Naše nej...
7. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Pardubice mají výjimečně vzácnou obyvatelku. Žije s pavouky

Areál pardubického zámku je jediným místem v Čechách, kde byla spatřena okřídlená ploštice štíhlenka pavoukomilná. Zdá se, že se jí v chráněné přírodní lokalitě daří.

04:41

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Před šesti dny 10:04

Honosnou vilu v Chrudimi si stavebník František Wiesner užil jen pár měsíců

Výjimečným domem chrudimského Masarykova náměstí je Wiesnerova vila. Stala se reprezentativním sídlem továrníka, který stál u zrodu největšího chrudimského podniku, budoucí Transporty.

Před týdnem 08:02

V jednoduchosti je krása. Tak pojal architekt Karel Řepa dvojdomek v Pardubicích

Téměř sto let starou dvojvilku v pardubické Sezemické ulici stále pokrývají střešní tašky z období první republiky a průčelí domu zdobí původní cihlový obklad. Rukopis nejznámějšího pardubického architekta meziválečného období Karla Řepy je nezaměnitelný.

Před 2 týdny 11:11

Vosáhlova vila v Dašicích působí jako malý zámek

Přestože se Vosáhlova vila stala v roce 1958 kulturní památkou, desítky let chátrala a hrozil jí zánik. Opět by ale měla získat důstojnou podobu. Takovou, jakou jí vtiskl známý architekt Jan Vejrych.

23. červen 2023 06:51

Vila rodičů Egona Hostovského si zachovala tvář první republiky

Vilu čp. 812 v Okružní ulici v Pardubicích si nechal postavit Josef Hostovský. Dům, který vznikl na konci dvacátých let minulého století, si zachoval vnitřní dispozici a na zahradě rostou stromy ještě z původní výsadby.

9. červen 2023 04:55

Proporce a nápaditost. Bulharskou ulici zdobí dvě meziválečné vily

V malebném zákoutí Pardubic v blízkosti Matičního jezera vznikly v polovině 20. let minulého století dvě krásné vily. Jejich autorem je známý pardubický architekt Karel Řepa. Jeden z domů projektoval pro svého kolegu, rovněž stavitele.

2. červen 2023 05:46

Romantický dům a zahrada plná smíchu. To je Messanyho vila

Jedna z výjimečných vil pardubické Bulharské ulice je historicky spojena se životem lékaře Františka Messanyho. Už od dob druhé světové války ale slouží jako školka.

26. květen 2023 08:54

Romantika, tragédie i naděje. To vše připomíná Larischova vila

Chodbami Larischovy vily v Pardubicích procházejí lidé už třetím stoletím. Ti první uskutečnili svou vizi, kroky desítek dalších sem ale směřovaly nedobrovolně. Dnes do výjimečného domu v Pardubicích míří návštěvníci, kteří chtějí poznat všechny jeho příběhy.

19. květen 2023 08:09

Ulrychovu vilu vlastní rodina po celé století

Není prý ekonomická, zato krásná. Potomci obchodníka Václava Ulrycha, který si vilu nechal postavit, nikdy svůj dům na pardubickém Bílém předměstí neprodali. A rozhodně to nemají ani v plánu.

12. květen 2023 05:46

Stavěla se přes 10 let a dala název ulici. Kamenná vila je výjimečná

K nejzajímavějším privátním stavbám Pardubic patří Kamenná vila s velmi zajímavou reliéfní a sochařskou výzdobou. Dům měl mimo jiné sloužit i jako soukromá galerie. Zadavatel stavby se ale jejího dokončení nedožil.

5. květen 2023 05:53

Čížkova vila si zachovala svoji původní podobu. Na rozdíl od okolí

Seriál o nejznámějších vilách Pardubického kraje zahajujeme na pardubických Olšinkách. Právě tady, na rohu Jiráskovy a Štolbovy ulice, si ve 20. letech minulého století nechal postavit dům Antonín Čížek.