Mozaika
Před dvěma dny

Poslechněte si podcast: Pan Theodor Mundstock s Vladimírem Javorským v hlavní roli jako nové vltavské Večerní drama

Jsou věci, na které se nelze připravit, třeba cesta do koncentračního tábora. Anebo to jde? Vhled do mysli člověka, který se snaží naplánovat nepředstavitelné, nabízí román Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock, který si můžete dnes poslechnout jako nové vltavské Večerní drama.

12:35

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 06:16

Zelené natáčení je jako návrat ke skandinávskému Dogmatu. Ale bez dogmatismu, říká Vratislav Šlajer

Zelená filmová produkce je v posledních letech velké téma. Ekologie proniká do filmových příběhů i forem natáčení. Vznikl k tomu dokonce manuál. Ten je neustále aktualizován tak, aby filmařské dopady na životní prostředí byly co nejmenší.

Včera 09:39

Nová výstava v Národní galerii představuje Akvarel mezi Prahou a Vídní

Jaký byl vztah akvarelu ke grafice, malířství, architektuře a fotografii? „Akvarel je fenomén, který můžeme nahlížet z nejrůznějších stran,“ říká autor výstavy Petr Šámal z Ústavu pro dějiny umění FF UK.

Včera 18:46

Ať ožijí galerie, ať ožijí ulice! Druhý ročník festivalu Prague Art Week už klepe na dveře

Podzimní uměleckou sezonu odstartuje Prague Art Week pestrým programem v pražských muzeích, galeriích a dalších uměleckých institucích. Prezentovat se bude tuzemská umělecká scéna i umělci a galerie ze zahraničí.

Před dvěma dny 05:36

I divadelní kostýmy se recyklují. Peněz není nazbyt a šetří se, říká kostýmní výtvarník

Scénický kostým je svébytná umělecká disciplína. Lze na ni pohlížet z úhlu udržitelnosti? Dají se divadelní kostýmy recyklovat? To je tématem rozhovoru s předním českým výtvarníkem Josefem Jelínkem, který navrhl kostýmy pro téměř tisícovku činoherních, operních, baletních nebo muzikálových inscenací. K mikrofonu si ho pozval Daniel Jäger.

Před dvěma dny 08:13

V čelistech žraloka. Losangelskou vilu připomínající mayský chrám obestírají mnohá tajemství

Rozevřenou tlamu velkého bílého žraloka připomíná fasáda Sowdenova domu v Los Angeles. Navrhl ho Frank Lloyd Wright Jr., který od svého slavného otce převzal fascinaci mayskými ruinami. Na jeho prohlídku zve Adam Štěch.

Před dvěma dny 06:48

Jedna noc, jedny Vinohrady. Noc literatury zve na devatenáct literárních zastávek

Devatenáct zajímavých míst na pražských Vinohradech, devatenáct děl současné evropské literatury a devatenáct herců, kteří je budou číst svému publiku. Sedmnáctý ročník festivalu Noc literatury se koná už zítra – 20. září – v duchu hesla Jedna noc, jedny Vinohrady. Kde se v této oblasti jednotlivá čtení uskuteční a jaké úryvky z 19 evropských knih si účastníci užijí?

Před dvěma dny 08:32

Seriálem se dá vyjádřit všechno. Proto ho mají lidi rádi, říká ředitelka festivalu Serial Killer

Seriály, seriál, seriály. Televizní, internetové, filmové. To je festival Serial Killer, jehož šestý ročník hostí moravská metropole Brno. Přestože organizátorům letos chybí dva zásadní promítací prostory, kino Scala a Divadlo Bolka Polívky, připravili skvělý program, který snad ještě převyšuje předcházející ročníky.

Před dvěma dny 05:35

Měli jsme jen jednu šanci, říká režisér snímku Bod obnovy Robert Hloz

Při vzniku nového českého detektivního sci-fi filmu Bod obnovy měli jeho tvůrci velké ambice: chtěli vytvořit film, který tu ještě nebyl. Současně takový, aby stálo za to zajít na něj do kina. Tedy chytrý a kvalitní snímek ve svém žánru srovnatelný se zahraniční produkcí. Prostě, jak doufali, aby si diváci po jeho shlédnutí řekli Wow!

Před třemi dny 15:47

Dělat knihy není vůbec ekologické. Jak je to s udržitelností v nakladatelském světě?

Dneškem začíná týden udržitelného rozvoje. Jakým způsobem se dají aplikovat jeho zásady třeba na vydávání knih? Literární dokumentaristka a nakladatelka Barbora Baronová připravila pro právě proběhlý veletrh GHMP Art Book Fair 2023 program o ekologické udržitelnosti při vydávání knih. Jaké jsou tedy strategie ekologického chování nakladatelství? A kterou knihu bychom mohli nazvat ekologickou nebo udržitelnou?