Dopolední Region
4. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Paní Irena Zubíková pracovala ve školství. V důchodovém věku se přesunula na opačnou stranu katedry

Mladoboleslavská univerzita 3. věku a volného času seniorů existuje od roku 2003 a téměř od začátku do jejích lavic usedá paní Irena Zubíková. Elegantní sečtělou dámu, bývalou učitelku, která za 3 roky oslaví devadesátku, lákají především historická témata.

03:25

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 02:47

Iljovi Kučerovi mladšímu se splnilo přání, jeho knihu pro děti načetl Marek Eben

Spisovatel, publicista, rozhlasový moderátor a hudebník Ilja Kučera ml. u nás v rozhlase připravuje a moderuje pořady Noční proud a Divadlo pro vaše uši. Vydal několik románů, je autorem a spoluautorem pěti hudebních monografií a knih z prostředí hudebního divadla. Před rokem představil svou první knihu pro děti, Slůňadla. Nedávno získala audiopodobu.

Před dvěma dny 03:25

Každá archeologická situace je neopakovatelná, říká Petr Juřina. Zachránil téměř 15 milionů nálezů

Původně se zaměřoval na klasickou archeologii Řecka a Říma. Nakonec se začal věnovat záchranné archeologii po celé České republice. Za 30 let výzkumů zachránil téměř 15 milionů archeologických nálezů. Přes svou vytíženost si Petr Juřina, vždy najde čas také na astronomii, která ho lákala už od dětství. Vedle práce archeologa dnes působí také na Štefánikově hvězdárně v Praze.

Před dvěma dny 08:05

TIPY NA VÍKEND: Nový tropický skleník v Zooparku Zájezd nebo Mokropeský masopust

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před třemi dny 05:58

Mladoboleslavský cyklokrosař Václav Ježek patří v 17 letech k českým nadějím na mistrovství světa

Tatínek se věnoval cyklokrosu a byl jedním z průkopníků horských kol na českém území. V terénu bojoval v minulosti se soupeři a nástrahami tratí jeho starší bratr. Teď je řada na něm – sedmnáctiletý mladoboleslavský závodník Václav Ježek patří v juniorské kategorii k českým medailovým nadějím pro víkendové mistrovství světa v nizozemském Hogerheide. Jeho příběh přibližuje reportér Pavel Petr.

Před čtyřmi dny 03:33

Český strom má šanci na titul Evropský strom roku. Hlasujte pro hrušeň z Drásova u Příbrami

Od 1. února bylo odstartováno hlasování v soutěži Evropský strom roku, ve které reprezentuje Českou republiku vůbec poprvé středočeský strom, hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami. V soutěži je přihlášených celkem 16 stromů z celé Evropy. Pro hrušeň můžete hlasovat zde.

Před pěti dny 03:29

Oldfluencer Vašek ukazuje, že na věku nezáleží. I v důchodu se můžete naučit něco nového

Říká si Oldfluencer Vašek a natáčí krátká videa na facebook a instagram. Ukazuje na nich seniorům, jak na moderní technologie. Chytrý telefon nebo tablet se může stát vaším kamarádem, i když jste už nějaký ten pátek v důchodu.

Před šesti dny 03:27

Víte, jak vypadá český strakatý pes? Jolana Nováková z Chotouně jich má denně na očích 12

A když říkáme Jolana Nováková, nemáme na mysli naši kolegyni, redaktorku. To je jen shoda jmen. Samozřejmě si obě Jolany lidi pletou. Jolana Nováková, o které je řeč, se stará o propagaci Regionálního muzea v Kolíně a chová české strakaté psy. V chovatelské stanici Z Akátového hájku teď pomáhá psí mámě Breptě s jedenácti štěňaty. Jolana byla donedávna předsedkyní Spolku českého strakatého psa, je jeho aktivní a nadšenou členkou.

Před týdnem 03:25

Kateřina Červenková zasvětila ochraně přírody svůj život

Paní Kateřina Červenková je od roku 2021 předsedkyní ČSOP Vlašim. Původně pochází ze Sezimova Ústí v jižních Čechách a dnes se už v Kraji blanických rytířů cítí jako doma. V ČSOP Vlašim měla 20 let na starosti environmentální výchovu. Nyní dohlíží na Národní geopark Kraje blanických rytířů a další pobočky – Podblanické ekocentrum, paraZOO a Záchranou stanici ve Vlašimi, Dům přírody Blaníku Krasovice i Vodní dům Hulice.

Před týdnem 07:49

TIPY NA VÍKEND: Jubilejní 150. ples Vltavanu v Praze nebo Jílovský masopust 2023

Už v pátek večer si můžete jít zaplesat s Vltavanem Praha, nejstarším profesním spolkem, sobota zase nabízí první masopustní veselí ve Středočeském kraji. Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před týdnem 02:48

Napravovatelka agresivních psů E. M. Baco: Můj Conánek je hrdina

Extrémně agresivní a zlý, navíc v zoufalém stavu. Po roce ale poslušný, hodný a oddaný pes Conan, kříženec brazilské fily a německého ovčáka. Paní Emilia Miluše Baco z něj za rok udělala úplně jiného psa.