4. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Více než Mozart ji uchvátily rentgenové paprsky. Osudové ženy: Adéla Kochanovská

Matka si přála, aby se věnovala hudbě. Křehká žena však milovala svět čísel. Stala se světově uznávanou fyzičkou, první českou profesorkou inženýrství a průkopnicí rentgenografie.

23:29

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před týdnem 27:33

Rozděloval je věk i duševní choroba. Přesto ji Petr Vok miloval. Osudové ženy: Kateřina z Ludanic

Do života vstupovala jako sirotek. Šlechtický původ a nemalý majetek jí ale umožnily získat vzdělání i postavení a stala se manželkou Petra Voka z Rožmberka. Rozdílnost povah, velký věkový rozdíl i duševní onemocnění šlechtičny k manželské harmonii nepřispívaly. Přesto ji manžel ctil a respektoval až do samotného konce.

Před 2 týdny 25:36

Odsouzená za špionáž, překlad Egypťana Sinuheta dokončila ve vězení. Osudové ženy: Marta Hellmuthová

Jazykově nadaná byla od dětství. Když ji okouzlila kniha Egypťan Sinuhet, naučila se sama finsky. Její mistrný překlad však mohl v Československu vyjít navzdory jejímu úsilí až 20 let po finském vydání.

Před 3 týdny 25:32

Navzdory císaři změnila život arcivévody Ferdinanda. A zemřela s ním. Osudové ženy: Žofie Chotková

Čím tak oslnila následníka habsburského trůnu, že byl kvůli sňatku ochoten vzdát se koruny? A proč jejich svazek musel povolit samotný císař?

1. leden 2022 28:15

Charta 77 ji stála domov i manželství. A přece... Osudové ženy: Zdena Tominová

Portrét překladatelky, spisovatelky a disidentky, kterou statečnost, vytrvalost a schopnost stát si za dobrem dovedly až do exilu. Po desetiletích, které prožila ve Velké Británii, se do Prahy vrátila až krátce před svou smrtí.

18. prosinec 2021 28:32

O osud československé fotografie bojovala s vervou i po podpisu Charty 77. Osudové ženy: Anna Fárová

Jejím světem se stala fotografie. Kunsthistorička a propagátorka československé fotografie ale sama sebe s nadsázkou nazývala uklízečkou. „Drtikola, Sudka, Háka a nakonec i Koudelku jsem totiž nejdříve uklidila, to jest utřídila, seřadila, zpracovala, a při tom jsem se je snažila pochopit.“

11. prosinec 2021 27:24

Za své zlodějské kousky měla být popravena. Nebýt císařovny. Osudové ženy: Johana Peřková

Kdyby se nestala zlodějkou, zřejmě by se o ní nezachovalo žádné svědectví. Dochované soudní protokoly ovšem ukazují, jaké možnosti svobodné existence ženy v 18. století měly. A ukazují i to, že naše představy o této době jsou často liché.

27. listopad 2021 25:34

Převaděčku nechali porodit doma. A pak ji poslali do Ravensbrücku. Osudové ženy: Marie Pětrošová

V Beskydech převáděla přes hranice vojáky, kteří chtěli bojovat proti nacistům. Po pár měsících ji ale zatkli a ve vazbě skončila těhotná. Své dítě měla jen deset dní.

20. listopad 2021 28:37

Hold jí vzdala Němcová i o mnoho let později Jirásek. Osudové ženy: Magdalena Dobromila Rettigová

Do širokého povědomí se zapsala hlavně díky své kuchařce. Její literární práce ale zahrnuje i stovky básní, próz a divadelních her. Přestože pocházela z německého prostředí, angažovala se v řadě českých vlasteneckých aktivit a na srdci jí ležela výchova dospívajících dívek.

13. listopad 2021 27:29

Manžela jí věznili nacisti i komunisti. Čekala na něj 19 let. Osudové ženy: Emilie Veverková

Po pěti týdnech známosti si řekli své ano. Společného štěstí si ale příliš neužili. Pro Josefa Veverku, novináře a sociálního demokrata, si přišlo gestapo a po převratu i komunistická Státní bezpečnost. Výslechům a perzekuci byla vystavena i Emilie. Přesto vždycky věřila, že se rozervaná rodina zase spojí.