3. červen 2022

Poslechněte si podcast: Padesát dráteníků na jedné hromadě zažijete v Cholticích. A budou padat rekordy!

Tradičního dráteníka, který jezdí po domech a opravuje nádobí pomocí černých drátů, dnes už těžko seženete. Ale nastupuje ženská generace drátenic, která se věnuje jemnému drátkování. Oba obory se snaží propojovat známý dráteník z Pardubic Aleš Kulhánek. Vymyslel akci, na které se sejdou staří i mladí dráteníci z celé republiky i ze Slovenska.

14:41

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 16:21

Jak přivolat psa? Stopovací vodítko je dobrým pomocníkem

Známá psovodka Klára Hlubocká je pro pozitivní motivaci psů. Ovšem součástí takové výchovy jsou nejen odměny, ale i tresty.

Před čtyřmi dny 15:10

Kouč není psycholog. Pomůže ale zpracovat životní kotrmelce a nastartovat změnu

Jaký je rozdíl mezi psychologem a koučem? A jak nám může dobrý kouč prospět? I o tom byla dnešní Radioporadna s koučkou Jitkou Hlouškovou. Koučink odstartoval i její kariéru, kterou se po sedmnácti letech ve vysokém školství rozhodla změnit.

Před pěti dny 15:57

Modrý čaj z klitorie zlepší plodnost i paměť. Pomůže i při nespavosti

Bylinkářka Radka Svatošová přinesla do Radioporadny džbán plný sytě modré tekutiny. Modrý čaj připomínající inkoust připravila z květů tropické rostliny, které se česky říká motýlí květ. Latinský název je ale zajímavější. Německý botanik Georg Eberhard Rumphius nazval rostlinu už v 17. století clitoria. Modré květy tento název nezapřou.

Před pěti dny 13:34

Režisér Patrik Ulrich se vydal po stopách Járy Cimrmana

Režisér Patrik Ulrich natáčí pro Českou televizi dokument nazvaný Stopy Járy Cimrmana. Šlépěje zmíněného génia jej při práci dovedly také do míst v Pardubickém kraji.

Před šesti dny 13:39

Knižní novinky, které stojí za to přibalit do kufru. Tipy přímo od knihkupce

Na prázdniny s dobrou knížkou, která nebude v kufru přítěží? Pár tipů jsme dostali od pardubického knihkupce Petra Bažanta, který na dovolenou cestuje spíše s tenčí knižní variantou. A jak poznat dobrou knihu v současné nepřeberné nabídce?

Před týdnem 15:35

Skauti nabírají na síle. O jejich tábory a kroužky je mimořádný zájem

Ne všechny děti, které rodiče vypraví na letní tábor, si ho dovedou postavit vlastníma rukama na zelené louce. A právě tak to na skautském táboře chodí. Děti si staví tábor od základů. Typické jsou podsadové stany, stožáry a polní kuchyně s ohništěm.

Před týdnem 16:13

Lesy jsou vymetené, přiznává mykoložka. Houby nezmizí, ale čekají nás jižnější druhy

Letošní sezóna pořádně zkouší nervy houbařů. Zatím co někde už měli žně, jinde na příchod stále čekají. Letošní sezóna pořádně zkouší nervy houbařů. Zatím co někde už měli žně, jinde na příchod stále čekají.

Před týdnem 19:38

Poslouchejte audioknihy. Otvírají mysl větší představivosti

V posledních letech zažívají audioknihy ohromný rozmach. Čím jsou pro nás a naše děti přínosné, jaké mají výhody a nevýhody proti běžným knihám? O tom všem mluvil spisovatel a publicista Lukáš Vavrečka.

Před 2 týdny 17:31

Pocit, že lidi odzbrojíme a bude méně násilí je zcestný, říká odborník na zbraně

Stále více lidí se v posledních týdnech zajímá o možnost získání zbrojního průkazu a držení zbraně. Zákon o střelných zbraních ale prošel novelou. Co se změnilo a jak složité je získat zbrojní průkaz?

Před 2 týdny 14:34

Paddleboard vám protáhne celé tělo. Slušný ale pořídíte od 10 tisíc výš

Jen tak si plout, užívat řeku, okolní krajinu a pohodu. Přesně to si můžete dopřávat i kousek od centra krajského města. Stačí k tomu jediné, půjčit si paddleboard.