Osudové ženy
Sezóna 1Epizoda 8319. únor 2022

Poslechněte si podcast: Helena Koželuhová-Procházková: Mohla být druhou Miladou Horákovou, kdyby neemigrovala

Jedinečný zjev české žurnalistiky po roce 1945, tak hodnotí osobnost Heleny Koželuhové-Procházkové historik Michal Stehlík. Neteř bratří Čapků byla vzdělanou, odvážnou a ostře kriticky myslící ženou, která se nebála nahlas varovat před zlem, které se po válce šířilo do střední Evropy. V dokudramatu Hynka Pekárka a Ivany Chmel Denčevové účinkují Marek Holý, Lucie Pernetová, Pavel Soukup, Lucie Trmíková, Valérie Zawadská, Ivan Lupták a další.

27:14

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před šesti dny 25:29

Riva Krieglová: Věřila v komunismus, ne v komunisty

Kibuc, komunistický odboj, Osvětim, komunistická perzekuce. Riva Krieglová nebyla jen manželkou výjimečného muže pražského jara 1968. V dokudramatu účinkují Taťjana Medvecká, Svatopluk Schuller nebo Jan Kačer. Hovoří historik Jan Groman.

Před týdnem 26:08

Simonetta Buonaccini: Její verše upoutaly Halase i Šaldu. Zemřela předčasně a záhadně

Simonetta Buonaccini alias Ludmila Atsebešová alias Ludmila Dobiášová alias Ludmila Bučanová, rozená Šebestová. Českou básnířku mnoha jmen už teď zná málokdo. Přitom jejím důvěrníkem byl F. X. Šalda a o její básnický odkaz pečoval, dokud byl živ, František Halas. V dokudramatu účinkují Lucie Pernetová, Valérie Zawadská nebo Ladislav Frej. Hovoří publicistka Martina Bittnerová.

Před 2 týdny 24:06

Karla Máchová: Muži ji nebrali vážně, přesto boj o volební právo žen nevzdala

Díky jejímu úsilí získaly Češky volební právo jako jedny z prvních v Evropě. Jako první česká politička se také rozhodla kandidovat na poslankyni. Neuspěla. Usilovat o rovnoprávnost žen ale nikdy nepřestala. V dokudramatu účinkují Petra Špalková, Růžena Merunková nebo Zuzana Říčařová. Hovoří historička Marie Neudorflová.

6. květen 2023 24:14

Rosa Holubová: Strach, nebezpečí a vyčerpání. Život ve stínu Emila Holuba

Pamatujete si tu scénu? Cimrman se ptá Emila Holuba, jestli se chystá na další výpravu. „Doma bude. Už se narajzoval dost!“ odpovídá Holubova žena za manžela. Jenže právě film Jára Cimrman ležící spící obraz Růženy Holubové dost pokřivil. V dokudramatu účinkují Marek Holý, Václav Jílek nebo Lucie Polišenská. Hovoří archivář Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Martin Šámal.

22. duben 2023 27:21

Růžena Vacková: Od nacistů trest smrti, od komunistů 22 let tvrdého žaláře

Mnohokrát měla na kahánku. Nikdy se ale nevzdala... Později spoluzaložila sdružení bývalých politických vězňů K 231 a podepsala Chartu 77. V dokudramatu o archeoložce a politické vězeňkyni účinkují Petra Špalková, Dalimil Klapka nebo Igor Bareš. Hovoří publicistka a autorka knihy Trestankyně Milena Štráfeldová.

15. duben 2023 28:50

Judita Čeřovská: Byla slavná víc za hranicemi než doma

Propůjčila svůj hlas nesmrtelným hitům jako Je po dešti nebo Dominiku. Více než doma ale sklízela úspěch na zahraničních pódiích. Zaujala přirozeným talentem i ženským šarmem. Její život však poznamenalo několik ran osudu, ztrát i osobních selhání. V dokudramatu účinkují Otakar Brousek ml., Ladislav Frej nebo Veronika Gajerová. Hovoří hudební publicista Miloš Skalka.

8. duben 2023 23:55

Kamila Moučková: Z televize odešla ráda. Nechtěla být pouhou loutkou režimu

Chtěla se stát herečkou, ale na konzervatoř ji nepřijali. Přesto jí divadlo přivedlo k osudové profesi rozhlasové a televizní hlasatelky a moderátorky. V roce 1968 to byla právě ona, kdo z televizní obrazovky jako první oznámil srpnovou okupaci Československa. V dokudramatu účinkuje Petra Špalková. Vypráví moderátorka a autorka knižního rozhovoru s Kamilou Moučkovou Světlana Witowská.

25. březen 2023 29:21

Gusta Fučíková: Pomáhala měnit osud republiky. Od demokracie k totalitním praktikám sovětského typu

Česká publicistka, nakladatelská redaktorka a přesvědčená komunistka se do historie zapsala jako strážkyně odkazu a budovatelka mýtu kolem svého manžela Julia Fučíka, ikony komunistického režimu. Ona sama se stala národní vdovou. V dokudramatu účinkují Marie Poulová, Klára Oltová nebo Růžena Merunková. Hovoří historik Jiří Pernes.

18. březen 2023 25:56

Ludmila Macešková: Přes 30 let ovlivňovala náš kulturní život jako muž

Královna české mystické poezie, ale také žena, se kterou se osud nemazlil. V dokudramatu o básnířce, která celý život publikovala pod pseudonymem Jan Kameník, účinkují: Taťjana Medvecká, Václav Jílek a Kajetán Písařovic. Hovoří literární historik Martin C. Putna.

11. březen 2023 28:16

Růžena Zátková: Esence ženství, múza a zapomenutá futuristka

Krásná žena, malířka a sochařka. Uznávaná a úspěšná byla už za svého života, ale ne doma. Pro české umění je stále velkou neznámou. V dokudramatu uslyšíte Martu Falvey Sovovou, Antonii Talackovou nebo Martina Hrušku. Hovoří literární historik Radim Kopáč.