Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Pardubické Automatické mlýny se už proměňují na Gočárovu galerii

Práce na rekonstrukci mlýnů pokračují podle plánu. Do levé části budovy, kterou navrhl slavný český architekt Josef Gočár, se přestěhuje z pardubického zámku celá Východočeská galerie.

02:06

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Před dvěma dny 00:44

Konec stržených trolejí? Správa železnic upravila problémový úsek koridoru u Bezpráví

Správa železnic chce předcházet mimořádnostem na hlavním železničním koridoru mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí. Právě tento v současné době modernizovaný úsek patří k velmi problémovým místům. Naposledy o uplynulém víkendu najel projíždějící vlak do prověšené troleje a provoz na hlavní trati z Prahy na Moravu byl na několik hodin zastavený.

Před třemi dny 02:09

Ve Stolanech mají oživlý lom. Ukrývá ferratu i kostru dinosaura

Netypická kamenná stezka nebo oživlý lom. V Národním geoparku Železné hory si neberou volno ani o prázdninách. Pro návštěvníky jsou připravené další atrakce, které spojují historii, geologii i zábavu. V příspěvku redaktora Josefa Kopeckého uslyšíte, co si nenechat ujít.

Před pěti dny 02:31

V Lanškrouně mají novou polikliniku za 130 milionů

Nová poliklinika v Lanškrouně je hotová. Vznikla na místě bývalého zdravotního střediska, které radnice nechala zbourat. Nabídne pacientům modernější zázemí, ale také nová oddělení. Radnice už novou budovu slavnostně představila veřejnosti a brzy zahájí plný provoz. Dělníci trvaly dva roky a dělníci je dokončili s předstihem.

Před pěti dny 02:10

Začala stavba obchvatu Sezemic. Má sloužit jako přivaděč, dálnice ale bude dřív

U Dašic na Pardubicku začala stavba dálničního přivaděče k budoucí D35. Silnice bude zároveň sloužit jako obchvat města, hotová ale bude později než dálnice. Pro město Dašice to tak bude na určitou dobu nejspíš znamenat ještě vyšší intenzitu dopravy.

Před šesti dny 02:03

V Pardubicích vznikne šestá soukromá základní škola

V Pardubicích se parta nadšených kantorů chystá zakládat novou soukromou základní školu. Bude součástí sítě tzv. svobodných demokratických škol a od září začne fungovat nanečisto jako komunitní skupina. Pardubický magistrát její vznik vítá.

Před týdnem 02:09

Oprava Wonkova mostu v Pardubicích potrvá 11 měsíců, silničáři ho nezavřou

Oprava mostu Pavla Wonky v Pardubicích začne příští rok. Práce potrvají 11 měsíců, ale silničáři budou pracovat vždy jen na části vozovky a most zůstane částečně průjezdný. To, že jsou v mostní konstrukci závady, zjistili odborníci už před pěti lety.

Před týdnem 00:19

Nové cesty, cyklostezka, pastviny pro koně. Pardubice plánují přeměnu Červeňáku

Město Pardubice hledá projektanta na obnovu přírodního parku Červeňák. Dokumentaci, včetně územního rozhodnutí a stavebního povolení, chce mít město během příštího roku. Práce by pak mohly začít v roce 2024, stát budou odhadem 60 milionů korun.

Před týdnem 02:11

Dveře i kasu otevřou QR kódem. V Bítovanech lidé nakoupí i bez prodavačky

Malá venkovská prodejna potravin v Bítovanech na Chrudimsku je teď jako jedna z prvních v Česku nově vybavená bezpečnostními kamerami, čtečkami na QR kódy a samoobslužnou pokladnou. Zákazníci tak do ní můžou chodit nakupovat brzo ráno, pozdě večer nebo o víkendech, kdy tam není žádná obsluha.

Před týdnem 02:10

Sběrný dvůr ve Svitavách se rozroste, bioodpad ale stále ukládat nebude

Práce na přestavbě stávajícího sběrného dvora by měly začít letos na podzim. Bude tam i místo, kam budou moct lidé ukládat bioodpad, ale zatím jen trávu a listí. Ostatní biologický rozložitelný odpad musí zatím házet do bežných popelnic a kontejnerů.

Před týdnem 02:40

Nemocnice Pardubického kraje navzájem propojí nový informační systém. Pomůže pacientům i lékařům

Nemocnice v kraji mají nový systém pro elektronickou zdravotnickou dokumentaci. Poprvé je ve všech pěti nemocnicích stejný a jednotlivá zařízení mohou data mezi sebou sdílet. Zdravotníkům i pacientům to ušetří hlavně čas a opakovaná vyšetření.