- Podcasty
- Osudové ženy

Poslechněte si podcast: Bohumila Grögerová: Život v milostném trojúhelníku i zásadní kniha v 87 letech
Spisovatelka, překladatelka a autorka rozhlasových her žila dlouho ve stínu svého partnera, básníka Josefa Hiršala. Svoji zásadní knihu napsala jako 87letá. V dokudramatu účinkují Petra Špalková, Pavel Batěk nebo Jan Kačer. Hovoří literární a výtvarný historik Radim Kopáč.
Osudové ženy
Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.
Rozina Jadrná Pokorná: Hvězda z Mnichova
Oblíbená rozhlasová moderátorka Radia Svobodná Evropa Rozina Jadrná Pokorná prožila téměř celý svůj život v exilu. I přesto si dokázala získat srdce tisíců československých posluchačů. Představovala šťastné spojení originálního hlasu i osobnosti, herecké průpravy, temperamentu a inteligence.
Ema Destinnová: Byla i v protirakouském odboji. Obklopená davy ale zemřela doma osamělá, nepochopená
„Destiny“ znamená v angličtině osud nebo úděl. A Ema tak žila. Uznávali ji v cizině. Miloval ji císař Vilém II. i Caruso. Doma se k ní vděčně ale nechovali. A přes spoustu ctitelů lásku nepoznala. „Jsem takový ubohý tvor, kterého v životě málokdo hladil, málokdo líbal... a který vždy tak žíznil po čisté, upřímné a nesobecké lásce,“ napsala Ema Destinnová (1878─1930) v dopise příteli Bedřichu Spurnému. Dnes se už skoro neví, že i na počátku její operní kariéry stálo fiasko.
Jiřina Zábranová: Spolupracovala s Miladou Horákovou. Potkal je podobný osud
Učitelské rodinné zázemí predurčilo její kariéru. Zájem o věci veřejné ji však přivedl až do vrcholné politiky. Se svojí spolupracovnicí Miladou Horákovou ji spojovala nejenom touha žít v demokratické společnosti, ale i osud nespravedlivě odsouzené politické vězeňkyně.
Eva Olmerová: Pila, aby zapomněla…
Měla výjimečný talent, ale nedokázala ho využít naplno. Bránil jí v tom komunistický režim, ale také její vlastní bohémský styl života. Nakonec ji dohnal alkohol. Zpěv Evy Olmerové učaroval mnohým, dokonce i americké jazzové legendě Elle Fitzgeraldové „Kdyby měla šanci představit se zahraničnímu publiku, celá její kariéra i život by se vyvíjel úplně jinak,“ myslí si hudební publicista a moderátor Miloš Skalka.
Gertruda Sekaninová-Čakrtová: Idealistická komunistka a odhodlaná disidentka
Přestože pocházela z bohaté rodiny, byla už od mládí přesvědčenou komunistkou. V srpnu 1968 se zkušená advokátka a diplomatka otevřeně postavila proti okupaci Československa a stala se aktivní disidentkou a signatářkou Charty 77.
Anna Náprstková: Z popelky úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou
Zažila chudobu, dvakrát ovdověla, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou. Podporovala české vlastence, především svého syna Vojtu, a ochraňovala pražskou chudinu. V dokudramatu uslyšíte Růženu Merunkovou, Evu Vrbkovou nebo Jiřího Čapka. Hovoří historička a etnografka Milena Secká z Náprstkova muzea v Praze.
Věra Jirousová: Femme fatale undergroundu
Kunsthistorička, básnířka, publicistka a kurátorka Věra Jirousová byla žena křehké konstituce, ale o to silnější osobnost. Manželka Ivana Martina Jirouse zasáhla i do života dalších významných mužů své doby. Čelila komunistické perezekuci i společenskému odsouzení za svůj nekonvenční osobní život.
Ivana Tigridová: Byla motorem manželových aktivit. V jeho stínu stojí neprávem
Byla šarmantní, pohledná, statečná a obětavá. Skoro polovinu života prožila v exilu coby oddaná opora svého manžela, publicisty Pavla Tigrida. Neúnavně pomáhala těm, kteří byli politicky pronásledovaní. Ivana Myšková se narodila v listopadu 1925 v Praze do rodiny, ve které se snoubil svět obchodu a umění. Když byla s nástupem nacismu coby poloviční Židovka vyloučena ze školy, nechal se její tatínek formálně rozvést, aby rodinu ušetřil. Zemřel při pochodu smrti z Osvětimi.
Kamila Stösslová: Janáčkova múza
Veselá, prostá, dobrosrdečná a bezprostřední. Kamila Stösslová milovala své děti i manžela, přesto se stala pozdní láskou o 37 let staršího uznávaného hudebního skladatele. Narodila se v roce 1891 jako Kamila Neumannová do měšťanské rodiny v Praze. Vdala se za obchodníka se starožitnostmi, se kterým žila v Přerově.
Zdeňka Havlíčková: Hrdou dceru svého otce si národ přivlastnil
Narodila se v revolučním roce 1848 do rodiny Karla Havlíčka Borovského. Vysoká, tmavovlasá dívka s výraznýma očima se podobně jako její slavný otec nerada přizpůsobovala konvencím. Po jeho smrti se stala „dcerou národa“. Zdeňka se narodila jako vítané dítě deset měsíců po svatbě Karla Havlíčka a jeho ženy Julie. Až do smrti rodičů prožívala šťastné dětství, i když se její otec plně věnoval politice a později také žurnalistice.