovatelka v novém dílu podcastu Slepá Mapa.

Sezóna 2Epizoda 231. leden 2023 46:50

Život v Hongkongu? V miniaturních a předražených bytech často bydlí celé rodiny

Hongkong je melting pot, kde se potkává západ s východem. Před pandemií šlo také o nejnavštěvovanější metropoli světa. Jak se ve městě, které proslulo i extrémně drahými nanobyty a množstvím lidí žije? O tom si v nejnovější epizodě podcastu Slepá mapa povídají Michael Švarc a Rudolf Bernart, který v Hongkongu tři roky bydlel.

Sezóna 2Epizoda 117. leden 2023 54:52

Hlavy tady sekají výjimečně, říká Češka žijící v Saúdské Arábii

Saúdská Arábie je jednou z nejkonzervativnějších zemí světa. Podle organizace Amnesty International v ní navíc dlouhodobě dochází k porušování lidských práv. Češka Adriana Kobulejová, která v zemi od roku 2016 žije, ale tvrdí, že se mnoho věcí obrátilo k lepšímu. O životě v Saúdské Arábii, náboženské policii i fyzických trestech vypráví v premiérové epizodě podcastu Slepá mapa.

Sezóna 1Epizoda 4320. prosinec 2022 22:09

Best of 2022: Bizarní dánské zvyky, nečitelný Brusel i odvážná cesta do Afghánistánu

Konec roku patří bilancování. A ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci je i tématem posledního letošního dílu podcastu Pas a pusu. Moderátor pořadu Michael Švarc v něm připomene pět rozhovorů, které se staly jeho osobními favority. Posluchače tak čeká návrat do Dánska, Egypta, Afghánistánu, Bruselu či mezi letecký palubní personál.

Sezóna 1Epizoda 426. prosinec 2022 39:37

Před 16 lety si svépomocí postavil plachetnici. Pak s ní doplul i do Arktidy

Do Grónska, Karibikem, přes Atlantik nebo kdysi obávanou Severozápadní cestou kolem Kanady. Tady všude se plavil český cestovatel Miroslav Račan na své plachetnici Sněhurka, kterou si před 16 lety svépomocí zkonstruoval. Od té doby ji považuje za svůj druhý domov, kde často tráví značnou část roku. O svých zážitcích vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu.

Sezóna 1Epizoda 4122. listopad 2022 42:18

Na karibském Roatánu našlo mnoho Čechů druhý domov

Když se řekne Karibik, spousta lidí si vybaví hlavně Kubu, Jamajku nebo Dominikánskou republiku. Řada Čechů však svůj druhý domov našla na honduraském ostrůvku Roatán, kam je nalákaly příjemné teploty, průzračné moře i klidnější životní tempo. Jedním z těchto Čechů je i Marek Vaňura, který na ostrově žije rovných 10 let. O svých zkušenostech vypráví v nové epizodě podcastu Pas a pusu.

Sezóna 1Epizoda 408. listopad 2022 52:51

Vyrazil jako turista do Afghánistánu. Člen Tálibánu ho prováděl zámkem

Afghánistán provází pověst jedné z nejnebezpečnějších zemí světa, davy turistů se do něj proto dvakrát nehrnou. Čecha Vladimíra Košťála však stát, kterému od loňského podzimu oficiálně vládne hnutí Tálibán, přitahoval svou historií, a tak se rozhodl ho blíže poznat. Co vše během své osmidenní cesty zažil, si můžete poslechnout v nejnovějším díle podcastu Pas a pusu.