Šatníky
29. červen 2022

Poslechněte si podcast: Outfit je součást hry, při rozhovoru se chci cítit dobře, říká Lili z Real Talku

Lilianu Mikhnevich nejspíš znáte jako Lili z Real Talku. Mezi jakými dvěma mladými návrhářskými značkami váhá? Proč vítá některé hosty v Real Talku v mikině a jiné s výstřihem? A jak ji v oblékání ovlivnila máma?

24:21

Šatníky

Vydává: Český rozhlas

Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání. Hledáme odpovědi na to, co dnes móda pro lidi znamená, jakou má hodnotu a co o nás prozrazuje.

Web

Včera 28:55

Sneakers a sako. Johana Bázlerová o českém smart casual a trendech

„Smart casual outfity ráda rozbíjím něčím výrazně barevným nebo teniskama. Přestože to je velmi často trnem v oku různým Twitterovým kritikům. Některé pány na českém internetu stále ještě pohoršuje to, když si někdo vezme tenisky k saku,“ směje se Johana Bázlerová. Vedle tvorby žurnalistické platformy Jsem v obraze pracuje v českém Senátu a říká, že místní prostředí ještě není připravené na oblékání ve stylu finské političky Sanny Marinové.

Před 2 týdny 24:21

Šaty jsou moje vzpomínky i terapie. Režisérka Kateřina Kořínková Sobotková módu nepodceňuje

„Šatník je můj osobní archiv,“ říká režisérka Kateřina Kořínková Sobotková. Ve skříních má řadu unikátních kousků, které jsou v první řadě vzpomínkou. Od dospívání v devadesátkách má slabost pro sekáče a čas ukázal, že už jako maturantka měla neomylné oko nejen pro vintage, ale i pro kvalitní a lokální fashion design. Poslechněte si, jak se do jejího šatníku dostaly první návrhářské šaty a kdy začala brát v potaz i terapeutickou rovinu módy.

2. květen 2023 36:34

Závislost na sekáčové appce. Návrhářka Karolína Juříková loví designérské poklady

„Nejde o to, že bych hodně nakupovala, spíš ráda nacházím speciální kousky. Největší radost mi udělá, když objevím nějaký designérský klenot za málo peněz,“ popisuje Karolína Juříková. Na sekáčové appce loví věci od newyorských návrhářských značek. Co jsou její největší poklady a jak ji ovlivnila máma, která žije v tiny housu v přírodě?

5. duben 2023 35:04

Málo věcí, hodně outfitů. Efektivní šatník podle stylistky Gabi Zimové

„Přestože jsem stylistka a točím hodně videí s outfity, mám poměrně málo věcí. Často na mně vidíš stejné kalhoty nebo sako. Ale záleží na tom, jak to upravím a co k tomu přidám za doplňky,“ vysvětluje stylistka Gabi Zimová. Popisuje, jak podle ní vypadá a funguje efektivní šatník, a proč své klienty vede k tomu, aby méně nakupovali.

24. leden 2023 41:46

Luxus za pár stovek a bitky o boty. Spolumajitelka sekáče Bára o lovu kvality

Bára, které její okolí říká Básnička, je spolumajitelka výběrového sekáče na pražské Letné. Několik let pracovala v nadnárodních řetězcích a pak se spolu s maminkou pustila do sekáčového dobrodružství. „Dělám vše, co je potřeba, od hledání oblečení, přes interiéry a výlohy našich obchodů až po focení,“ popisuje Bára. V podcastu prozrazuje, jaké je pozadí byznysu se sekáčovou módou, kde dochází při lovu zboží k bitkám a jak práce v second handu ovlivňuje její osobní šatník.

10. leden 2023 27:40

Cool outfit musí fungovat na party i do lesa. Šperkařka Dick Wolf se obléká pro dobrý pocit

„Vždycky se potřebuju cítit pohodlně, ale zároveň mě to musí bavit. Tohle je bunda ze šusťákové soupravy po mámě, kterou táta našel v garáži. Prezentovala jsem v ní své šperky na Designbloku, ale můžu si ji klidně vzít i se psem do přírody,“ říká Veronika aka Dick Wolf. Vyučená truhlářka, absolventka ateliéru KOV na UMPRUM a autorka výrazných autorských šperků má ráda kombinace starého a nového.

28. prosinec 2022 38:21

Best of Šatníky 2022: trendy, male gaze a udržitelnost v českých skříních

„V podcastu Šatníky nahlížíme do skříní zajímavých osobností. Jejich vkus a přístup k oblékání často naznačuje módní trendy,“ říká Veronika Ruppert. Ve výběru nejzajímavějších momentů z natáčení v roce 2022 komentuje inspirativní styl a přístup k oblékání, který zrcadlí feminismus, udržitelnost, ale také rodinné vztahy a životní obraty.

21. prosinec 2022 27:20

Marie Kondo a chalupářská estetika: V šatníku Rozi z Pokojovek

„Jsem totálně Marie Kondo, mám fakt jen věci, které nosím. Třídím minimálně dvakrát ročně,“ říká Rozi. Šatníku jedné ze členek kolektivu Pokojovky kraluje pečlivě vybrané sekáčové oblečení. Rozi miluje styl cottagecore a kvalitní materiály. Na vysněný kousek si klidně pár let počká: „Já prostě vím, že na mě někde v sekáči čeká a jednou na něj přijdu.“ Poslechněte si, po jakých věcech Rozi aktuálně pátrá.

5. říjen 2022 18:01

Sochařka Tereza Štětinová: K hadrům mám až přehnanou úctu, musím mít nažehleno

„Moje máma měla vždycky všechno v komínkách a krásně upravené. Díky tomu, že jsem se od ní naučila rychle a perfektně žehlit pánské košile, jsem dostala práci asistentky na jednom velkém projektu. Americká stylistka, které jsem pomáhala, pak dostala zánět slepého střeva, takže to celé padlo na mě. Oblékala jsem asi stočlenný kompars,“ popisuje svůj vstup do světa stylingu, módních časopisů a kampaní Tereza.

13. září 2022 17:07

Jsem team Cardi, říká rapperka Arleta. Na latex na stage ale zatím sbírá odvahu

„Měla jsem období, kdy jsem se musela převléct do super sexy oblečení, abych mohla nahrávat písničky,“ říká Arleta. Mikrofon postavený mezi dvěma štendry s nejoblíbenějšími kousky svého šatníku ráda používá jako domácí nahrávací studio. „Chtěla bych takhle chodit víc, ale s mojí povahou to není úplně snadný, nejsem úplně body positive.“ Poslechněte si, jak se do Arletina stylu promítá rap, feminismus a dětství v Blatné.