Před týdnem

Poslechněte si podcast: 25. listopadu: Den, kdy bylo odhlasováno rozdělení Československa

25. listopad je důležitým datem pro historii Česka i Slovenska. V tento den, v roce 1992 totiž poslanci tehdejšího Federálního shoromáždění rozhodli, že Češi a Slováci se od prvního dne roku 1993 vydají každý svou cestou.

04:01

Ozvěny minulosti

Vydává: Youradio Talk

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.

Web

Dnes 03:08

5. prosince: Den, kdy byla v Americe zrušena prohibice

„Je nejvyšší čas dát si sklenici piva.“ Tahle věta zazní od amerického prezidenta Franklina Roosevelta po ratifikaci 21. dodatku Ústavy Spojených států. Na základě ní dochází ke zrušení prohibice v Americe. 5. prosince roku 1933 tak po dlouhých 13 letech končí nepovedený experiment, od kterého si Američané slibovali snížení počtu lidí ve vězení, zvýšení produktivity práce a další ekonomické výhody. Stal se ale naprostý opak.

Včera 03:18

4. prosince: Den, kdy začal Velký londýnský smog

Obyvatelé Londýna se 4. listopadu 1952 probudili do nezvykle husté žlutočerné mlhy. V tehdejší době nic zvláštního. Smog s vysokou koncentrací látek škodlivých zdraví ale zahalil britskou metropoli na celých pět dní. V důsledku toho zemřelo 12 tisíc lidí.

Před dvěma dny 03:02

3. prosince: Den, kdy byla poslána první SMS

V Česku se nejvíce textových zpráv vždy odesílá během Vánoc. Přání hezkého strávení vánočních svátků byl dokonce i obsah úplně první sms zprávy. Ta přišla 3. prosince 1992 řediteli britského operátora Vodafone Richardu Jarvisovi. Posílá mu ji programátor z firmy Sema Group Neil Papworth z počítače na dvoukilový kufříkový telefon Orbitel 901.

Před třemi dny 04:30

2. prosince: Den, kdy se odehrála bitva u Slavkova

Poblíž Slavkova u Brna se 2. 12. 1805 odehrála „Bitva tří císařů“, největší a nejkrvavější bitva na českém území. Proti sobě stálo Rakousko, Rusko a Francie. O bitvě tří císařů se hovoří kvůli tomu, že bitvy se v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František. Podle odhadů se počty padlých v tomto střetu pohybují od 20 000 do 33 000.

Před čtyřmi dny 03:31

1. prosince: Den, kdy Rosa Parksová začala měnit život Afroameričanů

1. prosince 1955 Rosa Parksová začala měnit život Afroameričanů ve Spojených státech amerických. Byla to právě její odvaha, která je přivedla k velkému protestu vůči nespravedlnosti.

Před šesti dny 04:19

29. listopadu: Den, kdy se rodí FC Barcelona

„Více než klub“. To je slogan jednoho z nejlepších fotbalových klubů světa, FC Barcelony. Svou historii začíná počítat ode dne 29. listopadu 1899. Tehdy je fotbal ve Španělsku ještě velkou neznámou. O téměř 120 let později si Španělské království a zejména Katalánci nedokáží život bez tohoto klubu ani představit.

Před týdnem 04:11

28. listopadu: Den, kdy se začala stavět filmová studia Barrandov

Ve 30. letech byla Česká republika středem filmového průmyslu v Evropě. A to díky filmovým ateliérům na Barrandově. Studia se začala budovat 28. listopadu 1931 a už 14 měsíců na to se v nich točil první film. Za nápadem vybudovat nejen ateliéry, ale i přilehlou vilovou čtvrť a zahradní restaurace nebo bazén stojí bratři Miloš a Václav Havlovi. Strýc a otec bývalého prezidenta České republiky.

Před týdnem 05:04

Advent

Začátek adventu se každý rok mění, vždy je to však v období 27. listopadu – 3. prosince.

Před týdnem 04:06

27. listopadu: Den, kdy sepisuje Alfred Nobel svou závěť

Obsah závěti Alfreda Nobela ovlivnil a stále ovlivňuje členy vědecké obce. Na jejím základě totiž vložil majetek do speciálního fondu, ze kterého se každoročně uděluje cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Fond obdařil částkou 32 milionů švédských korun a správcem určil Švédskou akademii věd. Položil tak základy ocenění, na které si přeje dosáhnout většina vědců, spisovatelů nebo státníků.

Před týdnem 03:39

26. listopadu: Den, kdy se stal Jan Železný Atletem světa

Jan Železný je dodnes považovaný za nejlepšího oštěpaře všech dob. Je držitelem tří zlatých a jedné stříbrné medaile z Olympijských her, trojnásobným mistrem světa a držitelem současného světového rekordu. 26. listopadu 2000 se také zařadil mezi světovou atletickou elitu tím, že jako jediný Čech v historii získal titul Atlet světa.