Dopolední Region
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Papoušek v nouzi ztrácí peří i chuť do života. Společnost Laguna už jich zachránila stovku

I papoušek může mít plnou hlavu starostí. Když je utrápený na duši, ztrácí peříčka i dobrou náladu. Majitelé si s ním potom nevědí rady. O papoušky v nouzi se už řadu let stará společnost Laguna, která sídlí v malebné vesničce Luka pod Medníkem. Velkou voliéru s jejich handicapovanými papoušky najdete i v pražské Botanické zahradě Na Slupi.

03:26

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 02:35

Děkujeme ti za čas, který jsi nám dal, loučí se kolegové s hasičem Martinem Kučerou. Sloužil 37 let

Neuvěřitelných 37 let pomáhal lidem v nesnázích a zachraňoval životy. Benešovský hasič Martin Kučera se tento týden naposledy před odchodem do penze připravil na výjezd a jako velitel nechal nastoupit svou četu. Příběh i loučení hasičského veterána přináší redaktorka Věra Hájková.

Včera 03:16

Zuzanu Wildmannovou péče o svého psa přivedla k práci fyzioterapie psů

Napadlo vás někdy, že i vaši čtyřnozí mazlíčci mohou mít bolesti v zádech, bolí je klouby nebo je trápí zablokovaná krční páteř? I zvířata občas potřebují rehabilitaci. Přesně to si uvědomila paní Zuzana Wildmannová a už 8 let působí také jako terapeut Dornovy metody pro zvířata. Založila si provozovnu Belgian Fox, kde se věnuje fyzioterapii, rehabilitaci a Dornově metodě psů a koní.

Před dvěma dny 02:03

Kardioložka Zuzana Moťovská: Nepovažuji se za čistého vědce. Inspiruje mě osud pacientů

Prestižní vědecké ocenění Česká hlava letos získala kardioložka Zuzana Moťovská. Vedoucí Divize akutní kardiologie ve Vinohradské nemocnici v Praze se intenzivně věnuje i výzkumu. Jak vypadá její pracovní den, uslyšíte v reportáži Andrey Skalické.

Před třemi dny 03:30

Tomáš Barták dělal kočího císaři. Zahrál si s hvězdami světového filmu, na plátně je ale neviditelný

Mistr opratí Tomáš Barták vozil v kočáře císařovnu Sissi, herce Morgana Freemana i Orlanda Blooma. Téměř padesát let spolupracuje s filmovými štáby, cvičí a zajišťuje pro ně koně do reklam, pohádek i seriálů. Pracuje každý den v týdnu. Často vstává už ve dvě ráno, aby byl v šest hodin na place.

Před čtyřmi dny 03:04

Jaroslava Jenčíková hraje se studenty mladoboleslavské střední školy Na Karmeli divadlo už 40 let

Píše i básně a prózu. Svůj první soubor, který vznikl na této škole, pojmenovala Divadlo Poezie. Existuje dodnes, ale už dávno nehraje ve verších. Jeho členkami ještě stále jsou dvě dívky–ženy z původního souboru.

Před týdnem 03:29

Když se z garáže stane muzeum. V osmdesáti letech Karel Petschke stále jezdí s veterány na závody

Karel Petschke měl vždy rád starožitnosti a auta, která měla styl. Netušil ale, že díky svému životnímu stylu bude mít na stáří doma v Horoměřicích doslova technické muzeum.

Před týdnem 02:18

I ve velkém se dá vařit chutně a zdravě. Jan Mazaný vyhrál soutěž kuchařů ve veřejném stravování

Každý den vítá pacienty s úsměvem na tváři, bílém rondonu a vysoké kuchařské čepici. Na tom, aby pacientům i zaměstnancům chutnalo, si zakládá. A že se mu to daří, potvrdila i letošní soutěž kuchařů ve veřejném stravování, kterou vyhrál.

Před týdnem 03:16

Pouhé dva dny vystavený Říčanský poklad viděly stovky návštěvníků. Jak byl vlastně nalezen?

Unikátní poklad vystavilo Muzeum v Říčanech poprvé. 348 stříbrných grošů z doby Karla IV. a Václava IV. vidělo za pouhé dva dny několik set lidí z celé republiky. Říčanský poklad našel na začátku 90 let ve sklepě svého domu na Masarykově náměstí pan Jiří Škába. Protože ale tehdy netušil, co našel, nechal poklad doma. Pak onemocněl a až jeho syn Martin Škába odnesl nález v roce 2018 do muzea. V sklepě, zhruba 4 metry pod náměstím, s ním natáčela Soňa Jindrová.

Před týdnem 03:28

Eva Vobrová propadla kouzlu textilních vláken. Tradičnímu řemeslu dává moderní tvář

Eva Vobrová před 15 lety začala pronikat do tajů tkaní a předení. Tradičnímu řemeslu dává moderní tvář. Stále zkouší něco nového a inspiraci hledá i v zahraničí. Pro zájemce potom pořádá kurzy. V jejím ateliéru v malebné zahradě v obci Březová – Oleško najdete historický stav i moderní kolovraty.

Před týdnem 03:22

Borůvky, broučci nebo lesní zvěř. Kateřinu Kapustovou k výběru motivů na povlečení inspiruje příroda

Maminka dvou malých dětí je hlavou a srdcem tři roky fungujícího projektu, který nazvala Lesen. V mladoboleslavské Šicí dílně Fokus MB, sociální firmě, kde na vysoké profesionální úrovni pracují lidé se zdravotním znevýhodněním, nechává šít autorské povlečení s přírodními motivy.