Kdo umí, ten umí
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Pardubické zápasy v televizi nekomentuji, fanoušci mají pocit, že jsem zaujatý, říká David Pospíšil

David Pospíšil je bývalý pardubický hokejista, který je dnes podnikatelem, zastupitelem, ale také hokejovým expertem České televize. Bruslit začínal podobně jako řada malých chlapců s tatínkem a dědečkem na zamrzlých rybnících. Na hokejový nábor šel spolu s kamarády ze třídy. „Kluci se hlásili, tak jsem to taky zkusil,“ popisuje začátek David Pospíšil.

23:14

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

Před pěti dny 24:47

Proslula svými koláčky, ale nebojí se experimentů. Proto ji cukrařina stále baví

Cukrářka a pekařka Věra Hroudová je v Živanicích na Bohdanečsku proslulá svými svatebními koláčky, kynutými buchtami a medovníkem. Cukrařinu provozuje už dvanáct let. Ale rozhodně se nespokojí jen s osvědčenými výrobky. I proto ji tahle práce stále baví.

Před 3 týdny 22:44

Na kontě má desetitisíce mýdel. K mýdlařce trefíte i po čuchu

Michaela Sejkorová vyrábí přírodní mýdla už přes deset let. Původně byla učitelkou, po mateřské dovolené se ale do školy nevrátila. Místo toho si doma založila obchůdek a rodinný dům zaplnila svými výrobky. Vůně mýdla je tak pro Sejkorovi vůní domova.

27. říjen 2022 26:50

Do bedýnek vkládá českou kvalitu a chuť. Její výběr ocenili prezident i král

Eva Urbanová je sice vystudovaná učitelka, ale její životní cesta vede jiným směrem. Rozhodla se propagovat kvalitní české výrobky a ukázat lidem, že i v našem regionu jsou živnostníci, kteří mohou nabídnout lepší potraviny, než například zahraniční obchodní řetězce.

20. říjen 2022 24:45

Místo za katedrou vyměnil za štětec a barvy. Libor Škrlík zdobí stěny dětských nemocnic

Libor Škrlík je vystudovaný učitel, pedagogickou kariéru ale po pár letech opustil a místo toho se začal věnovat svému velkému koníčku. A tím vždy bylo malování.

13. říjen 2022 29:24

Drážní zaměstnanec se tak zamiloval do vlaků, až vytvořil vlastní železniční muzeum

Unikátní soukromé muzeum železnice založil v Radimi na Chrudimsku Eduard Kapitola. Dlouholetý drážní zaměstnanec a nadšenec zachránil obrovské množství vybavení železnice, které by jinak skončilo ve sběru.

6. říjen 2022 23:37

Léčí medicínou i pálenkou. Chirurg Igor Čižmář pálí od 19 let

Igor Čižmář v roce 1998 zdědil zemědělskou usedlost v Sudličkově Lhotě a rozhodl se tam postavit lihovar. Během toho vystudoval medicínu a stal se chirurgem, ale s pálením destilátů nepřestal. Výroba se pouze přesunula do Hrobic u Pardubic.

8. září 2022 29:43

Jiřina bez práce nerozkvete. Vrátí se na české zahrady nebo vyhraje pohodlnost zahrádkářů?

Jiřinkáři z celé republiky se v září sešli na Národní výstavě jiřin v Dolní Rovni na Pardubicku. Jedenáct pěstitelů a šlechtitelů předvedlo letošní jiřinkovou pestrobarevnou úrodu. Pro většinu z nich je tisíc jiřin na zahradě samozřejmostí.

1. září 2022 23:57

Kastelán musí umět všechno, jednat s politiky i umývat záchody

Před dvanácti lety se stal nejmladším kastelánem v České republice, bylo mu 24 a neměl ještě ani dostudovanou vysokou školu. Dnes zná Jaroslav Bušta státní zámek Slatiňany do posledního detailu. Přesně ví, co je kde potřeba spravit nebo vyměnit. „Kastelán potřebuje být spíš technický a organizačně schopný typ, je to daleko důležitější než znát celé dějiny,“ říká Bušta.

23. červen 2022 27:17

Nanuky zmrzlinářky Moniky Pavlisové jsou malými uměleckými díly

Nanuk je v podstatě zmrzlina obalená čokoládou, která se prodává na dřívku. Kam se výroba nanuků posunula v průběhu let? Na to jsme se zeptali pardubické zmrzlinářky a nanukářky Moniky Pavlisové.