Příběhy z Vysočiny
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Otisk ve skále nad Želivkou odkazuje na pověst o čertovi a mlynářce. Mlýn tam ale možná ani nestál

Lidé mají rádi pohádky a tajemství, zvlášť když je na nich možná i nějaký ten kousek pravdy. Nebo když se děj odehrává na konkrétním místě, je to vůbec nejlepší.

02:57

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Dnes 02:53

V Dukovanech vám zcela bezpečně ukážou místa, kam se běžně nedá dostat, díky virtuální realitě

Osm obrovských chladících věží dukovanské elektrárny je na obzoru vidět ze všech stran z velké dálky. Poslouží k tomu virtuální realita.

Před dvěma dny 02:58

Do Fialového podkroví v Chotěboři zve Pavel Fiala zajímavé hosty. Publikum pobavili už dvacetkrát

Fialové podkroví je spojením jména Pavla Fialy, obyvatele Chotěboře, a místa, kde se v roce 2016 poprvé rozhodl svým spoluobčanům představit prvního zajímavého člověka.

Před třemi dny 02:28

Kvůli penězům zavraždil kamaráda. Smírčí kámen na hranicích kraje vypráví smutný příběh

Smírčí kameny jsou roztroušené v polích, u cest, v lesích i přímo ve městech. Každý připomíná nějakou, většinou dramatickou, událost.

Před čtyřmi dny 02:56

V kamenické knihovně stojí peklo. Vyrobil ho místní všeumělec

V adventním čase se na náměstích i v muzeích začínají objevovat betlémy. V městské knihovně v Kamenici nad Lipou na to jdou z druhé strany.

Před týdnem 02:58

Balíček za trámem opravovaného domu poodkryl příběh židovské rodiny z Jemnice

Už na přelomu 18. a 19. století se do Jemnice přistěhovala rodina Kaufriedových. Před válkou ve městě provozovali hospodu a vyráběli jemné likéry.

Před týdnem 03:03

Před sto lety zanikl pivovar v Moravských Budějovicích. Jeho konci napomohla válka

Před sto lety definitivně skončil Měšťanský pivovar v Moravských Budějovicích vařit pivo. Souvisí to I. světovou válkou.

Před týdnem 02:57

Secesní hotel Veliš i jeho Masarykův pokoj zažili Prvorepublikové Vánoce

Jako ve filmu pro pamětníky se ocitli návštěvníci nebo náhodní procházející secesní rezidencí Veliš ve Žďáře nad Sázavou.

Před týdnem 02:59

V Jihlavě se narodila autorka nejznámějšího portrétu Mozarta. Známe ho z bonbónů

V Jihlavě se ve druhé polovině 18. století narodila malířka, s jejímž nejznámějším obrazem se dodnes setkáváme v cukrárnách i v peněženkách.

Před 2 týdny 03:02

V Jihlavě ještě v polovině 20. století stával zámeček. Patřil rodině Bechiniů z Lažan

V Jihlavě kdysi stával zámek rodiny Bechinie z Lažan. Sídlo rodu, jehož rodokmen sahá až do dob Jana Lucemburského, za komunismu zbourali.

Před 2 týdny 03:04

Před více než sto lety zavraždili v Kobylnicích hajného. Jeho hlavu našli v hrnci na plotně

Malá vesnička Kobylnice, která leží u Bystřice nad Pernštejnem, byla na začátku 20. století svědkem neuvěřitelně drastické vraždy.