Pas a pusu
Epizoda 2221. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Pacifická hřebenovka je královnou mezi traily

Pacific Crest Trail má pověst jedné z nejhezčích dálkových tras světa. A také jedné z nejnáročnějších. Kompletní trek, dlouhý téměř 4300 kilometrů, totiž dokončí pouhých pět procent lidí. V roce 2018 se mezi ně zařadila také Češka Lucie Kutrová, které americká Pacifická hřebenovka změnila život.

48:16

Pas a pusu

Vydává: Novinky.cz

Podcast Pas a pusu přináší příběhy z blízkých i vzdálených koutů planety, povídání o exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech, turistických lákadlech i gastronomii.

Web

Epizoda 41Před pěti dny 42:34

Na karibském Roatánu našlo mnoho Čechů druhý domov

Když se řekne Karibik, spousta lidí si vybaví hlavně Kubu, Jamajku nebo Dominikánskou republiku. Řada Čechů však svůj druhý domov našla na honduraském ostrůvku Roatán, kam je nalákaly příjemné teploty, průzračné moře i klidnější životní tempo. Jedním z těchto Čechů je i Marek Vaňura, který na ostrově žije rovných 10 let. O svých zkušenostech vypráví v nové epizodě podcastu Pas a pusu.

Epizoda 40Před 2 týdny 52:51

Vyrazil jako turista do Afghánistánu. Je to fascinující země, říká

Afghánistán provází pověst jedné z nejnebezpečnějších zemí světa, davy turistů se do něj proto dvakrát nehrnou. Čecha Vladimíra Košťála však stát, kterému od loňského podzimu oficiálně vládne hnutí Tálibán, přitahoval svou historií, a tak se rozhodl ho blíže poznat. Co vše během své osmidenní cesty zažil, si můžete poslechnout v nejnovějším díle podcastu Pas a pusu.

Epizoda 3925. říjen 2022 45:15

V Egyptě to smrdí člověčinou, říká Češka žijící 52 let v Káhiře

Cesty osudu zavedly Češku Annu Janků před 52 lety do Egypta. Do země faraonů se provdala, založila tam rodinu, a nakonec v Káhiře i přes následný rozvod zůstala. Byla tak svědkem mnoha změn ve společnosti, kterou sama označuje za pokrokovou, například co se týče obsazení žen v politice. O dalších zajímavostech vypráví v novém dílu podcastu Pas a pusu.

Epizoda 3811. říjen 2022 50:43

Japonsko je zemí velkých kontrastů

Japonsko si spousta evropských turistů představuje jako zemi zaslíbenou, kde vše funguje podle přesně stanoveného řádu. Realita je však trochu odlišná, míní Čech Dalibor Skoupil, který v zemi vycházejícího slunce dva roky pracoval a napsal o ní také knihu Japonský občasník. Do tamní mentality je podle něj takřka nemožné proniknout, je totiž velmi specifická, za což může i geografická izolovanost. Poslechnout si o tom můžete v novém dílu podcastu Pas a pusu.

Epizoda 3727. září 2022 53:42

Bývalá letuška Emirates: Některé cestující jsme učili používat záchod

Servírky v oblacích. Tak lidé mnohdy přezdívají letuškám, ačkoli tím jejich práci značně bagatelizují. Bývalá zaměstnankyně aerolinek Emirates Renata Knittelová v novém díle podcastu Pas a pusu popisuje, co musejí členové palubního personálu umět, jak náročný je jejich výcvik, a jak důkladně se u nich hlídá váha a vzhled. Nechybí ani bizarní historky s cestujícími.

Epizoda 3613. září 2022 55:53

Omán je bezpečná a vřelá země

Omán je krásná a bezpečná země, a to i pro ženy cestovatelky. Tak ho alespoň vnímá Češka Pavla Koubek Slavětínská, která tam už 10 let žije i s rodinou a pracuje jako průvodkyně. V nové epizodě podcastu Pas a pusu vyzdvihuje zejména velmi milé obyvatele, důraz na tradice, menší shon než v sousedních Emirátech, ale i krajinu, která je plná kontrastů.

Epizoda 3530. srpen 2022 34:46

V Rakousku je stále co objevovat

Rakousko mnoho lidí považuje za dostupnou a dobře zmapovanou destinaci. Sousední země však neláká jen lyžaře, ale i všechny další milovníky outdoorových aktivit. I během podzimu lze vyrazit třeba na ferraty, pěší túry, nebo i za odpočinkem do lázní či za vínem. Stačí si jen vybrat, co je cestovatelskému srdci nejbližší.

Epizoda 3416. srpen 2022 51:32

V Portugalsku nechá člověk kus srdce

Portugalsko sice patří k menším evropským zemím, přesto turistům mnoho nabízí. Ať už je to moře, historická města s památkami či dobré jídlo a víno, každý si tu najde to svoje. Jako například manželé Jan a Zuzana Hlouškovi, kteří se sem vracejí už zhruba 13 let. Během svých cest projezdili Portugalsko křížem krážem a byli svědky toho, jak se země s přílivem turistů proměňuje.

Epizoda 332. srpen 2022 50:33

Šanghaj nikdy nespí a na každý krok dohlížejí kamery

Do Šanghaje by se obyvatelé České republiky vešli skoro třikrát. Nejlidnatější čínské město pulzuje životem a nikdy nespí. Nejen díky bujarému nočnímu životu, ale i neustálému rozvoji a všudypřítomnému dohledu kamer, které monitorují prakticky veškeré dění. Čech Lukáš Mohelský strávil se svou rodinou v této megapoli tři roky a o svých zážitcích napsal knihu Nevšední zápisky ze Šanghaje. V ní glosuje tamní mentalitu i hektický životní styl.

Epizoda 3219. červenec 2022 42:00

Střední a Jižní Amerika naučí člověka cestovat

Asi každý má nějakou srdcovou destinaci. Pro novináře Jakuba Kynčla se jí stala Střední a Jižní Amerika, kam už přes deset let jezdí za dobrodružstvím a nevšedními zážitky. A jeho záliba často hraničí s posedlostí. Do Kolumbie si zaletěl na jediný den, v Panamě si vydobyl povolení vylézt na jeřáb vyrobený v nacistickém Německu, a z opuštěné těžařské vesnice v Chile si zase přivezl psa.