Osudové ženy
NejnovějšíPřed pěti dny

Poslechněte si podcast: Houslistka Alma Rosé: Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi

Narodila se roku 1906 ve Vídni a u kolébky jí stál strýc, skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě Almě Mahlerové dostala jméno. Sama koncertovala od 15 let, vzala si tehdejšího nejznámějšího českého houslistu Vášu Příhodu a za svědka jim šel spisovatel Franz Werfel. Ale život na cestách si vybral svou daň. A pak ještě přišla válka... V dokudramatu Almu Rosé hraje Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Dalimla Klapku nebo Marka Lamboru. Okolnosti přibližuje publicista Zdeněk Geist.

24:19

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před týdnem 25:39

Magda Lokvencová-Husáková: Po nečekané smrti první manželky Husák opravdu plakal

Byla vychována v duchu masarykovských idejí. Pak ji ale zasáhla idea socialismu a komunismu. I proto se asi zamilovala do jednoho z nejmocnějších mužů doby. Stala se první manželkou prezidenta Gustáva Husáka. Hlavně to ale byla první žena slovenské divadelní režie. V dokudramatu účinkují Ladislav Frej, Jiří Dvořák nebo Zuzana Stavná. Hovoří teatrolog Petr Christov.

Před 2 týdny 25:21

Eliška Rejčka: Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky

Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou. V dokudramatu účinkují Anna Theimerová, Andrea Buršová nebo Marek Lambora. Hovoří historička Eva Doležalová.

Před 3 týdny 27:52

Alma Mahler: Zasáhla do života několika velikánů své doby. Často i současně

Říkali jí „Velká vdova“ nebo „Vdova čtyř umění“. Poslední femme fatale habsburské monarchie. Milenka Gustava Mahlera, Waltera Gropia, Franze Werfela nebo Oskara Kokoschky. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková... Hovoří historik Michal Stehlík.

12. srpen 2023 24:06

Jana Krejcarová: Pitky, milenci, milenky, odboj, blázinec, umění...

Žila nespoutaně. Pro své okolí byla naprosto nevyzpytatelná. Česká „prokletá“ básnířka a prozaička, o které vám zakázali se učit. V dokudramatu účinkují Andrea Elsnerová, Jan Teplý nebo Simona Postlerová. Hovoří literární kritik Radim Kopáč.

22. červenec 2023 25:34

Marta Kadlečíková: Múza i milenka Jiřího Muchy. Oba spolupracovali s StB

Říkalo se o ní, že je intelektuální hvězdou Prahy. Nebyla ale jen asistentkou, milenkou, partnerkou a organizátorkou bohémských večírků spisovatele Jiřího Muchy, syna slavného otce. Pod krycím jménem Simona spolupracovala i s StB. V dokudramatu účinkují Vendula Fialová, Aleš Procházka nebo Marek Adamczyk. Hovoří publicista Dan Hrubý.

15. červenec 2023 24:33

Hana Benešová: Stala se módní ikonou a vzorem pro všechny první dámy

Svůj život neprožila ve stínu manžela, přestože byla jeho celoživotní oporou a spolupracovnicí. Hana Benešová definovala pojem první dámy Československa. V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Hruška nebo Pavel Soukup. Hovoří historik Petr Zídek.

8. červenec 2023 25:43

Usilovala o emancipaci žen a odmítala intimní lásku. Osudové ženy: Růžena Svobodová

Patří mezi nejrozporuplnější autorky vůbec. Usilovala o emancipaci žen a odmítala intimní stránku lásky. Přesto téměř celý život prožila mezi dvěma muži. Děti nikdy neměla, zato desítky zachránilaběhem 1. světové války.

17. červen 2023 25:12

Zuzana Navarová: Ani ti nejbližší netušili...

Skvěle zpívala, skládala, její texty obstojí i jako poezie. V jejím osobním životě ale zůstalo mnoho nevyřčeného. Ani ti nejbližší netušili, že prohrává boj s nemocí. „Trochu jsem jí do nebe vyčítal, že se věnovala čajíčkům, alternativní léčbě a víc se nesvěřila do rukou odborníků,“ říká v dokudramatu publicista Václav Souček. V hraných pasážích uslyšíte Marka Lamboru, Luboše Veselého, Kristýnu Frejovou, Valérii Zawadskou, Marka Adamczyka, Evu Burešovou nebo Ivanu Andrlovou.

10. červen 2023 25:35

Anna Lauermannová Mikschová: Múzu básníků manžel týral

Bezmála půl století se u ní potkávali významní představitelé kulturní a politické scény. Sama psala pod mužským pseudonymem Felix Téver. Možná by ale nikdy nenapsala jedinou knihu ani nezaložila první literární salon v Praze, nebýt jejího zoufalého manželství. V dokudramatu účinkují Andrea Elsnerová, Ladislav Frej nebo Otakar Brousek ml. Hovoří publicistka Martina Bittnerová.