20. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Hold jí vzdala Němcová i o mnoho let později Jirásek. Osudové ženy: Magdalena Dobromila Rettigová

Do širokého povědomí se zapsala hlavně díky své kuchařce. Její literární práce ale zahrnuje i stovky básní, próz a divadelních her. Přestože pocházela z německého prostředí, angažovala se v řadě českých vlasteneckých aktivit a na srdci jí ležela výchova dospívajících dívek.

28:37

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před dvěma dny 24:08

Gestapo si pro ni přišlo na operační sál. Smrt našla pod gilotinou. Osudové ženy: Marie Restituta

Helena Kafková, řeholním jménem Marie Restituta, se narodila v Brně. Celý život ale prožila ve Vídni, kde vstoupila do řádu sester františkánek. Pracovala ve špitále a proslula jako obětavá, ale v názorech pevná a rázná vrchní sestra. Rázně odmítala i ideologii nacismu, za což byla v roce 1943 popravena. Katolická církev ji o několik desetiletí později prohlásila za blahoslavenou. V dokudramatu uslyšíte Sabinu Remundovou, Jitku Ježkovou nebo historika Michala Stehlíka.

Před týdnem 24:10

Novinářka Inka Bernášková: Poprala se i s gestapem. Za spolupráci s odbojem ji popravili

Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s T. G. Masarykem. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. O děti přišla. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech. V dokudramatu uslyšíte Andreu Elsnerovou, Evu Vrbkovou, Ondřeje Lechnýře a historika Vojtěcha Kyncla.

Před 2 týdny 27:10

Jarmila Taussigová-Potůčková: Satan v sukních. Báli se jí i nejvyšší komunističtí funkcionáři

Byla chytrá a rafinovaná. Svojí horlivostí a fanatičností výrazně přispěla k odsouzení mnoha lidí v politicky vykonstruovaných procesech v 50. letech v Československu. V komunistickém vězení ale nakonec skončila i ona sama. Zároveň byla autorkou pohádek, románů a povídek, ve kterých zachytila své zkušenosti z nacistického koncentračního tábora. Zemřela v roce 2011. V dokudramatu ji ztvárnila Jitka Ježková. Hostem pořadu byl historik Jiří Pernes.

Před 3 týdny 27:53

Zdeňka Erteltová Philipsová: Opisování samizdatu pro ni byla záchrana i posedlost

Vystudovala knihovnictví. Ve svém oboru se ale kvůli stykům se zakázanými autory pohybovat nesměla. V době tuhé normalizace působila alespoň jako samizdatová písařka edice Petlice. Kvůli své činnosti a vztahu s Ludvíkem Vaculíkem čelila dlouholeté nechutné šikaně ze strany StB. Následkem bylo nervové zhroucení a přiznání invalidního důchodu. I ten jí však byl brzy odebrán... V dokudramatu uslyšíte Andreu Černou, Vasila Fridricha nebo literární historičku Petru Loučovou.

23. duben 2022 26:59

Marie Riegrová-Palacká: Nebyla múzou salónů. Její láskyplný úsměv ale poznaly chudé ženy a děti

Dcera Františka Palackého, manželka o 15 let staršího politika Františka Riegera a zakladatelka českých mateřských školek. S velkým nasazením se věnovala vzdělávání dívek a podpoře chudých rodin. Položila základy moderní dobročinné práce, sociální péče. Zemřela v Římě na Boží hod velikonoční v 57 letech. V dokudramatu uslyšíte Helene Dvořákovou, Dalimila Klapku nebo historičku Marii Bahenskou. Z knihy Marie Červinkové-Riegrové Její život a skutky čte Růžena Merunková.

Sezóna 1Epizoda 18718. duben 2022 26:59

Královna Markéta Dagmar: Zapomenutá česká princezna, kterou v kostkách vyhrál dánský král?

Dánská královna Markéta Dagmar byla dcerou Přemysla Otakara I. a manželkou Valdemara II. Historické prameny o ní téměř mlčí. Ožívá ale v dánské legendě o laskavé panovnici. Zemřela při porodu ve věku kolem 20 let. V dokudramatu ji ztvárnila Tereza Císařová. Dále uslyšíte Roberta Mikluše, Vasila Fridricha a Ivanu Uhlířovou. Z historických studií a knihy Královna Dagmar Václava Beneše Třebízského čte Jan Vlasák a Libuše Švormová. Hostem pořadu byla historička Eva Doležalová.

10. duben 2022 23:59

Houslistka Alma Rosé: Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi

Narodila se roku 1906 ve Vídni a u kolébky jí stál strýc, skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě Almě Mahlerové dostala jméno. Sama koncertovala od 15 let, vzala si tehdejšího nejznámějšího českého houslistu Vášu Příhodu a za svědka jim šel spisovatel Franz Werfel. Ale život na cestách si vybral svou daň. A pak ještě přišla válka... V dokudramatu Almu Rosé hraje Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Dalimla Klapku nebo Marka Lamboru. Okolnosti přibližuje publicista Zdeněk Geist.

2. duben 2022 28:05

Josefa Náprstková: Pletli si ji s žebračkou. Osobní prospěch ale mecenášku nezajímal

Byla pilná, skromná a vnímavá. Brzy se vypracovala z posluhovačky v pravou ruku mecenášky Anny Náprstkové. Za jejího syna Vojtu se ale mohla provdat až po její smrti. Převzala vedení rodinné firmy, rozvíjela knihovnu a muzeum, věnovala se dobročinným akcím a podpoře české kultury. Oddaně pečovala i o několik sirotků. V dokudramatu ji ztvárnila Marta Falvey Sovová. Dále hráli Viktor Dvořák, Růžena Merunková nebo Bohdana Pavlíková. Hostem pořadu byla historička Marie Bahenská.

26. březen 2022 27:19

Jožka Jabůrková. Nacisti ji umučili, komunisti znovuvzkřísili jako vzor socialistické ženy

Rebelku s komplikovanou povahou ovlivnilo dětství v chudých poměrech. Energii tak později věnovala práci s mládeží a dětmi. Stala se vychovatelkou,cvičitelkou a publicistkou, oddanou hlavně komunistické straně. Po smrti v nacistickém koncentračním táboře komunisti neváhali a vytvořili z ní mučednici strany a vzor socialistické ženy. V dokudramatu ji ztvárnila Andrea Černá. V dalších rolích Michal Zelenka, Simona Postlerová a další. Hovoří historička Pavla Plachá.

19. březen 2022 27:53

Osudové ženy: Adele Bloch-Bauerová. Pohled ženy z nejdražšího obrazu světa ukrývá osobní tragédii

Díky obrazu Gustava Klimta se jí říká Zlatá Adele nebo také rakouská Mona Lisa. Manželka cukrovarníka a pivovarníka Ferdinanda Bauera, která stála modelem i nejerotičtějšímu Klimtovu obrazu, podporovala humanitární organizace, byla mecenáškou umění a vybudovala slavný vídeňský umělecký salon. Možná ji k tomu hnaly i osobní tragické události. V dokudramatu účinkují Marek Holý, Jan Vlasák, Andrea Černá a další. Secesní Vídeň přibližuje literární a výtvarný historik Radim Kopáč.