Hovory
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Označení „soudobá vážná hudba“ zní strašně. Pro sebe tomu říkám písničky, popisuje skladatelka

„Mé skladby jsou barevné. Mám hrůzu z toho, že se posluchač bude nudit. Jakmile něco napíšu, musím mít vidinu, že to půjde ,ven‘," říká skladatelka současné vážné hudby Jana Vöröšová v pořadu Hovory. Označení soudobá vážná hudba zrovna v lásce nemá. „Vlastně to zní strašně,“ dodává.

23:54

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:50

Uměleckoprůmyslové muzeum se ve své historii vždy někam propadlo, říká jeho šéfka Koenigsmarková

„Rekonstruovaná historická budova muzea je sama exponátem,“ tvrdí odcházející šéfka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková. „Muzeum zažívalo podobné osudy jako celá společnost, pomalu jako každý jednotlivec. Protože se nás dotkly všechny politické proměny.“

Před třemi dny 23:01

Zdrcadláže sice dělám 30 let, typičtější je ale analogová černobílá fotka, připomíná fotograf Macht

Fotograf Jiří Macht tvoří obrazové básně, tzv. zrcadláže, ale i ilustrace k básním Jiřího Žáčka, naposledy pro knihu Převtělování. „Křest knihy bude zvláštní tím, že budu mít vystavené fotografické ilustrace z knihy na zlatém plátně. Takže nepůjde o černobílé fotky, ale zlatočerné,“ říká v pořadu Hovory.

Před čtyřmi dny 23:58

Klienti chtějí nejčastěji něco, co ještě nikdo nemá, nejlíp s wow efektem, říká designérka

„Když jsem nastoupila do designové a sklářské společnosti, trochu jsem doufala, že budu nejdřív navrhovat malé objekty: světla na stůl, něco pro soukromé rezidence. Ale můj úplně první projekt bylo kasino v Koreji, kde měli 30metrovou kopuli, kam věšeli mandalu. Tehdy jsem ho nakonec nezískala, ale byla jsem hozena do vody,“ popisuje bývalá designérka firmy Lasvit Kateřina Handlová.

Před pěti dny 23:59

U nás jsou všichni diváci na stejné vlně, říká vedoucí kina Ponrepo

Vedoucí kina Národního filmového archivu a šéf Pražského audiovizuálního fondu David Havas řeší dnes a denně dramaturgii malého kina Ponrepo, aby se diváci nenudili. „Hlavně za covidu jsme se báli, jestli se k nám vůbec někdy někdo ještě vrátí. Protože na internetu dnes najdete všechno. Je to boj pro všechna kina, takže jsme přijali ,partyzánskou guerillovou‘ strategii,“ naznačuje.

Před týdnem 22:01

Měli bychom víc opravovat, ne stále stavět něco nového, nabádá architekt Lešek

Udržitelnost se dá – a měla by se – používat i v architektuře a výstavbě jako takové, tvrdí známý architekt a urbanista Petr Lešek. „Tématem dnešní doby by tak měly být rekonstrukce. Staveb už totiž máme poměrně dost, lidí nějak závratně také nepřibývá, tak se tato debata obrací spíš k tomu, že je potřeba zlepšit a upravit to, co už máme. Protože věčné prorůstání staveb do krajiny není udržitelné,“ myslí si.

Před týdnem 23:50

Vzbuzujete u někoho strach? Měli byste se léčit, nabádá Petr z Ligy otevřených mužů

Násilí má různé podoby. „Už jen pojmenovat, co to to násilí je, je složité. Mám na to pomůcku, a to je to zeptat se sám sebe, jestli ze mne druhý člověk cítí strach. Protože ve chvíli, kdy ano – a i kdyby šlo jen o v uvozovkách obyčejné řvaní –, tak je to potřeba řešit,“ říká donedávna ředitel dnes garant kampaně Zastav násilí v organizaci Liga otevřených mužů Josef Petr.

Před týdnem 23:09

Naše nekomerční rádio dokáže mentálně postiženým vrátit sebedůvěru, popisuje ředitel Lipský

„Muzika člověku dává sílu a energii jít dál,“ říká ředitel Centra sociálních služeb Tloskov u Neveklova, muzikoterapeut a hudebník Matěj Lipský. Zároveň tvrdí, že absolutní ticho je pouze ve vakuu, kde se zvuk nešíří. Každý člověk potřebuje k životu alespoň minimální ruch, jinak zešílí. „Můj nejoblíbenější zvuk je cvrlikání cikád. Mám hrozně rád moře, a když začnou, je to pro mne terapie,“ doplňuje v pořadu Hovory.

Před týdnem 24:01

Rakovina je jako slon uprostřed obýváku. Všichni ho vidí, ale nemluví o něm, říká psychoonkolog

„Občas si s kolegy a s nadsázkou říkáme, že onkologické onemocnění je jako pomyslný slon uprostřed obývacího pokoje: Všichni vědí, že tam je, ale nikdo ho nepojmenuje a všichni ho obcházíme,“ popisuje psychoonkolog Martin Pospíchal běžnou reakci rodiny, která se dozví, že někdo z nich má rakovinu.

Před týdnem 23:29

Virtuální realita je pro seniory silný zážitek, myslí si sociální pracovnice

„Senioři mají z virtuální reality radost a silný zážitek. Mohou se třeba na chvíli vrátit na místa, která dřív sami navštívili. Když vidím, že ten člověk má zájem, funguje to dobře,“ popisuje sociální pracovnice z Diakonie Českobratrské církve evangelické Tereza Hakl Pleskotová. „Netrváme na tom, že technologie je vždy správná a vždy zafunguje, ale v tuto chvíli má velké možnosti,“ popisuje v pořadu Hovory tzv. asistivní technologie.