Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historické momenty, objevy, katastrofy. Ozvěny minulosti připomínají každý den jedno slavné výročí.

Web

Epizody

Dnes
02:22

27. října: Den, kdy Andrašyho nóta předznamenala vznik samostatného Československého státu

27. říjen je důležitým dnem pro vznik tehdejšího Československa. V tento den, v roce 1918, byla totiž ministrem zahraničí Rakouska-Uherska hrabětem Gyulym Andráššym odeslána odpověď na 14 bodů prezidenta USA Woodrowa Wilsona, v nichž byly vyjádřeny podmínky nutné k uzavření mírové dohody. Tato zpráva je známa pod názvem Andrašyho nóta. Ta byla chápána jako faktická kapitulace monarchie a stala se tak signálem k manifestacím na zřízení samostatného státu.

Před třemi dny
03:24

24. října: Den krachu na newyorské burze

Zlatá dvacátá léta americké prosperity končí 24. října 1929. V tento den totiž krachuje slavná newyorská burza a začíná největší světová hospodářská krize v dějinách lidstva.

Před 2 týdny
03:11

10. října: Den, kdy přestaly existovat Nizozemské Antily

10. října je den, který přepsal mapy. Zmizelo z nich totiž označení Nizozemské Antily. Ostrovy Bonaire, Curaçao, Saba, Svatý Eustach a Svatý Martin změnily své statusy. Dva z nich se staly další zemí Nizozemského království a ostatní se staly součástí Nizozemska. Poslechněte si, co konkrétně změna znamenala.

Před 2 týdny
03:02

8. října: Den, kdy byla vynalezena mikrovlnná trouba

Den 8. října je svým způsobem důležitým dnem pro každodenní chod našich domácností. Máte doma mikrovlnnou troubu? Tak vězte, že právě v tento den, v roce 1945 byl ve Spojených státech amerických udělen patent na vynález mikrovlnného ohřevu potravin. Jeho majitelem byl americký konstruktér Percy Spencer.

29. září 2021
03:52

29. září: Den, kdy byl v českých zemích odehrán první fotbalový zápas

Datum 29. září je velmi významné z hlediska historie fotbalu v českých zemích. Tohoto dne v roce 1887 se totiž v Roudnici nad Labem odehrál první zápas českého fotbalu.

28. září 2021
03:46

28. září: Den smrti Svatého Václava

Počínaje druhým tisíciletím slaví Česká republika dne 28. září Den české státnosti. Současně si připomíná smrt svatého Václava, jednoho z prvních Přemyslovců. Kníže Václav, který žil na počátku 10. století, se zasadil o christianizaci raného českého státu, a přestože vládl relativně krátce, obestřela jej po mučednické smrti aura ochránce a patrona země.

25. září 2021
03:30

25. září: Den, kdy se narodil autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Když se řekne Ferda Mravenec, mnozí si hned vybaví šikovného chlapíka s červenou mašlí a taky jeho kámoše brouka Pytlíka. Tyhle dva kamarády má na svědomí Ondřej Sekora. Byl to nejenom český spisovatel, novinář, ale také kreslíř, grafik, ilustrátor a karikaturista. Narodil se 25. září v roce 1899, v místě, které se jmenuje Královo Pole. 

22. září 2021
04:08

22. září: Den, kdy byl korunován českým králem Rudolf II.

22. září 1575 byl Rudolf II. korunován českým králem. Jak uvádějí historické prameny, z Boží milosti se stal i římským císařem, dále pak uherským a chorvatským králem. 

21. září 2021
03:26

21. září: Den, kdy vyšla poprvé kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, to je román, který získal srdce mnohých čtenářů po celém světě. Jde o fantasy příběh, který napsal Angličan J. R. R. Tolkien. Kniha byla poprvé vydaná 21. září 1937. Původně spisovatel nezamýšlel vytvořit rozsáhlé dílo. Zájem o knihu Hobit byl ale obrovský a Tolkien musel napsat pokračování. To vyšlo pod názvem Pán Prstenů. A i proto je pokládán za zakladatele žánru fantasy.

17. září 2021
03:51

17. září: Den nejslavnější věty českého internetu

Není to událost, která by nějak zásadně ovlivnila naše životy, změnila chod státu, nebo hnula světovými dějinami. Jde o pouhou odpověď na nenápadnou anketní otázku. Bylo 17. září 1999, když deník Metro zveřejnil výrok neznámé důchodkyně Věry Pohlové: Já bych všechny ty internety a počítače zakázala. S nadsázkou lze říci, že jde o nejslavnější výrok o českém internetu.