• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
26. září 2023

Poslechněte si podcast: Papež František dostal nový invalidní vozík. Je dřevěný a opěrky má z trámů katedrály Notre-Dame

Paul de Livron je 31letý francouzský inženýr. Před deseti lety se vážně zranil při výletu nedaleko Marseille a od té doby je upoutaný na kolečkovém křesle. Už při rehabilitacích po úrazu si ale slíbil, že nezůstane pasivní a rozhodl se, že když nemohou nohy, nebudou zahálet aspoň jeho ruce. Před časem ho napadlo, že vyrobí dřevěný vozík pro papeže Františka. Pracoval na něm několik měsíců a v pátek ho předal arcidiecézi v Marseille, kam papež František přijel.

03:38

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Včera 03:26

Křupavý chleba jako doma si můžete dopřát i v USA. Stačí se zastavit u Jeffa v Richmondu

Kde jste doma, to poznáte pohledem, sluchem, ale i čichem a chutí. Domov zkrátka může i vonět a chutnat. Mnoha Čechům v cizině často chybí chléb, který se peče u nás doma. Zpravodaj ve Spojených státech Pavel Novák narazil v hlavním městě státu Virginie Richmondu na pekárnu, která peče evropský chléb. A našel ji, jak jinak než po čichu.

Před třemi dny 03:29

V močálu, ze dřeva a bez základů. Evangelický kostel v Kežmarku přesto stojí už víc než 300 let

Takzvané artikulární kostely na dnešním Slovensku stavěli protestanti od konce 17. století, a to podle přísných předpisů, artikul. Ty stanovili pro protestantské chrámy tehdy vládnoucí Habsburkové, aby je odsoudili k brzkému zániku. V původní podobě se takzvaných artikulárních dřevěných kostelů do dnešních dnů zachovalo pouze pět.

Před pěti dny 03:36

Jihokorejský Pusan v kandidatuře na EXPO 2030 neuspěl. Velkolepou přestavbu ale rušit nehodlá

Nejstarším přístavem v jihokorejském Pusanu proplouvají tisíce tun zboží, příští rok ale nákladní lodě i kontejnery zmizí. Korejci chtějí, aby přístav nepatřil průmyslu, ale lidem. Jeřáby a přepravní lodě tak nahradí parky, muzea i vzdělávací centra. Přestavba je součástí korejské kandidatury na hostitelskou zemi pro EXPO 2030.

Před šesti dny 03:46

Slovenští egyptologové bojují s časem. Vykopávky v nilské deltě ohrožuje rozrůstající se zástavba

Mnohé starověké památky v Egyptě jsou ohrožené roztahujícími se vesničany. Boj s časem svádějí například slovenští egyptologové v nilské deltě. Odkrývají tam pevnost z doby Ramesse III, která chránila egyptskou říši před nepřáteli z Asie. Utíkal tudy údajně i Sinuhet, hrdina staroegyptského vyprávění. V lokalitě Tel Ritábí nedaleko Suezského průplavu archeologové každou sezónou zjišťují, o kolik se vesnická zástavba zase přiblížila.

Před týdnem 03:23

Paříž vzývá kouzlo Vánoc. Slavnostní rozsvícení Champs-Élysées sledovaly desítky tisíc lidí

Za necelý měsíc jsou tu Vánoce a v Paříži už vyzdobili nejkrásnější třídu světa – bulvár Champs-Élysées. Vánoční světla každý večer svítí na zhruba 400 stromech, které lemují slavnou ulici. První rozsvícení vánočního osvětlení doprovázela velkolepá show, kterou si každoročně nenechají ujít desítky tisíc lidí.

Před týdnem 03:24

Palestinci jsou v Izraeli lidé druhé kategorie. Kolik jich ještě musí zemřít? zlobí se Mahmúd

Probíhající ozbrojený konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás sleduje celý svět. Podle Palestinců jde jen o další kapitolu mnohaletého izraelsko-palestinského konfliktu. Myslí si to i Mahmúd, který provozuje knihkupectví v Jeruzalémě, kousek od Damašské brány, a sám o sobě mluví jako o „hlasu umlčovaných“.

Před týdnem 03:25

Ugali pětkrát týdně, a někdy i k snídani. Národní pokrm Keni je zároveň měřítkem tamní chudoby

Pokud nemáš k jídlu ani ugali, znamená to, že jsi opravdu chudý, říká se v Keni. Kukuřičný pokrm podobný knedlíku nebo polentě je keňským národním jídlem. Zároveň je taky základním pokrmem dostupným i lidem pohybujícím se kolem hranice chudoby. A i když to není zrovna výstavní skříň kulinářského umění, zařadila OSN ugali před pár lety na seznam kulturního dědictví.

Před týdnem 03:39

Kypr už 40 let dělí hranice. Řek Nikos a Turek Zafer ale boří mýty o národní nevraživosti

Dipkarpaz je jediné městečko na Severním Kypru, kde dodnes žijí řečtí Kypřané. Bojová linie je v roce 1974 odřízla a zabránila tak jejich odchodu na jih ostrova. Kypr je reálně už půl století rozdělený. Po válce se řečtí Kypřané museli sestěhovat na jih ostrova, zatímco turečtí na sever. Nejvýchodnější kyperská obec Dipkarpaz je tak anomálie, kde vedle sebe dodnes žijí Kypřané řečtí i turečtí. Zafer a Nikos mají spolu dokonce jednu vyhlášenou restauraci na konci ostrova.

Před 2 týdny 03:24

Než objevili vlastní ložisko na Urale, těžili Sověti uran na polské straně Krkonoš

Ve 40. a 50. letech bylo polské město Kowary a jeho okolí odříznuté od okolního světa. Příjezdové cesty kontroloval nechvalně známý Sbor vnitřní bezpečnosti. Dovnitř bylo možné vjet jen se speciálním povolením. Ti uvnitř byli neustále pověřovaní. U Kowar se totiž nachází uranové doly, ve kterých v té době těžili rudu Sověti.

Před 2 týdny 03:17

O maják na ostrově Oak Island pečuje spolek penzistů. Cesta na vrchol ovšem není pro každého

Ostrov Oak Island leží u pobřeží Severní Karolíny a už z dálky je patrné, že jedním z jeho nejnavštěvovanějších míst je zdejší maják. Není sice historicky cenný, ale je výjimečný tím, že se o jeho provoz starají dobrovolníci z okolních obcí. A má ještě jednu zvláštnost – ne každý se odváží vyšplhat až na jeho vrchol.